Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová revoluce letí Chebem. Nové ambice přijdou v tanečním kroku

Na fotbalovou mapu se vrací Hvězda Cheb - ilustrační foto. | foto: AP

5 2011
Do příštích sezon vstoupí do nového období fotbalu v Chebu tanečním krokem. Od nové sezony se mění název klubu z Unionu na Hvězdu a noví jsou i šéfové. Odstupujícího Petra Němce nahradí Vladimír Hána.

Slavný taneční mistr, který za dlouhá léta ve svých kurzech už stihl naučit ladnému kroku tisíce dospívajících i dospělých, teď chce natřískaným parketem fotbalových soutěží dostat až pod reflektory první ligy klub, který nosí ve svém srdci od malička. "Chceme navázat na slavnou minulost klubu," říká Vladimír Hána.

Jak se stane z tanečníka šéf fotbalového klubu?
Jako z automechanika, kterým jsem se vyučil. Když jsem tančil závodně, psalo se o mně, že jsem tančící automechanik. Tanec mě bavil odmalička, jakmile jsem v kuchyni zaslechl z rádia polku nebo valčík, už jsme se s maminkou točili.

Teď jste tančící šéf fotbalového klubu. Mají k sobě oba sporty nějaký vztah?
V Chebu jsem asi jeden z největších fanoušků. Za klukama pořád jezdím. Fotbal jsem hrával jako žák, ale moc se mi nedařilo. Míč se mi pořád kutálel jinam, než jsem chtěl. Fotbal se mi ale líbil vždycky a chodil jsem na něj.

Stát se z fanouška prezidentem, ani to se nestává často.
Klub se začal měnit a oslovili mě. Věří, že klubu můžu pomoct. Přece jen jsem tu známý a viděli, že se o klub zajímám. A tanečníci jsme tady teď dva. Viceprezident Jakub Pánik má taky vytancovanou mezinárodní třídu.

Jak probíhal převod práv mezi Unionem a Hvězdou?
Bývalý prezident jde do důchodu, chce mít klid. Předal nám agendu, hráče i soutěž. Můžeme mu jen poděkovat.

Proč měníte název klubu? Union se vám nelíbí?
Neříkám, že Union je špatný název. Všude kolem nás ale vnímají náš klub jako Hvězdu. Kamkoli přijedeme, říkají: To je ta bývalá Hvězda, co hrála první ligu. Známe. Hvězda se i lépe fandí, dvě slabiky jdou skandovat lépe než tři.

Kvůli skandování ale název neměníte, že?
To ne. Chceme navázat na slavnou minulost klubu.

Takže chcete znovu do první ligy?
To nepůjde tak snadno. Především chceme, aby tady fotbal nepadnul.Nemáme tady bohaté podniky a fotbal stojí hodně peněz. Chcete výš, musíte víc zaplatit. Teď se můžeme těžko bavit o tom, co bude v budoucnu. Klub teď potřebuje především stabilizovat. Nejde jen o áčko, máme tu celkem devět mládežnických družstev. Přeci je nenecháme padnout. To nemá ani Sparta.

Máte na to vůbec kvalifikované trenéry?
Zrovna teď jsme poslali všechny na školení, aby si zvýšili své třídy. Kvalifikaci potřebujete všude, ať je to fotbal, nebo tancování.

V tom máte jakou třídu?
Jedničku, ta je nejvyšší. Pro tanečníka i pro porotce. Stejně vysoké třídy chceme i pro naše trenéry, ale víme, že to nejde udělat ze dne na den.

Kvalifikovaný trenér také něco stojí. Jak jste na tom se sponzory?
Snažíme se nějaké sehnat. Nějaké zkušenosti s tím mám, léta sháním sponzory na jednu z největších tanečních soutěží.

Sháníte. Takže zatím nic?
Dřív to šlo mnohem líp, teď je to hrozně složité. Ani města nemají tolik peněz co dřív. Ubylo grantů, financí na sport i na kulturu. Je jasné, že když město peníze nemá, tak je nemůže dát. A to samé platí i pro sponzory, mají také méně peněz, než mívali dřív. Jestli to je důsledek krize? Všichni dál kouří a jezdí auty, tak nevím.

Jak se krize podepsala na hospodaření klubu? Union kvůli nedostatku financí nedobrovolně skončil ve třetí lize a následně odmítl i divizi.
Na nejnutnější věci máme. Elektřina, voda, tréninkové prostory, na to jsme už sehnali. Pro áčko i pro mládež. Do další sezony půjdeme s čistým kontem. Do další sezony půjdeme s čistým kontem.

A cílem postoupit do divize?
I na tu bychom teď peníze sehnali. Ale nic kupovat nebudeme. Tím nechci pomluvit Sokolov nebo Vary, Cheb si ale vždycky soutěž vybojoval sám.

Myslíte, že by s vámi souhlasili i fanoušci?
Vím, už se vidí v první lize. Ale musí vědět, že tak snadné to nebude.

V Chebu teď musí být velký hlad po sportu.
Vnímám ten úpadek s těžkým srdcem. Ať to byl fotbal, nebo házená, vždycky to skončilo na penězích. Svádí se to na město, lidé si myslí, že když je rozpočet téměř miliarda, tak se může něco z ní dát na sport. Jenže víc než polovička rozpočtu je vázaná na údržbu památek, máme tu galerii, divadlo, muzeum. Nemůžeme všechno odříznout a napřít jedním směrem, to by bylo krátkozraké. Za dva tři roky by tady nebylo pro koho sport dělat. Nikdo by tu nebyl. To ale nemění nic na tom, že mi je obrovsky líto, jak vrcholové sporty odsud odcházejí jeden po druhém.

Zmínil jste město. Jak to bude s hřištěm?
Je stále Lokomotivy, my ho máme pronajaté. V roce 2012 ale přejde pod město celý areál.

Fotbalovým lídrem v kraji je teď Sokolov, který vystřídal Karlovy Vary. Vy jste až třetí na řadě. Jak budete spolupracovat?
Spolupráci se nikdo z nás bránit nebude. Ani pokud bychom viděli, že někdo od nás bude šikovný a talentovaný, nebudeme mu bránit, aby šel do Sokolova. Proč držet talent u nás, když může o kus dál hrát vyšší soutěž. Do budoucna ale krajskou soutěž držet nechceme, to si Hvězda nezaslouží.

Plánujete béčko?
Bavili jsme se o tom. Víme, že pokud ho přihlásíme, bude muset do okresní soutěže.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 8 4 3 1 19:11 15
2. FC Hradec Králové 8 4 3 1 14:10 15
3. Dynamo České Budějovice 7 4 2 1 12:5 14
4. Fotbal Třinec 8 4 2 2 11:7 14
5. 1.SC Znojmo 8 4 2 2 10:12 14
6. Graffin Vlašim 8 4 1 3 14:11 13
7. FK Olympia Praha 7 3 3 1 10:7 12
8. FK Pardubice 8 4 0 4 8:7 12
9. 1. FK Příbram 8 3 2 3 11:10 11
10. FK Viktoria Žižkov 8 2 4 2 13:10 10
11. FC MAS Táborsko 8 2 4 2 13:12 10
12. Baník Sokolov 8 2 2 4 11:13 8
13. FK Ústí nad Labem 8 2 1 5 10:16 7
14. Frýdek - Místek 7 1 2 4 4:10 5
15. FC Vítkovice 8 0 4 4 5:17 4
16. FK Varnsdorf 7 0 3 4 5:12 3

Najdete na iDNES.czmobilní verze