Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentace se po letech vrátila do Ostravy, stadion chválil i Čech

Trénink české fotbalové reprezentace před zápasem proti Srbsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

12 2015
Ostravští fotbaloví fanoušci museli čekat patnáct let, než zase přivítali českou reprezentaci. Národní tým dorazil ve čtvrtek, kdy ve vítkovické aréně poprvé trénoval, a v pátek se utká v přípravném utkání proti Srbsku (výkop 20:30).

Z tribuny se ozývalo skandování, které měla na svědomí skupinka dětských fandů.

„Petr Čech! Petr Čech! Petr Čech!“

„Pavel Vrba! Pavel Vrba! Pavel Vrba!“

Obě osobnosti české reprezentace malým fanouškům zamávaly. A pak už se zase soustředily na trénink, který ve Vítkovicích otevřely i pro diváky.

Otevřený trénink den před zápasem sice není úplně obvyklý, ale česká reprezentace tento vstřícný krok k fanouškům občas dělá.

Jako v září v Plzni před duelem proti Kazachstánu, kdy dorazily asi dva tisíce lidí.

Fotogalerie

Nejvíc diváků přišlo loni v listopadu, také v Plzni. Trénink před utkáním proti Islandu sledovaly čtyři a půl tisíce lidí. Tehdy šlo o nový rekord - v roce 2003, ještě za časů Karla Brücknera, dorazily v Olomouci tři až čtyři tisíce fanoušků.

Tentokrát na tribunách vítkovického stadionu seděly jen desítky fandů. Ale v pátek večer při přípravném zápase proti Srbsku bude vyprodáno. Přijde tedy skoro patnáct tisíc lidí.

Euforie jako v Plzni se tentokrát nekonala. Ale zase byly slyšet pokyny trenérů, které se rozléhaly po takřka prázdném stadionu.

„Zvykejte si, zítra to bude podobné,“ nabádal trenér Vrba své svěřence, kterým občas na vlhkém terénu podklouzly nohy.

Reprezentace se do Ostravy vrátila po více než patnácti letech. V roce 2000 prohrála na Bazalech se Slovinskem 0:1.

Na vítkovickém stadionu bude hrát teprve podruhé - poprvé to bylo v roce 1996 proti Turecku (3:0).

Od té doby se však aréna, kde nyní hraje své domácí zápasy i Baník Ostrava, hodně změnila. Je opravená a sportovcům i fanouškům nabízí komfort. Podmínky pro fotbal kazí jen atletická dráha (stadion je hlavně atletický, pravidelně hostí Zlatou tretru).

„Vyrostl tady stadion, díky kterému tady teď může hrát reprezentace. Myslím, že pro Ostravu i celý region je to jenom dobře,“ řekl brankář Petr Čech.

A pokračoval: „Jestli mám nějaký oblíbený nebo naopak neoblíbený stadion? To ne... Hřiště je všude stejně velké a brána taky. Člověk se stejně soustředí hlavně na to, aby vyhrál. Důležitá je atmosféra, která zápas ovlivnit může. Ale jestli je stadion větší či menší nebo jestli má atletickou dráhu, to je jedno.“

Právě brankář Čech se před zápasem zapojil do dražby, jejíž výtěžek pomůže nemocnému fotbalistovi Mariánu Čišovskému. Stejně jako většina spoluhráčů z reprezentace věnoval do aukce své kopačky.

Celé mužstvo zároveň podpořilo holčičku, která trpí dětskou mozkovou obrnou. Fotbalisté jí věnovali podepsané triko a předali padesát tisíc korun, které věnovala FAČR v rámci Memoriálu Lukáše Přibyla.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze