Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová éra fotbalové reprezentace začala. Sraz, dva tréninky a zápas

3 2014
Nová éra fotbalové reprezentace začala. "Pořád se o tom píše, po celé Praze jsem na plakátech, takže ani nejsem nervózní. Není důvod," prohodil s úsměvem trenér Pavel Vrba.

Právě on je tím, který má národní mužstvo po loňském neúspěchu v kvalifikaci o mistrovství světa 2014 v Brazílii probudit, nastartovat a vzbudit zájem fanoušků. Ve středu od 18.30 v pražském Edenu si odbude premiéru v přípravném duelu proti Norsku.

"Všiml jsem si, že tady panují velká očekávání ze všech stran. Vždycky, když něco začíná, tak je to podobné," poznamenal Tomáš Rosický. Minulý a zřejmě i budoucí kapitán.

"Vyhrát první zápas je vždycky dobré pro pohodu, klid i pro nový realizační tým," řekl brankář Petr Čech.

Fotbalisté se sešli v pondělí v poledne v Praze, z původní osmnáctičlenné nominace kvůli zranění už před víkendem vypadl sparťan Krejčí, jehož nahradil Pudil z Watfordu. Na soustředění dorazil i Suchý, přestože za Basilej naposled kvůli zdravotním potížím nehrál.

"Není mu nic, s čím by  marodil dlouhodobě. Chtěl přijet a měl by být na zápas připraven," řekl Vrba k Suchému.

V nominaci je osmnáct fotbalistů. To nejlepší, co v současné době má Česko k dispozici. "Ptali jste se mě, proč jsem nevzal Jiráčka nebo Pekharta. Ale kádr děláme dlouhodobě i podle toho, jak jsou hráči v klubech vytížení. Do začátku kvalifikace máme ještě dva tři zápasy, v nich dostanou šanci i další hráči," poznamenal Vrba. Kvalifikaci o Euro 2016 začnou Češi 9. září doma proti Nizozemsku.

Po obědě k hráčům nový kouč poprvé promluvil. S některými bude hovořit i individuálně, což už dělal během ledna a února při svých inspekčních cestách. "Abychom se poznali a zjistil jsem o hráčích co nejvíc. Chceme být na středu co nejlíp připraveni."

Před Norskem stihne Vrba jen dva tréninky. Pondělní seznamovací a úterní předzápasový. "Na něm se budeme bavit o taktických záležitostech, budou tam nácviky. Určitě nebudeme dělat kondici," podotkl Vrba.

"Jde hlavně o to seznámit se s novým realizačním týmem a představami trenéra, co po nás bude chtít," přemítal brankář Petr Čech.

Vrba u národního týmu nahradil Michala Bílka, který během čtyř let postoupil s reprezentací na mistrovství Evropy, kde Česko vyhrálo základní skupinu a ve čtvrtfinále svedlo vyrovnaný souboj s Portugalskem. V následující kvalifikaci o světový šampionát už úspěšné nebylo.

Od Vrby se očekává, že národní mužstvo naučí hrát stylem, kterým byl úspěšný v Plzni. Prostě ofenzivní fotbal, který se na pohled líbí.

"Ale asi chápete, že to nelze změnit okamžitě. Na druhou stranu vycházím z kvality hráčů, kteří na určité pokyny a návyky dokážou reagovat rychle," poznamenal Vrba.

"Mám v hlavě, aby hráči měli na hřišti určité postavení, do toho je v tréninku budeme tlačit. Ale chce to čas, aby si určité věci zažili."

Trenér Vrba ve své první nominaci vynechal Plašila a nebere nováčky:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze