Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová roztržka: Besta obvinil brněnského ředitele Běláka

Aleš Besta pózuje v dresu mistrovské Slavie, kam přestoupil z Brna. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

24 2009
Proč už fotbalista Aleš Besta nenosí brněnský dres? "Musel jsem odejít kvůli Bělákovi," prohlásil pětadvacetiletý útočník po svém přestupu do pražské Slavie.

Za Brno přitom Besta nehrál už od září, kdy byl po potyčce s trenérem Petrem Uličným vyřazen z kádru. Hlavní vinu za své vyhození z mužstva ale klade tehdy generálnímu a dnes sportovnímu řediteli klubu Radku Bělákovi.

"To on náš konflikt vyhrotil. Celá věc kolem mě se dala řešit úplně jinak," tvrdí fotbalista.

A mimo jiné dodal: "Bělák rozhoduje o tom, kdo v Brně hraje. Trenér je jeho loutka." Nebo také: "Někdy mě až napadalo, jestli Bělák pracuje pro Brno, nebo pro nějaké manažery."

Osočený ředitel klubu se brání. "Besta lhal. A taky nás chtěl okrást a udělat z nás pitomce," řekl Bělák. "To, co tvrdí, je absolutní nesmysl. V mnoha ohledech nevnímá realitu."

Besta: Musel jsem odejít kvůli Bělákovi

Aleš Besta znovu může volně dýchat. Fotbalového útočníka z více než tříměsíčního "vězení" v Brně, kde už nechtěl hrát a nemohl ani pořádně trénovat, vysvobodila Slavia.

A v bezpečí nového klubu se rozhodl promluvit o tom, co ho vedlo k útěku z Brna, za které se předtím tři roky bil. "Brněnský klub mi hrozně moc dal, a nebýt jednoho, možná dvou lidí, tak bych v něm hrál dál," oznamuje Besta.


Po přestupu do Slavie se vám asi hodně ulevilo, že?
Jsem rád, že mám konečně klid na fotbal. Podle mě je Slavia momentálně nejprofesionálnější klub v Česku.


Nakonec jste si tedy po všech těch patáliích polepšil.
Určitě. Ale na Brno budu vzpomínat vždycky v dobrém. A to přesto, že v tom klubu nefungovaly základní principy. Ve Slavii je to jinak. Tam má rozhodující slovo trenér a vedení ani hráči mu do toho nekecají. A to v Brně bohužel neplatilo.
Zároveň věřím, že když budu ve Slavii poctivě a tvrdě pracovat, nebudu tam mít žádný problém. Na rozdíl od Brna, kde ambicióznost a pracovitost byly spíše na škodu.


I proto jste z něj odešel?
Musel jsem odejít kvůli Bělákovi (Radek Bělák byl na podzim generálním ředitelem klubu, nyní je jeho sportovním ředitelem – pozn. aut.). Po totálně zpackaném podzimu jsem si myslel, že ponese zodpovědnost za špatné výsledky nejen A-mužstva, ale i juniorky a dorostu. Myslel jsem, že z klubu odejde.


To by pro vás znamenalo impulz k návratu do týmu?
Kdyby se situace v klubu změnila, tak bych uvažoval o tom, jestli se do Brna vrátit, nebo ne. Ale potom, jak to celé dopadlo a v klubu se vůbec nic nezměnilo, nebylo co řešit.


Můžete se ještě jednou vrátit k zářijovému incidentu, po kterém jste byl vyřazen z týmu? Cítím, že dokud jste byl v brněnském klubu, tak jste nemohl mluvit zcela otevřeně.

K prvnímu konfliktu došlo poté, co přišel trenér Uličný s tím, že do branky má jít místo Bureše Lejsal. Myslím, že tohle se nelíbilo prakticky celému mužstvu, všichni věděli, že to je další "bělákovina". Ale když jsem se proti tomu postavil, tak ostatní mlčeli. V tu chvíli jsem cítil, že se nic nezmění a že to bude v Brně fungovat pořád stejně.


Proč myslíte, že návrat Martina Lejsala do branky nařídil Radek Bělák?
Tohle nemám úplně podložené, ale myslím si, že řídil trenérovi sestavu on. Zdůrazňuji, že to nebylo ani zdaleka poprvé. Třeba loni nás to stálo účast v Poháru UEFA. Domnívám se, že v úvodu sezony nestavěl trenér sestavu svobodně, ale podle zadání někoho jiného. Připomínám, že v této fázi jsme poztráceli hodně bodů, které nám na konci strašně chyběly.


Nedlouho poté, co jste se ozval kvůli brankářům, došlo k vaší roztržce s Markem Střeštíkem a následně trenérem Petrem Uličným na tréninku.
To se stalo o týden později a Bělák se ze mě snažil udělat pomalu zločince.


Po takové potyčce jste ale přece musel počítat s tím, že budete vyřazen z kádru.
Já si myslím, že ten konflikt se dal vyřešit úplně jinak. Sám jsem Bělákovi navrhoval bezkonfliktní řešení. Navrhoval jsem mu, aby veřejnosti řekli, že proti Kladnu nehraju kvůli zranění. To ale Bělák velice striktně odmítl a vylezl s verzí o disciplinárním prohřešku.


Proč ještě mu dáváte za vinu svůj odchod?
Protože si myslím, že o tom, kdo hraje, by měla rozhodovat výkonnost hráčů. Ale v Brně to bylo jinak. Tam o tom rozhoduje Bělák a trenér je jen jeho loutka. Alespoň za působení Petra Uličného to tak bylo.


Myslíte, že ve vašem vyřazení z mužstva hrál roli i fakt, že jste s Brnem nechtěl prodloužit smlouvu?
To nehrálo žádnou roli, ale chtěl bych k té smlouvě něco dodat: vedení prezentovalo, že bych díky ní byl jedním z nejlépe placených hráčů v Brně, ale já jsem od nich neviděl žádný konkrétní návrh. Snažili se manipulovat s fanoušky a udělat ze mě nevděčníka, který odmítl velice lukrativní smlouvu, přitom já jsem žádnou smlouvu ani návrh nikdy neviděl. Jen z médií jsem se dozvěděl, že jsem odmítl lukrativní smlouvu.

Jak tedy jednání o nové smlouvě probíhalo, když jste neviděl žádný její návrh?

S Bělákem jsem absolvoval několik sezení a z každého jsem byl naprosto konsternován. Protože tyto věci se mnou řešil jen okrajově, pořád se mnou řešil jen nějaké hráčské agenty a neustále se mi snažil nějakého nacpat, že bych měl k nějakému manažerovi jít a že by to bylo pro všechny nejlepší. To si myslím, že není úplně v pořádku, protože v jiných klubech jsou funkcionáři raději, když hráči agenty nemají, protože je to pro klub výhodnější. Ale v Brně to mělo úplně opačný postup. Někdy mě až napadalo, jestli Bělák pracuje pro Brno, nebo pro nějaké manažery. A to už ani nezmiňuji ty jeho věčné intriky, manipulace a lži.


V zimě ale Brno angažovalo trenéra Miroslava Beránka, což je silná osobnost, u které se nedá předpokládat, že by si od někoho nechala mluvit do sestavy. To vás nezviklalo?
Oni mi několikrát volali, abych se vrátil, ale já jsem s tím nemohl souhlasit, protože hlavní problém odstraněn nebyl. Proto jsem to nemohl akceptovat.


Hlavním problémem předpokládám myslíte Radka Běláka.
Ano. On ani nedokázal sám zvednout telefon, vždycky někoho pověřil, aby mi zavolal, abych se vrátil. To mi od něj přišlo krajně zbabělé.


Fungovaly v týmu i nějaké další mimosportovní tlaky?
Tlačil na mě i trenér Uličný, pořád mi něco předhazoval. Když jsem rozhodl zápas, tak neřekl nic, ale když mi zápas nevyšel, tak jsem hned měl na talíři, že nechci prodloužit smlouvu, že už myslím na jiné věci a podobně. A ještě bych chtěl říct něco k Prosovi (majiteli klubu): myslím si, že kdyby byl schopnější manažer, tak by ten konflikt mezi mnou a Bělákem vyřešil za půl hodiny. Místo toho ale schoval hlavu do písku a nechal to dojít tak daleko. Nechtěl bych brát fanouškům iluze, ale obávám se, že mu jde hlavně o to, aby vydělával na prodeji hráčů.


Podle vás situace kolem vaší osoby nebyla tak vážná?
Myslím, že se celá ta věc kolem mě mohla řešit úplně jinak. Jenže oni o to neměli zájem a rozhodli se to prezentovat jako disciplinární prohřešek a s tím jsem nemohl souhlasit, protože jsem se podle mě žádného disciplinárního prohřešku nedopustil. A řekl jsem jim, že jestli to takhle budou prezentovat, tak se budu bránit. Myslím si, že Bělák to zbytečně vyhrotil. Ještě bych rád něco poznamenal k panu Jarůškovi (tehdejší sportovní ředitel).

Povídejte.
Když jsem si přečetl, že ho odvolali z jeho funkce kvůli tomu, že nezvládl takzvanou kauzu Besta, tak jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo brečet. Protože pan Jarůšek byl jediný člověk, který se snažil celý problém vyřešit a najít nějaký kompromis. A na rozdíl od Běláka a Prose se choval vždy lidsky. Nechápu, proč jim v Brně zbytečně dělá křoví a nechá si to od nich líbit.


Od některých fanoušků se ale ozývají rozhořčené hlasy, že jakožto brněnský srdcař, za kterého jste se prohlásil, odcházíte zrovna do Slavie. Co vy na to?
Doufám, že potom, co jsem teď řekl, to lidi pochopí. Brněnský klub mi hrozně moc dal, a nebýt jednoho, možná dvou lidí, tak bych v něm možná hrál dál. Já věřím, že fanoušci Brna můj krok pochopí. Chtěl bych jim moc poděkovat za podporu, kterou mi projevili, ale některé reakce na můj přestup do Slavie mě dost mrzí. Myslím si, že lidé by neměli zapomenout, že jsem z mužstva neodešel sám, ale oni mě vyhodili.


Bělák: Besta lhal a ještě nás chtěl okrást


Silná obvinění zazněla z úst Aleše Besty na adresu ředitele (ještě na podzim generálního, nyní sportovního) klubu 1. FC Brno.

Tisková konference 1. FC Brno. Zleva Radek Bělák, Roman Pros a Karel Jarůšek


Radek Bělák (na fotografii vlevo) se nařčení brání: "Aleš s námi nehrál košer. Žije ve svém světě a v mnoha ohledech nevnímá realitu."


Aleš Besta tvrdí, že spor s ním jste na podzim vyhrotil právě vy. Jak jste záležitost s jeho vyřazením z kádru viděl?
To, co říká, je absolutní nesmysl. Jenom to hovoří o úrovni Aleše Besty. Poté, co napadl na tréninku Marka Střeštíka, jsme se rozhodli ho nenominovat k utkání s Kladnem. Na tom jsme se shodli úplně všichni. Co se týká Aleše Besty, tak jeho názor vychází z toho, že má sebestředné vidění světa a vidí jen sebe.


Jak se tedy jeho případ vyvíjel z vašeho pohledu?
Řešili jsme to hned druhý den po tom tréninku a domluvili jsme, že nebudeme komentovat to, že není nominovaný k utkání. V neděli jsme bez Aleše vyhráli nad Kladnem a v pondělí se situace řešila znovu. Jenže Aleš nemá všechny informace a to je ten problém. Z celého týmu, který řešil, co s ním dělat, jsem jediný já říkal, že nevěřím tomu, že se omluví. Protože jsem ho znal. Všichni se divili, jak dokážu odhadnout tu situaci, a já jim odpovídal, že je to jednoduché: Aleš je hráč, který si myslí, že má vždycky pravdu jen on, a v tu chvíli byl zabejčenej.


Takže podle vás nevedla cesta k tomu, vzít ho zpět do týmu?
Právě naopak. My jsme u toho seděli všichni, tedy já, Uličný, Jarůšek a všichni asistenti. A já jediný jsem říkal, že když to postavíme tak, že se musí omluvit, tak to bude špatně a už nebude žádná cesta. Aleš to možná vycítil jinak, ale bylo to takhle. Tedy přesně naopak, než si myslí.


Besta také tvrdí, že nikdy neviděl konkrétní nabídku nové smlouvy. Oté se přitom prohlásilo, že ji odmítl přesto, že byla velice lukrativní.
To je přesně to, o čem se bavíme. Ta cifra, co je na smlouvě, je až sekundární záležitost. Primární je otázka: Chceš tady zůstat? Aleš říkal, jaký je srdcař, jak je pro něj jedině Brno, ale to je lež. Aleš vůbec nepochopil, co se děje v dnešním fotbale. Protože když slyšel otázku, jestli chce zůstat, tak řekl: Za kolik? Ale to musí být naopak. Nejprve hráč musí chtít zůstat a pak mu teprve budeme vytvářet podmínky.


Takže proto, že podle vás nechtěl prodloužit smlouvu, nedostal ani žádnou konkrétní nabídku?
To je to, co říkám. Musí to být naopak. Já se vás nejdřív zeptám, jestli chcete hrát za Brno. A když řeknete ano, tak se teprve budeme bavit, co jsme schopni s tím udělat. Takže já jsem s ním absolvoval asi čtyři jednání a pak jsem říkal panu Prosovi: Romane, ten hráč lže, v Brně zůstat nechce a jenom nás tahá za nos. Roman si ho vzal na oběd a tam se Aleš přiznal, že nechce zůstat v Brně a chce do zahraničí. Takže od začátku s námi nehrál košer.


Besta dále zmínil, že jste mu neustále podsouval hráčské manažery.
To je logické. Tady zase nepochopil, o co se jedná. Dnes je obrovský přebytek hráčů, a když chce hráč přestoupit do zahraničí, tak se tam nikdy nemůže dostat bez manažera. Aleš nemá takové jméno, jak si myslel, že se sem na něj jezdí dívat všichni skauti. Proto jsem mu říkal: vezmi si nějakého manažera, ten ti pomůže.


Besta ale říká, že jste mu manažery vnucoval ještě v době, kdy hrál v Brně a jednal s vámi o smlouvě.
I v tomto případě je to s manažerem jednodušší, protože zná ekonomickou realitu tohoto státu a zná smlouvy. Ten Aleš neví, jestli třicet tisíc je moc nebo sto tisíc málo. Co já vím, tak měl Aleš dva manažery, ale odešel od nich, protože si myslel, že se o něj málo starají. Ale pro nás je daleko jednodušší, když hráč nemá to správné pojetí světa a neví, kolik co stojí, aby měl manažera. Ten zná cenové relace, zatímco Aleš je nezná a nikdy znát nebude. Když si domlouval podmínky ve Slavii, tak už to pochopil a najal si manažera Stejskala. Těžko se můžete bavit s hráčem, když vám nerozumí. To je příklad Besty. On žil ve svém světě a věřil, že půjde do zahraničí, ale nepřišla na něj jediná písemná nabídka.


Poslední věcí, ze které vás obvinil, bylo, že rozhodujete o sestavě týmu vy a nikoliv trenér.
To je znovu to přetváření výkladu. Vždycky je pohled zevnitř a zvenku. Já vám řeknu, jaký je rozdíl mezi trenérem a ředitelem. Trenér před sebou vidí jen neděli se zápasem, zatímco ředitel musí vidět nejenom ten týden, ale měsíc, rok, pět roků. Já si myslím, že od doby, kdy mohu zodpovídat za řízení klubu, tedy od 7. 10. 2003, se ukázalo, že jdeme koncepční cestou. Tehdy se komplet obměnil kádr, začali jsme produkovat mladé hráče a ti dostávali příležitost. Protože právě mladí hráči mohou zajistit ekonomiku klubu. Proto máme kostru a do ní naskakují mladíci, protože právě oni jsou schopni klub živit. Starší hráče už si dnes nikdo do zahraničí nekoupí a Česko je exportní zemí. Pokud hráče neprodáte do zahraničí do jejich 22 let, tak už ho neprodáte. Ale ty mladé hráče to nejdřív musí naučit ti zkušení. Jestli podle toho Aleš usuzuje, že řídím sestavu, tak to není pravda. Můžete se třeba zeptat pana Beránka.


Aleš Besta mluvil o době, kdy byl u týmu Petr Uličný.
Nevím, podle čeho tak soudí. Já jsem do kabiny nikdy nechodil, chodím tam až teď. Ale ta rozhodnutí někdo musí udělat a já jsem byl ředitelem klubu a na zásadních rozhodnutích se musíte spolupodílet.


Besta prohlásil, že jste činil i rozhodnutí o sestavě.
Zeptejte se Uličného. Tady vznikla chiméra, možná to vzniká z toho, že když se bavím s trenérem, tak mu často říkám svůj názor, protože na to mám vzdělání. Náš klub šel od roku 2003 nahoru a jeho likviditou jsou jen hráči. Každý trenér by chtěl mít v sestavě mistry světa, ale v českých podmínkách musíte sázet na mladé hráče a ty musíte upřednostňovat. Ty kluby, které nemají tuhle hráčskou likviditu, tak budou hrozně těžko přežívat. Já se samozřejmě podílím na přestupové politice klubu, ale rozhodně jsem nepřišel za Uličným a řekl mu, kdo bude hrát. Ale víte co, já vám taky něco řeknu na Aleše.


Povídejte.
Besta před předposledním podzimním zápasem přijel s kufírkem sem k nám, přiřadil se na dva tréninky k týmu a přišel s tím, ať mu zrušíme smlouvu, že nastoupí. S tím přišel za panem Jarůškem a ten ve své lidskosti a dobrotě přišel za mnou, co s tím máme udělat. A já mu řekl, že se někdo zbláznil, ale my to nejsme. Představte si, že by nastoupil, my jsme porazili Zlín 3:0 a všichni by to viděli v Bestovi. My bychom byli za největší pitomce, on za hrdinu a ještě by byl volný hráč. On nás chtěl normálně okrást, takový je to srdcař. Přitom jsme to zvládli i bez něj. Tohle by lidé měli vědět, aby si udělali představu i z druhé strany, než jakou jim Besta předkládá.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

8

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 11 0 0 24:3 33
2. SK Slavia Praha 11 6 4 1 16:4 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FC Slovan Liberec 11 6 2 3 16:11 20
5. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
6. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 11 4 2 5 12:16 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. FK Mladá Boleslav 11 3 2 6 14:19 11
12. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
13. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
14. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
15. Zbrojovka Brno 11 2 1 8 8:21 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze