Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zima, Stronati, Hrubý, Trávník. Éra nové jedenadvacítky začíná

Minulá jedenadvacítka před utkáním červnového mistrovství Evropy. | foto:  Michal Šula, MAFRA

11 2015
Brankáři z Evertonu a z Perugie, obrana postavená na stoperovi Austrie Vídeň, záloha na hráči z Jablonce, v útoku mladý sparťan či střelec z Boleslavi. Nová éra fotbalové reprezentace do 21 let začíná. Na jejím konci má být postup na evropský šampionát 2017 v Polsku.

Na úterní poledne si trenér Vítězslav Lavička do Prahy pozval pětadvacet fotbalistů. Svolal si hráče, kteří jsou budoucností českého fotbalu. I pro něj jde o první akci, do funkce byl zvolen před měsícem.

„Minulá jedenedvacítka se prezentovala na červnovém Euru. Pro mě i pro nás všechny je motivací, abychom sestavili tým, který bude konkurenceschopný. Jestli bude silnější nebo slabší, ukážou až zápasy. Ale vidím naději, že bude úspěšný,“ říká Lavička, jenž u druhého národního mužstva země nahradil Jakuba Dovalila.

„Nelze srovnávat tým, který na mistrovství Evropy zakončil dvou a půl letou práci, s tím, který začíná. Není místě fňukat, že jsme slabší, chceme vytvořit sebevědomý tým,“ prohlásil manažer reprezentace Jaromír Šeterle.

První Lavičkova nominace

brankáři: Jindřich Staněk (Everton), Vojtěch Vorel (Vlašim), Lukáš Zima (Perugia)

obránci: Milan Havel (Bohemians), Daniel Holzer (Ostrava), Ondřej Karafiát (Budějovice), Filip Kaša (Ostrava), Antonín Křapka (Boleslav), Michael Lüftner (Teplice), Aleš Matějů (Plzeň), Petr Rys (Příbram)

záložníci: Aleš Čermák (Boleslav), Jakub Fulnek (Jihlava), Jiří Funda (Budějovice), Marek Havlík (Slovácko), Robert Hrubý (Slavia), Petr Nerad (Jihlava), Jan Shejbal (Hradec Králové), Tomáš Souček (Slavia), Petr Ševčík (Olomouc), Daniel Tetour (Dukla), Michal Trávník (Jablonec)

útočníci: Stanislav Klobása (Boleslav), Zdeněk Linhart (Budějovice), Patrik Schick (Bohemians)

Kdo je v nominaci? V Dovalilově jedenadvacítce už stabilně byli Michal Trávník, který se dostal i na evropský šampionát, či slávista Robert Hrubý. Drobné zkušenosti mají i Patricio Stronati, Michael Lüftner, Aleš Čermák či Daniel Holzer. To jsou ti, kteří by mužstvo měli táhnout.

„Představu o kostře týmu mám. Na papíře je to jedna věc, pak je otázkou, jak to bude vypadat na hřišti,“ přemítal Lavička.

Minulá jedenadvacítka stála především na hráčích Sparty, nyní název největšího domácího klubu nenajdete u žádného jména. Je to proto, že Schick, Čermák, Karafiát a Vorel momentálně hostující v jiných týmech.

Do nominace se nedostal Ladislav Takács, který byl na červnovém mistrovství Evropy a počítalo se s ním jako s jedním tahounů nové jedenadvacítky. Devatenáctiletý záložník nejdřív vypadl z kádru Teplic a odešel na hostování do druholigového Sokolova.

„Mluvil jsem o něm s teplickým trenérem Davidem Vavruškou. Laco Takács se nacházel ve stavu, že po konzultaci s trenérem jsme se rozhodli ho nenominovat. Brzy na to šel do Sokolova. Ale neznamená to, že se do kádr jedenadvacítky nemůže vrátit. To platí i pro další hráči, kteří tady teď nejsou,“ vysvětlil Lavička.

Před zářijovým vstupem do kvalifikace proti Maltě a v Lotyšsku mu sílu týmu neukáže žádný přípravný zápas. Proto na 11. srpna svolal čtyřiadvacetihodinový sraz, který se povedl udělat jen díky ochotě klubů. Mužstvo si dvakrát zatrénuje, s hráči povedou Lavička se Šeterlem pohovory.

„Skoro všechny hráče, které jsme tady mít chtěli, tak přijeli. Děkujeme klubům, že nám vyhověli, protože nešlo o oficiální termín UEFA,“ poznamenal Šeterle.

Chyběli jen obránce Stronati, kterého ve stejném termínu za Austrii Vídeň čeká ligové derby proti Rapidu, a záložník Dominik Mašek. Jeho Cambuur Leeuwarden hraje rve středu nizozemskou ligu proti Zwolle.

„Potřebujeme sestavit tým nejen na hřišti, ale udělat ho i lidsky. Aby se všichni poznali,“ podotkl Šeterle.

Oficiálně byl představen i realizační tým, Lavičkovým asistentem je Václav Jílek, společně pracovali téměř tři roky ve Spartě. Brankáře bude mít dál na starosti  Petr Kouba, kondičním trenérem se nově stal Pavel Rada, který byl s Lavičkou také ve Spartě.

Jedenadvacítka se kvalifikaci utká s Maltou, Lotyšskem, Moldavskem, Černou Horou a Belgii. Na šampionát do Polska postoupí přímo jen vítěz, druhý má šanci v baráži. Musí však být mezi čtyřmi nejlepšími týmy z druhých míst z devíti skupin. Na Euru bude hrát poprvé v historii dvanáct zemí.Najdete na iDNES.czmobilní verze