Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentanti už trénují. Volno mi nedělá dobře, říká Gebre Selassie

Theodor Gebre Selassie | foto: AP

28 2013
Než mu začne soustředění národního mužstva před kvalifikačním zápasem s Itálií (7. června na Spartě), fotbalový reprezentant Theodor Gebre Selassie mohl po náročné a nepovedené sezoně v klubu týden odpočívat. "Ale o tom jsem ani neuvažoval," poznamenal Gebre Selassie.

Šestadvacetiletý pravý obránce Werderu Brémy tak rád přijal možnost čtyřdenního kempu. Trenér Michal Bílek ho připravil speciálně pro ty reprezentanty, kterým už klubová sezona skončila.

S Gebre Selassiem tak v úterý na Strahově trénovali Michal Kadlec, Petr Jiráček, Tomáš Sivok, Tomáš Kalas a kapitán Tomáš Rosický. V dalších dnech se k nim připojí Marek Suchý, Tomáš Hübschman a Libor Kozák.

"V Brémách jsme po skončení ligy hráli ještě tři přáteláky, v pátek jsem se vrátil domů a dvakrát byl v posilovně. Ale evidentně jsem měl jít ještě běhat, protože první trénink nebyla žádná brnkačka. Nedělá mi dobře, když mám před důležitým zápasem třeba tři dny volno," přiznal Gebre Selassie.

Proč vám odpočinek nevyhovuje?
Jestli je to v hlavě... Prostě se necítím ideálně. Pro mě je lepší pořád trénovat. Volno si můžu vzít, až sezona definitivně skončí. Proto jsem rád, že trenér ten kemp udělal.

A kdyby ne, jak byste se připravoval?
Asi bych se zeptal v Liberci, jestli s nima můžu trénovat. To by taky šlo. Běhat někde sám v lese, to není ono.

Kvalifikace s Itálií se blíží, už o utkání přemýšlíte?
Vím, že ten zápas je hodně důležitý. Ale hraje se až za deset dní, takže abych si třeba po obědě říkal, ty jo, čeká nás Itálie, to bude něco, tak to ne. Všeho moc škodí.

Ale když nevyhrajete, tak vaše šance na postup na mistrovství světa 2014 už bude jen teoretická.
Je jasné, že potřebujeme aspoň bod a pak bude záležet na výsledcích Bulharů a Dánů. Když prohrajeme, tak by situace nebyla zrovna příjemná. I když ne že by teď byla růžová.

Trápilo vás to během jara?
Já spíš řešil starosti v klubu. Jaro nebylo vůbec ideální, nedařilo se mužstvu ani mně. Zabředli jsme do bahna a už jsme se z něj nedostali.

Posledních třináct zápasů jste nevyhráli...
To jsem nikdy nezažil. Můžeme být rádi, že se nehrálo o dvě kola víc, to bychom se asi nezachránili.

Také jste na čas vypadl ze sestavy, jak jste to bral?
Nebylo to příjemné, ale nemůže se dařit pořád. Když jsme měli špatné výsledky, tak trenér zkoušel různé varianty. Já byl dvakrát zraněný, i když na to se vymlouvat nechci.

Proč měly Brémy tak špatné jaro, byť první část sezona vám celkem vyšla?
Celkově si to nesedlo. Měli jsme i disciplinární problémy. Arnautoviče s Eliou chytili policajti, jak jeli rychle po dálnici, a trenér je vyřadil z kádru. Osobně mě to překvapilo, byli jsme v těžké situaci a klub kvalitní hráče suspendoval.

Trenér Schaaf pak ohlásil po čtrnácti letech odchod. To vás asi taky překvapilo, ne?
Byl na něj strašně velký tlak, psalo se o něm hodně negativně. Asi to pro něj bylo už za hranou a řekl si, že to nemá zapotřebí. Každopádně trénovat čtrnáct let jeden tým, to se jen tak nevidí. Všichni v Brémách pro něj měli jen slova chvály.

Jak působil na vás?
Na tréninku byl přísný, ale mimo hřiště legraci nezkazil.

Od léta Brémy povede Robin Dutt, takže vás znovu čeká boj o místo. Souhlasíte?
To by mě čekalo, i kdyby se trenér neměnil. Jen málokdo mohl říct, že bude hrát.

Loni jste s Libercem vyhrál titul, po přestupu jste bojoval o záchranu. Nelitujete odchodu?
Ne, nelituju ničeho. Neměl jsem to jednoduché, hrát o záchranu v bundeslize není legrace.  Ale tase to člověk nesmí brát smrtelně vážně, je to jen fotbal. Stávají se horší věci.Najdete na iDNES.czmobilní verze