Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč je v reprezentaci jen jeden nováček? Mladí zkušené potřebují

Liberecký ofenzivní záložník Josef Šural je jediným úplný nováček reprezentace. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

14 2013
Kvalifikaci o postup na mistrovství světa zkazila, a tak má fotbalová reprezentace deset měsíců na zkoušení, než vypuknou boje o mistrovství Evropy 2016. V prvním testu se však až na výjimky nové tváře nepředstaví.

Přestože v pátek v Olomouci proti Kanadě o nic nepůjde, v nominaci české fotbalové reprezentace je jediný úplný nováček. A nebyl by ani jeden, kdyby kvůli zdravotním problémům nechyběli Rosický s Daridou a provizorní trenér Pešice nepovolal libereckého ofenzivního záložníka Šurala.

Další soutěžní utkání přitom národní tým čeká až téměř za rok, kdy začne kvalifikace mistrovství Evropy 2016. Nebylo by tedy přínosnější, kdyby v přípravě proti Kanadě dostali šanci nevyzkoušení mladíci? Hráči, na nichž by reprezentace v příštích letech mohla stát?

"Nemůžu postavit jedenáct nováčků. Musí se to doplnit... Mladí vedle sebe potřebují zkušené vůdce. My jsme se taky učili vedle velkých hráčů," uvedl Josef Pešice.

V nominaci tak jsou třeba zkušení Čech (105 startů), Hübschman (56) nebo Sivok (44). A to měl původně ještě přijet také Rosický (93), který je teď nemocný.

"Kdyby trenér dal šanci jen mladým a nováčkům a pak by se neuspělo, tak by se tlak na národní mužstvo ještě zvýšil. A to nikdo nechce," přemítal gólman Petr Čech.

Na druhou stranu, i když úplní nováčci chybějí, perspektivní mladíci v týmu jsou: Vydra, Václav Kadlec, Krejčí (všichni 21 let), Vaněk (23 let), Kozák, Mazuch, Čelůstka nebo Vaclík (všichni 24 let).

Mladé čeká domácí Euro

O moc větší výběr přitom v současnosti reprezentační trenér nemá. Nabízely se snad jen nominace útočníka Necida, stopera Kalase nebo defenzivního středopolaře Váchy. Ale první je po vleklém zranění a formu zatím nemá. Druhý pomůže jedenadvacítce a třetího trenér sice sledoval, ale nakonec se ho rozhodl nepovolat.

"Lukáš Vácha podává velmi dobré výkony, ale typově je spíš náhradou za Tomáše Hübschmana, který v nominaci je. My potřebovali někoho kreativnějšího," vysvětlil Pešice, jehož mužstvo se sešlo v Praze.

Zkoušení mladých navíc "komplikuje", že Česko v roce 2015 hostí mistrovství Evropy do 21 let. V seniorské reprezentaci už přitom pravidelně nastupují Vydra, Václav Kadlec a Krejčí, kteří na malém Euru za rok a půl budou moci hrát. Těžko čekat, že áčko před důležitým turnajem bude brát juniorskému výběru další hráče.

"Navíc přeskočit jedenadvacítku a jít rovnou do áčka může někdy přinést víc škody než užitku. Ti mladí mají čas na to, aby svou výkonnost potvrdili," myslí si Pešice.

Ten je jen provizorním trenérem, který se po pátečním zápase s národním týmem rozloučí. I to je důvod, proč v nominaci není víc nováčků. Nový trenér by si pravděpodobně vzal víc hráčů, se kterými by do budoucna počítal.

Čech odchytá celý zápas

Páteční utkání (17:00, on-line na iDNES.cz) tak česká reprezentace odehraje se "starými známými". Třeba gólman Čech nejspíš odchytá celý zápas.

"Mluvil jsem s ním a on mi řekl, že chce chytat. A já to respektuju. Kdybych Petra posadil na lavici náhradníků, tak to už je lepší ho nepozvat vůbec," zdůvodnil Pešice. "Ale dáme samozřejmě větší šanci i těm klukům, kteří doteď hráli po pěti minutách."

Dostane se tak i na ofenzivního záložníka Vaňka nebo obránce Čelůstku, který sice není úplný nováček, ale nemá ještě ani jeden start.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze