Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ščasný: Chyby vidím, nejsem úplný blbec, nesmíme podcenit ani detail

EMOCE I NA LAVIČCE. Sparťanský trenér Zdeněk Ščasný utkání také hodně prožíval, gestikuloval, ale stejně jako před lety tým do Ligy mistrů nedovede. | foto:  Michal Šula, MAFRA

20 2015
Ze čtyř českých mužstev ve 4. předkole Evropské ligy se jeho týmu dávají největší šance na postup. Fotbalisté Sparty jsou proti Thunu, poslednímu týmu švýcarské ligy, výrazným favoritem a trenér Zdeněk Ščasný se této role nezříká. „Dostali jsme soupeře, přes kterého bychom měli jednoznačně přejít - pokud podáme optimální výkon,“ řekl Ščasný na předzápasové tiskové konferenci.

Co říkáte na postavení Thunu v tabulce švýcarské ligy?
Pohled na jeho postavení máme všichni stejný, ale je to tým, který má své kvality. Nenazval bych Thun partou zoufalců (to o Thunu v rozhovoru pro Sport prohlásil obránce Vaduzu Pavel Pergl - pozn. red.). Tyhle projevy si můžou dovolit současní či bývalí hráči. Já se to dozvídám od dcery, protože to moc nečtu. Tím vás nechci urazit. Thun není v optimální formě, ale pravda je taková, že jakékoliv podcenění by dopadlo katastrofálně. To by se nám krutě vymstilo, nesmíme si ho dovolit. Nesmíme podcenit ani detail, není to tak špatné mužstvo, jak se tady o něm mluví.

V nové sezoně dostáváte dost gólů, jak pracujete na hře dozadu?
Nechal jsem se slyšet, že dokud dáme víc gólů, tak to je dobré. Ale chyby děláme, nejsem úplný blbec a vidím to. Jen je paušalizujeme na obranu, ale tak to není. Na spoustě chyb se podílí naše záloha, která je naladěná hodně útočně. V poháru by se nám to mohlo vymstít, nemůžeme si dovolit hrát bezelstně a bezstarostně. Pracujeme na tom, abychom chyby vzadu nedělali, ale situace ze zápasů si namodelovat nemůžeme.

On-line

Utkání budeme sledovat minutu po minutě.

Kvůli dvouzápasovému trestu za vyloučení s CSKA Moskva vám bude chybět záložník Marek Matějovský, je to pro vás velký problém? Zdá se vám stopka na dva zápasy adekvátní trest?
Neřekl bych problém, problém to bude, pokud bychom ten dvojzápas nezvládli. Hráči, kteří nastoupí, by ho měli nahradit, i když mají jiný styl. Mára Matějovský nám bude chybět, ale beru to jako fakt. Když chceme postoupit do Evropské ligy, tak nemůžeme brečet, že nám bude chybět Matějovský. A trest se mi adekvátní nezdá, ale s tím nic neudělám.

Kromě Matějovského byl potrestaný i váš asistent Stanislav Hejkal, vaše pravá ruku na lavičce. Dá se jeho absence srovnat s tím, kdyby chyběl nějaký hráč?
(Směje se) Promiňte, že se směju, ale Standa neumí anglicky, takže je pro mě překvapení, že dostal trest za řeči. Nevím, co tomu rozhodčímu řekl... Chybět bude, ale dokážeme si bez něj poradit. Na tribuně bude mít větší přehled o hře, to může být výhoda. Dělal jsem to tak i v Teplicích, že šel někdy asistent na tribunu a sledoval utkání z jiné perspektivy. Z lavičky tak dobře nevidíte.

Kolik zápasů Thunu jste viděl a co jste z nich vypozoroval?
Naši lidé byli na třech zápasech, já jsem sledoval hlavně dvě utkání v Basileji a na hřišti Young Boys Bern. Ty mě zajímaly, protože byly venkovní s dobrým soupeřem. Ta utkání jsem viděl víckrát, ještě jsem zvažoval, jestli nemám zavolat trenérovi Zemanovi, který je v Luganu a proti Thunu hrál. Nakonec jsem si řekl, že se spolehneme na naše informace, i když je hodně těžké odhadnout jejich sestavu, protože to hodně točí.

A co vy? Na kolik obránců budete hrát?
Samozřejmě to vím, ale tady se omluvím, nechci to říkat, abych to neprozradil soupeři. Víme, co hraje Thun, z toho vycházíme, budeme hrát to, co by nám mělo sedět.

V německých médiích se hodně píše o tom, že by Spartu mohl posílit záložník Petr Jiráček z Hamburku. Jak to s ním vypadá?
Myslel jsem, že je to tisková konference k zápasu s Thunem. U toho bych zůstal.

Jsme favorit, ale nic nepodceníme, zní od Sparty před Thunem:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze