Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo čeká na Čechy v Lize národů? A proč musí skončit nejhůř druzí?

Čeští fotbalisté slaví gól v kvalifikačním utkání v Ázerbájdžánu. | foto: Reuters

11 2017
Na začátku února příštího roku v Lausanne se fotbalová reprezentace dozví soupeře pro Ligu národů. Zbrusu nová soutěž pro evropská mužstva se odehraje na podzim 2018. Na koho mohou Češi narazit? Jak to ovlivní los i samotnou kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020?

Vedení fotbalové reprezentace, která propadla v bojích o postup na mistrovství světa 2018, vyjednává o přípravných duelech pro listopad.

V termínech baráže se nabízejí soupeři, kteří si zajistili přímý postup na šampionát do Ruska (Srbsko, Polsko, Island) nebo v kvalifikaci neuspěli jako Češi (Slovensko, Rakousko, Ukrajina, Maďarsko).

V únoru pak reprezentace pozná soupeře pro Ligu národů. Soutěž reprezentačních týmů nahrazuje přípravná utkání.

Složení jednotlivých divizí Ligy národů

Definitivní složení, aktualizované po skončení kvalifikace o MS 2018

Liga A (čtyři skupiny po třech)
1. Německo, 2. Portugalsko, 3. Belgie, 4. Španělsko, 5. Francie, 6. Anglie, 7. Švýcarsko, 8. Itálie, 9. Polsko, 10. Island, 11. Chorvatsko, 12. Nizozemsko.

Liga B (čtyři skupiny po třech)
13. Rakousko, 14. Wales, 15. Rusko, 16. Slovensko, 17. Švédsko, 18. Ukrajina, 19. Irsko, 20. Bosna a Hercegovina, 21. Severní Irsko, 22. Dánsko, 23. Česko, 24. Turecko.

Liga C (tři skupiny po čtyřech, jedna po třech)
25. Maďarsko, 26. Rumunsko, 27. Skotsko, 28. Slovinsko, 29. Řecko, 30. Srbsko, 31. Albánie, 32. Norsko, 33. Černá Hora, 34. Izrael, 35. Bulharsko, 36. Finsko, 37. Kypr, 38. Estonsko, 39. Litva.

Liga D (čtyři skupiny po čtyřech)
40. Ázerbájdžán, 41. Makedonie, 42. Bělorusko, 43. Gruzie, 44. Arménie, 45. Lotyšsko, 46. Faerské ostrovy, 47. Lucembursko, 48. Kazachstán, 49. Moldavsko, 50. Lichtenštejnsko, 51. Malta, 52. Andorra, 53. Kosovo, 54. San Marino, 55. Gibraltar.

Poznámka: číslo před jménem země znamená pořadí v evropském žebříčku podle koeficientů.

Pětapadesát týmů je rozděleno do čtyř výkonnostních soutěží podle výsledků v předchozích třech kvalifikacích (MS 2014, Euro 2016, MS 2018).

Češi jsou společně s jedenácti národními mužstvy ve druhém patře, čili v Lize B (první liga má rovněž dvanáct týmů, třetí patnáct a čtvrtá šestnáct účastníků).

Hrát se bude na podzim 2018 v září, v říjnu a v listopadu, což dává celkem šest termínů - čtyři pro Ligu národů a dva pro přípravná utkání.

Týmy druhé ligy se rozdělí do čtyř skupin po třech, každý s každým doma venku. Vítěz skupiny postoupí do první ligy pro další období a zároveň má možnost v případě neúspěchu v kvalifikaci zabojovat o Euro 2020 dodatečně.

Češi v Lize národů určitě nenarazí na Severní Irsko, Turecko a Dánsko, tedy země, s kterými se potkali v posledních třech kvalifikacích. Za Severním Irskem zaostali v boji o MS 2018, Turecko předstihli o Euro 2016 a za Dánskem skončili v kvalifikaci o MS 2014.

Při losu Ligy B budou Češi ve třetím posledním koši. V prvním jsou Rakousko, Wales, Rusko a Slovensko, takže na jednoho z nich narazí. Ve druhém koši jsou Švédsko, Ukrajina, Irsko a Bosna a Hercegovina - rovněž jeden z nich bude protivníkem Čechů.

Vítěz z každé skupiny postoupí do první ligy, kde jsou elitní evropské týmy. Nejhorší z každé skupiny sestoupí do třetí ligy.

„Naším cílem je vyhrát svou skupinu Ligy národů. Přece nebudeme říkat, že chceme být třetí,“ oznámil místopředseda asociace Roman Berbr na úterní tiskovce, kde tvrdě kritizoval trenéra Jarolíma za výsledky a výkony v právě skončené kvalifikaci.

Výsledky z Ligy národů se počítají také do koeficientu, podle kterého budou země rozděleny do šesti výkonnostních košů pro los kvalifikace mistrovství Evropy 2020.

V prvním koši bude deset nejlepších týmů z Ligy A, ve druhém zbylé dva z áčka a osm nejlepším z Ligy B. Pro Čechy je tak zásadní, aby ve skupině národů skončili nejhůř na druhé příčce ve skupině.

Kvalifikace se odehraje v pěti pětičlenných a pěti šestičlenných skupinách, na Euro 2020 postoupí první dva z každé skupiny a čtyři vítězové jednotlivých pater Ligy národů. Ty vzejdou z play-off mezi vítězi jednotlivých skupin v každé z lig. To se bude hrát na jaře 2020. Odpadne tak baráž.

Platí samozřejmě, že pokud si vítěz Ligy národů vybojuje účast na závěrečném turnaji v kvalifikaci, přechází jeho místo na dalšího v pořadí.

Final Four v červnu 2019vítězové čtyř skupin první ligy

Mimochodem, aby to všechno nebylo tak „jednoduché“, v červnovém termínu 2019 se o celkové vítězství v Lize národů utkají vítězové čtyř skupin nejvyššího patra. A proto, že obsadí červnový termín, budou tyto země přednostně nalosovány do zmíněných pětičlenných skupin v kvalifikaci o Euro. A v červnu 2019 si zahrají tzv. Final Four.

Dodatečné play-off o Euro se odehraje na jaře 2020. V něm se utkají ty týmy, které si šampionát nezajistily v kvalifikaci a zároveň dosáhly nejlepších výsledků ve své divizi Ligy národů.

Takže například pokud z kvalifikace projde přímo na Euro osm týmů, čtyři zbývající budou hrát o jedno místo. Pokud by jich bylo například deset, dva zbývající doplní dva týmy z Ligy C.

Další ročník Ligy národů se bude hrát v období 2020/2021 během kvalifikace mistrovství světa v termínech pro přípravná utkání. Ale samozřejmě bez  dodatečného play-off vítězů jednotlivých skupin. To až zase před Eurem 2024.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze