Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrbu v tuto chvíli k reprezentaci nepustíme, oznámilo vedení Plzně

Viktoria Plzeň v nejbližší době svého trenéra Pavla Vrbu k reprezentaci nepustí. | foto: AP

11 2013
Hlavním kandidátem na uvolněnou pozici trenéra fotbalové reprezentace je Pavel Vrba, jenž však má platnou smlouvu ve Viktorii Plzeň. A vedení západočeského klubu oznámilo: "Trenéra v tuto chvíli nepustíme."

"V následujících dnech, týdnech a měsících se plně soustředíme na sportovní i organizační zvládnutí zápasů v Lize mistrů a domácí lize. Pavel Vrba je nedílnou součástí sportovního vedení klubu a v klubu má platnou smlouvu do června 2015. Viktoria Plzeň samozřejmě sleduje dění kolem české reprezentace, nicméně jakékoliv úvahy o možném uvolnění Pavla Vrby k národnímu týmu jsou v tuto chvíli naprosto vyloučeny," oznámil generální manažer úřadujícího mistra Adolf Šádek.

Pozice reprezentačního trenéra je volná od úterního večera, kdy rezignoval Michal Bílek. Logickým kandidátem, který by národní tým převzal je Vrba.

Michal Bílek poté, co rezignoval na pozici trenéra reprezentace:

Devětačtyřicetiletý kouč vede už pět let Plzeň. Provinční klub, který v lize bojoval spíš o záchranu než o evropské poháry, vytáhl mezi českou elitu. Na západě Čech díky němu slavili dvakrát mistrovský titul, dva postupy do Ligy mistrů a dvě jarní účasti v Evropské lize.

Na jeho jméně panuje shoda napříč fotbalovým prostředím. Respekt by měl u hráčů, fanoušků i novinářů. To je ideální startovní pozice. Navíc zná hned několik současných reprezentantů, kteří mu v Plzni prošli pod rukama.

Vrba není jediným kandidátem z domácí ligy, který by mohl reprezentaci převzít. Dalšími jsou Jaroslav Šilhavý z Liberce a Vítězslav Lavička ze Sparty.

"Logickou první volnou na pozici reprezentačního trenéra je Pavel Vrba. Proto nechceme spekulovat, co by se stalo, kdyby Pavel Vrba a Plzeň reprezentaci odmítli," prohlásil místopředseda sparťanského představenstva Dušan Svoboda.

Jisté je, že výkonný výbor - tedy jakási fotbalová vláda - nemusejí s výběrem nového trenéra spěchat. Reprezentaci čekají ještě dva zápasy kvalifikace o postup na mistrovství světa, ve které už je Česko ze hry. V těchto utkáních povede mužstvo někdo z dosavadního realizačního týmu. Nejspíš tedy Josef Pešice, nebo Tomáš Galásek, dosavadní asistenti.

Národní mužstvo tak bude mít stálého trenéra nejpozději na jaře. První soutěžní zápasy přitom reprezentaci čekají až za rok v září, kdy startuje kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016 ve Francii.

Který trenér v tu dobu reprezentaci povede? Kromě Vrby, Lavičky a Šilhavého se nabízejí ještě například Jakub Dovalil (reprezentace do 21 let), Jozef Chovanec (bez angažmá), Zdeněk Zeman (bez angažmá), Ivan Hašek (bez angažmá), Karel Jarolím (al-Wahda) či Dušan Uhrin mladší (Dinamo Tbilisi).

Nového trenéra musí schválit výkonný výbor, který v nejbližších dnech bude mít mimořádně zasedání. Na něm začne nově vzniklou situaci řešit.

Kdo by podle vás měl ve fotbalové reprezentaci nahradit trenéra Michala Bílka?

celkem hlasů: 19332

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. září 2013. Anketa je uzavřena.

Zdeněk Zeman 13104
Pavel Vrba 2827
Jakub Dovalil 1636
Někdo jiný 479
Ivan Hašek 316
Jozef Chovanec 260
Vítězslav Lavička 250
Jaroslav Šilhavý 240
Karel Jarolím 220
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze