Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová reprezentace začala novou éru. Poprvé se sešla pod Haškem

10 2009
Národní mužstvo fotbalistů začalo novou éru. Ačkoli v nominaci na přípravný zápas s Belgií není žádný nováček. A přestože se tým sešel na starém místě.

Od konce června má český fotbal nové vedení. A od července nového trenéra. Ale stejné fotbalisty.

K Čechovi, Grygerovi, Jankulovskému a spol. měl po poledni v pražskému hotelu Praha uvítací řeč Ivan Hašek.

Nový šéf svazu i nový trenér reprezentace mluvil zatím k osmnácti hráčům, národní tým se v poledne sešel bez útočníka Milana Baroše, jehož spoj z Turecka byl v době srazu ještě ve vzduchu. Ale než se hráči vydali do Teplic, už mezi nimi nechyběl.

Záložník Tomáš Hübschman dorazil zraněný. "Má tržnou ránu na holeni, na 99 procent nebude moci nastoupit," řekl Hašek. "Když budu mít osmnáct zdravých hráčů, tak nikoho jiného povolávat nebudeme."

Mužstvo je spolu poprvé v nové sezoně. Ve středu v Teplicích od 17.20 nastoupí k přípravnému utkání proti Belgii. Je to generálka na podzimní kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2010.

Česku zbývají čtyři zápasy, prvních šest se nepovedlo: porazilo jen Slovince a San Marino, podlehlo v Polsku a doma Slovensku. V Severním Irsku a ve Slovinsku český tým remizoval.

Aby měli naději na postup šampionát, který se příští rok uskuteční v Jihoafrické republice, musí Češi zbývající utkání vyhrát. A hned v září je čeká klíčová bitva v Bratislavě proti lídrovi 3. skupiny.

"Každý zápas je pro nás jako finále mistrovství světa. Nesmíme zaváhat," prohlásil gólman Petr Čech.

Hašek na generálku povolal celkem devatenáct hráčů, v kádru má takřka všechny opory. Proti Slovákům by mohl využít snad ještě šestatřicetiletého střelce Jana Kollera, který přislíbil, že se do týmu po roce vrátí.

Ze stabilních reprezentantů chybějí ještě Radoslav Kováč, Martin Fenin, Marek Matějovský a Tomáš Ujfaluši. Ten se však národního mužstva vzdal.

Navíc všichni čtyři byli minulým svazovým vedením vyloučení z týmu poté, co po dubnové porážce se Slovenskem strávili noc v restauraci. S nimi dostali trest i Baroš se Svěrkošem, které však Hašek nominoval.

"Nebudu mluvit o hříšnících, ale o hráčích, kteří jsou nebo nejsou v reprezentaci," zdůraznil Hašek. "Snažil jsem se vybrat ty, co pravidelně nastupují ve svých klubech a mají velmi dobrou formu."

Zranění dál trápí Tomáše Rosického, do utkání na Slovensku se téměř jistě neuzdraví. Malá naději je i u Pavla Nedvěda, který se ještě nerozhodl, jestli bude pokračovat v kariéře. "Přál bych si, aby hrál dál. Mám jeho slovo, že když bude mít reprezentace zájem, tak je připraven."

Návrat po delší době zatím hlásí Jiří Štajner, Tomáš Sivok a Daniel Pudil. Mladíci Jan Šimůnek s Romanem Hubníkem mají za sebou jen jeden start a to v červnové přípravě proti Maltě, kdy mužstvo vedl František Straka.

Ten na jeden zápas nahradil Petra Radu, jenž byl odvolán v dubnu po porážce se Slovenskem. Strakovi skončila smlouva, novou mu vedení svazu už nedalo. A jelikož Haškovi funkci trenéra odmítl Karel Jarolím ze Slavie, stal se koučem sám svazový předseda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze