Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zrádný červnový termín aneb když se fotbalisté musí „dožít“ srazu

Na neoficiálním srazu českých fotbalistů nechyběli ani Tomáš Rosický (druhý zprava) a Tomáš Sivok (vpravo). | foto: ČTK

10 2015
Po dlouhé sezoně se už vidí na dovolené, ta se však odkládá: fotbalová reprezentace se může v pátek zásadně přiblížit postupu na Euro 2016. Kromě nezdolných Islanďanů stojí v cestě i neoblíbený červnový termín.

Představte si, že vás ve škole čekají klíčové zkoušky, které mohou ovlivnit vaši budoucnost - a po nich „padla“. Jeden předmět, bez něhož se neobejdete, je však možný splnit až tři týdny po ostatních.

Takhle nějak se teď možná cítí čeští fotbaloví reprezentanti, kteří by už dávno byli rozesetí po světě na dovolených. Nebýt utkání na Islandu...

Většina Vrbových mužů si jen kvůli tomuto zápasu protáhne sezonu o dva až tři týdny. S lákavou vidinou Eura, ale také s obavami, co pauza udělá s jejich formou. „Červen je nejnešťastnější termín. Kdyby se zápas hrál dřív a ligy se posunuly o týden, dávalo by to větší smysl,“ myslí si brankář Petr Čech.

Sám byl sice v zápřahu, když po sezoně s Chelsea absolvoval turné po Asii, ale patří k menšině v týmu, která na Island nemusela zdlouhavě čekat.

„Jsou tady kluci, kteří hráli ještě tento víkend, ale i ti, kteří skončili před měsícem. Někteří už dokonce museli mít speciální programy, aby se vůbec srazu dožili. Někomu dvoutýdenní volno a individuální tréninky nesednou. Také proto se v červnových zápasech může stát cokoliv. V tomhle termínu by se kvalifikační duely vůbec hrát neměly,“ má jasno Čech.

Ale hrají se. Stejně to sice mají také ostatní mužstva, ale před veledůležitým duelem na Islandu, který je druhý za Českem v kvalifikační skupině A, by trenér Pavel Vrba jistě přivítal jiné okolnosti ohledně zápasového rytmu svých opor.
Pauza na odpočinek totiž není vždy a všemi vítaná.

„Nic s tím nenaděláme. Já termíny neurčuju a jiné možnosti nejsou. Pro mě je spíš zlo březnový termín, kdy se potkáte po čtyřech měsících,“ pravil Vrba. „I během roku hráč onemocní, týden netrénuje a po dalších čtyřech dnech tréninku ho postavíte. Teď jsme měli hráče zdravé, měli individuální plány... Nějaká komplikace to je, ale ne zase tak velká,“ ujišťuje.

Ač to Vrba neřekl naplno, je velmi pravděpodobné, že právě brzký konec sezony ve druhé anglické lize připravil o nominaci Matěje Vydru, který připadal v úvahu při nedostatku útočníků. Kanonýr Watfordu, s nímž postoupil do Premier League, totiž sehrál poslední mistrovské utkání 2. května! „Jestliže hráč netrénuje pět týdnů, tak už je to problém,“ připustil Vrba.

Termín se nelíbí nikomu

Hráči už se těší na volno, navíc se jim pomalu blíží nástupy na přípravu v jejich klubech. Tak třeba mistrovská Plzeň se poprvé sejde už 15. června, jen dva dny po Islandu... Její zástupci v národním týmu sice mají posunutý nástup, přesto je čeká kratší volno, než mají spoluhráči.

„Kluci z české ligy budou mít volna málo, docela je lituju. Tenhle termín se asi nelíbí nikomu,“ řekl Vladimír Darida, záložník německého Freiburgu, kde skončil 23. května. „Dal jsem si pět dní úplný oraz, pak jsem začal běhat. Uvítal jsem náš předsraz.“

Právě z důvodu dlouhé pauzy měl český tým dobrovolné tréninky už od středy minulého týdne, ač oficiální začátek srazu byl až v pondělí. „Dobrovolný trénink? Rozhodně ne, každý trénink je povinný,“ smál se Vrba a stoper Tomáš Sivok doplnil: „Nikoho ani nenapadlo, že by se omluvil.“

Chyběli jen čtyři hráči - trojice Petr Čech, Tomáš Vaclík a Marek Suchý měla ještě klubové povinnosti, sparťan Pavel Kadeřábek dostal jednodenní odklad nástupu z osobních důvodů. Zbytek se už poctivě chystal na Island včetně hvězdy výběru, kapitána Tomáše Rosického.

„Tahle pauza je nestandardní, nepříjemná, ale daná,“ řekl Rosický. „Někteří kluci logicky vypadnou z rytmu. Stejné je to sice i pro Islanďany, ale patří to do kolonky potenciálních problémů,“ přiznal Rosický.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze