Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová ostuda: Litevcům zahráli lotyšskou hymnu

Český reprezentant Milan Baroš (vlevo) a litevský fotbalista Tomas Danilevičius v souboji. | foto: David W CernyReuters

27 2008
Měl to být svátek, ale přípravný zápas fotbalistů proti Litvě ještě nezačal a Česko si uřízlo velkou ostudu. Pořadatelé si totiž před zápasem spletli hymny, v Edenu ta litevská nezněla. A to zdaleka nebyl první trapas.

Pár minut před výkopem, kdy už fotbalisté nastoupili na hřišti, moderátor vyzval diváky, aby si na svých místech stoupli a vyslechli státní hymny.Litevští fotbalisté se chytili kolem ramen a hrdě si chtěli vyslechnout tu svou. Jenže vzápětí začali kroutit hlavami, realizační tým z lavičky divoce gestikuloval a hráči si pak demonstrativně dali ruce v bok.

Litevskou hymnu pořadatelé nezahráli, to podle postoje fotbalistů poznali i diváci na tribunách. Edenem totiž zněla hymna Lotyšska. Potvrdili to litevští žurnalisté.

Jako kdyby při zápasech české reprezentace kapela zahrála slovenskou hymnu...

Aby ostudy na jeden přípravný zápas nebylo málo, tak litevskou vlajku při nástupu mužstev drželi žáci stranově převrácenou. V programu, který měl k dispozici lizevští novináři, pořadatelé zase k logu litevského fotbalového svazu natiskli lotyšskou státní zástavu.

Uvnitř byste si přečetli, že hlavním městem Litvy je Riga a místo fotografie litevské reprezentace byste spatřili lotyšský výběr. Svaz nakonec program nedal do oběhu a rychle ho stáhl.

"Bylo to selhání lidského faktoru, strašně nás to mrzí," řekl zdrcený svazový mluvčí Václav Tichý, jehož oddělení mělo na starosti program k utkání.

Neštěstí této chyby je, že program byl zároveň vytištěn i k pátečnímu utkání se Skotskem...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze