Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmenší z outsiderů chce respekt. Gibraltar v premiéře vyzve Slováky

Gibraltarský trenér Allan Bulla (uprostřed), kapitán týmu Joseph Chipolina (vlevo) a šéf fotbalového svazu Desmond Reoch na tiskové konferenci před historicky prvním zápasem národního týmu. | foto: Reuters

19 2013
Do skupiny fotbalových outsiderů dnes přibude nový člen: reprezentaci Gibraltaru čeká první oficiální zápas, do něhož půjde jako člen mezinárodní asociace UEFA. U velké chvíle malé země bude asistovat výběr Slovenska.

Byla to v květnu obrovská událost. Gibraltar, který patří pod Velkou Británii, ale leží jižně pod Španělskem, bouřlivě slavil přijetí na listinu evropských zemí, které se sdružují pod UEFA. Byl na ni zapsán jako 54. člen po letech marného úsilí. Místní fotbalová asociace přitom patří mezi nejstarší na světě, založena byla už v roce 1895. Lidé v práci dostali půl dne volna a do ulic vyšla velká část z necelých 30 tisíc obyvatel.

"Větší oslavu spojenou se sportem Gibraltar nikdy v historii nezažil," řekl Desmond Reoch, šéf gibraltarského fotbalu.

"Lidé si myslí, že je to šílené a nereálné, ale chceme si v Evropě vydobýt respekt," doplňuje ho reprezentační trenér Allen Bula.

Fotbal na Gibraltaru

- S necelými 30 tisíci obyvateli je Gibraltar nejmenší člen UEFA. Následují San Marino (32 tisíc), Lichtenštějnsko (37 tisíc), Faerské Ostrovy (50 tisíc)
- Za člena UEFA byl Gibraltar přijat až v květnu 2013. V roce 2007 pro jeho přidružení hlasovala pouze Anglie, Wales a Skotsko
- Hraje zde zhruba 600 registrovaných fotbalistů, reprezentovat budou i Angličané, kteří mají předky z Gibraltaru
- Místní ligy se účastní osm celků, je mezi nimi i Manchester United
- Gibraltar leží jižně pod Španělskem, ale od roku 1713 patří pod Velkou Británii, což Španělé neuznávají. Obyvatelé v referendu už třikrát odmítli připojení ke Španělsku. Obdivují tady anglickou Premier League - snem je zápas proti Anglii

Bude to asi náročná cesta. Gibraltarskou ligu hraje osm týmů, registrováno je pouze šest stovek fotbalistů, stadion pro 5 tisíc lidí nesplňuje požadovaná kritéria, proto bude hrát reprezentace na portugalském stadionu Algarve poblíž města Faro. Konala se tady tři utkání Eura 2004. Do hlediště by se vešli všichni obyvatelé Gibraltaru a ještě by pár míst zůstalo volných.

Menšího člena UEFA nemá. Pro místní fotbalisty bude těžké dokázat, že Gibraltar není jen slavná skála - turistická atrakce, na které volně žijí makakové. Zatím zní příběh gibraltarské reprezentace stejně kuriózně jako když návštěvníci vyprávějí o tamní křižovatce, kde se na semaforech střídají automobily s letadly...

Nedají se očekávat zázračné výsledky. V národním týmu bude trenér Bulla vybírat z několika profesionálů, ale i z úplných amatérů, kteří se živí jako policisté, celníci či hasiči.

Jako první dnes sílu Gibraltaru v 19.30 hodin vyzkouší Slovensko, které utkání bere jako nevýznamný přátelák. Trenér Kozák po výhře 2:0 z minulého týdne v Polsku předělal nominaci: ve výběru zůstalo pouze pět hráčů, proti Gibraltaru nastoupí "béčkový" výběr. Jiný výsledek než jasná výhra Slováků by byl senzací.

"Jedna z podmínek, když jsem bral tuhle práci, byla, že tým bude hned připravený na mezinárodní úroveň. A bude," vyhlašuje ale kouč Bulla, který je ve funkci od roku 2010 a v minulosti působil jako manažer mládežnické akademie v MFK Košice.

Spoléhat se bude třeba na Dannyho Higginbothama, bývalého obránce Sunderlandu a Stoke, který má i 4 starty za Manchester United a dnes hraje pátou anglickou ligu. Nabídka reprezentovat Gibraltar mu přistála na twitteru - pocházejí odtud jeho předci. "Na anglickou reprezentaci jsem nebyl dost dobrý. Nikdy jsem si nemyslel, že bych si někdy mohl zahrát na mezinárodní úrovni. Ve 34 letech je to vzrušující výzva," uvedl Higginbotham.

Už dnes je o Gibraltar ve světě zájem. Na utkání se Slovenskem se akreditovali novináři z Dánska i Číny. Všichni čekají, jak se tým bude prezentovat. "Milujeme nedělní grilovaní, ale i paellu. To se bude odrážet v našem stylu," naznačuje šéf svazu Reoch, že se v něm budou mísit prvky anglického i španělského pojetí fotbalu. "Naším snem je zahrát si proti Anglii. Ideálně ve skupině o Euro 2016, ale šťastní bychom byli i za přátelský zápas."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze