Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Lanovka, výhled na Prahu... Tady bydlí fotbalová reprezentace

5 2013
Je to místní atrakce. Dvě budovy v pražském NH Hotelu na Smíchově spojuje lanovka. Právě tady teď bydlí fotbalová reprezentace a připravuje se na kvalifikační zápasy o postup na mistrovství světa 2014.

Lanovka za jeden a půl minuty urazí sto padesát metrů a zvládne převýšení padesát metrů. Není to závratná rychlost, ale člověk má alespoň čas vychutnat si krásný výhled na Prahu.

"Někdy na lanovku musíte pár minut čekat, ale to se může stát i u výtahu. Navíc je to hodně netradiční atrakce," popisuje obránce fotbalové reprezentace David Limberský.

LANOVKA. Fotbalisté v NH Hotelu využívají atrakci - lanovku, která spojuje dvě...

LANOVKA. Fotbalisté v hotelu využívají atrakci - lanovku, která spojuje dvě budovy.

Národní tým má v horní budově zarezervované celé jedno patro. Sem už se nikdo nepovolaný nedostane. Na to dohlíží dvojnásobný počet členů bezpečnostní agentury, než když fotbalisté v hotelu nejsou.

Rosický, Čech a spol. mají jen sami pro sebe také tak zvaný Tower Lounge bar, který se nachází ve čtvrtém patře a ke kterému patří rozlehlá terasa. Právě tady je výhled na Prahu nejpůsobivější.

"To, že u nás bydlí fotbalová reprezentace, bereme jako velmi prestižní záležitost. Já jsem navíc velkým fanouškem fotbalu, takže je pro mě velkou ctí, že můžeme být součástí přípravy národního týmu," pyšní se ředitel hotelu Petr Nešpůrek, jenž má v kanceláři vyvěšený dres s podpisy hráčů.

NH Hotel nahradil zrušenou Prahu

Reprezentace dlouhé roky bydlela v hotelu Praha, který ovšem nedávno zavřel. A tak se letos v březnu přesunula blíž do centra, právě do NH Hotelu.

"A jsme tady nadmíru spokojení," pochvaluje si reprezentační manažer Vladimír Šmicer.

Fotogalerie

"Když jsem se dozvěděl, že osud hotelu Praha je zpečetěn, tak jsem kontaktoval zástupce fotbalové asociace. Byla to trošku přetahovaná s dalšími hotely, ale hned na první schůzce bylo znát, že se zástupcům reprezentace u nás líbí," popisuje Nešpůrek.

Pro národní tým je výhodou poloha hotelu. Ze Smíchova je blízko na strahovské tréninkové hřiště i na letiště. A v dostupné vzdálenosti jsou také stadiony na Letné a v Edenu, kde probíhají zápasy.

Ten nejbližší čeká českou reprezentaci už v pátek proti Arménii. A půjde o hodně! V sázce je postup na mistrovství světa 2014. Vítězství znamená naději, ztráta bodů už jen minimální šanci.

"Já věřím, že se příští rok do Brazílie poletím podívat," doufá ředitel Nešpůrek. "Vlastně si nenechám ujít žádný domácí zápas. Byl jsem i v Olomouci, když tam hrálo Dánsko. Jen do zahraničí se zatím nechystám. Tak snad do té Brazílie."

Vařil pro Manchester United, teď pro Rosického a Čecha

"V hotelu Praha jsme už pak trochu měli problém i s jídlem. To tady musíme kluky od jídla naopak odhánět, jak jim tady chutná," směje se Šmicer.

Pro fotbalové reprezentanty vaří šéfkuchař Daniel Bukowski, jenž menu předem konzultuje s lékařem národního týmu Petrem Krejčím. Všechna jídla podává formou švédských stolů, takže hráči vždy mají na výběr z několika možností.

"Kluci mají nejraději českou kuchyni. Jen musíme vybírat trochu dietnější suroviny - králíka, drůbež a především ryby. Běžný strávník si totiž z české kuchyně dá knedlo-vepřo-zelo, což pro sportovce nepřipadá v úvahu," popisuje kuchař.

Jak tedy vypadá typické menu?

Například ve středu měli svěřenci trenéra Bílka k obědu hovězí vývar s játrovými knedlíčky, pečené kuře nebo telecí na paprice. K večeři se podávala pórková polévka, modrohlav, španělský ptáček či rizoto.

ŠÉFKUCHAŘ. Pro fotbalové reprezentanty vaří Daniel Bukowski.

ŠÉFKUCHAŘ. Pro fotbalové reprezentanty vaří Daniel Bukowski.

Fotbalisté můžou zhřešit jen po zápase. V pátek k večeři tak budou mít - snad za odměnu - svíčkovou na smetaně nebo smažený sýr.

"Doufám, že klukům chutná," věří Bukowski.

Aby ne, vždyť má zkušenosti i ze slavné fotbalové adresy. Dřív vařil pro světoznámý klub Manchester United. V roce 2001 se tam dokonce seznámil i s hráči, kteří tam tehdy působili.

"Byl tam i David Beckham, ale bohužel si nepamatuju, jestli jsem ho osobně potkal. Tak snad mu alespoň chutnalo," vzpomíná.

Jeho restaurace je na Smíchově vyhlášená. Občas se v hotelu objeví třeba Karel Gott, jenž má vilu hned v sousedství.

Teď však Bukowski nevaří pro oblíbeného zpěváka, ale pro fotbalovou partu, jejímž snem je postup na mistrovství světa, které se příští rok uskuteční v Brazílii.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze