Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Srbsku chybí týmový duch, který má česká reprezentace, míní novinářka

Srbský fotbalista Branislav Ivanovič smutně opouští hřiště. | foto: AP

13 2015
Sérii zklamání prožívali během kvalifikace o postup na mistrovství Evropy jak srbští fotbalisté, tak jejich fanoušci. Ve své skupině skončili předposlední. „Reprezentaci chybí týmový duch, který naopak ukazuje český národní tým,“ hodnotila srbská sportovní novinářka Sonja Nikčevič pro iDNES.cz.

Právě proti Sbsku sehraje v pátek česká reprezentace přípravný zápas, který ve Vítkovicích začíná ve 20:30.

Bylo v Srbsku vyřazení velkým překvapením?
Srbsko sice nemá v samostatné historii nejlepší výsledky, ale další a další neúspěchy v kvalifikacích o postup mistrovství Evropy i světa jsou vždycky šokem. Fotbal je v Srbsku sportem číslo jedna. Na šampionát navíc tentokrát postupuje čtyřiadvacet týmů, takže nespokojenost je o to větší.

Štve fanoušky, že Srbsko nepostoupilo, zatímco Albánie ano?
Ano, to je pro fanoušky velmi kruté. Spousta lidí si stále myslí, že trest po vzájemném zápase v Bělehradě byl nefér.

Srbská sportovní novinářka Sonja Nikčevič

Srbská sportovní novinářka Sonja Nikčevič

Zápas proti Albánii - dron se zavěšenou vlajkou „Velké Albánie“ a následné nepokoje - obletěl svět. Byl to začátek neúspěchu?
To ne, neúspěch začal už remízou proti Arménii, i když každý čekal tři body. Tenhle špatný začátek dal ráz celé kvalifikaci. No a pak ten zmiňovaný zápas proti Albánii...

Ano?
Srbsko začalo dobře a mohlo se odrazit do dalších zápasů. Jenomže pak nastaly ty události, po kterých nebylo jednoduché se zvednout. Víte, co je paradoxní?

Skandální zápas

Zápas Srbsko - Albánie se loni v říjnu nedohrál poté, co na hřiště přiletěl dron s vlajkou Velké Albánie - části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celého Kosova, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii.

Když jeden ze srbských hráčů vlajku sundal, přímo na trávníku se kvůli tomu mezi fotbalisty strhla mela, kterou ještě vygradovali fanoušci.

Několik jich vběhlo na trávník a lynčovali albánské reprezentanty včetně bývalého sparťana a slávista Bekima Balaje, který byl při incidentu aktivní.

Rozhodčí poslal oba týmy do kabin. Když se hosté odmítli na hřiště z obavy o svou bezpečnost vrátit, duel ve 41. minutě ukončil.

Sportovní arbitráž CAS kontumovala utkání ve prospěch Albánie, která na mistrovství Evropy chybět nebude.

Co?
Dva nejlepší výkony v kvalifikaci byly právě proti Albánii. Srbsko vyhrálo druhý zápas dva nula a také v tom prvním předvádělo jedenačtyřicet minut velmi dobrý výkon, než přiletěl ten dron. V „normálních“ zápasech chybí srbským fotbalistům týmový duch, ale to nebyl tento případ.

Co tedy za srbský neúspěch může?
Připadá mi, jako by srbský fotbal nasál „poraženeckou mentalitu“, i když v jiných sportech je to přesně naopak. Vždyť v týmu jsou hráči jako Ivanovič, Matič, Kolarov nebo Markovič. Jsou to sice velké individuality, ale reprezentaci chybí týmový duch. V tomhle může být česká reprezentace příkladem.

Právě - velká jména týmu nechybí. Kdo na sebe vzal pozici lídra?
Ivanovič je kapitán a Kolarov jeho zástupce a oba jsou velmi důležití pro defenzivu i pro celý tým. Ale reprezentaci dlouhodobě chybí lídr v útoku. Tuhle roli by na sebe v příští kvalifikaci o mistrovství světa 2018 mohli vzít Mitrovič, Markovič nebo velmi mladý Živkovič. Každopádně teď v boji o Euro nehrál nikdo, jak by hrát mohl.

Má trenér Radovan Čurčič podporu, i když s týmem na Euro nepostoupil?
Srbská asociace mu podporu vyjádřila, ale od fanoušků ji neměl a nemá. Uvidíme, co se stane. Nevím, jestli za něj existuje nějaká adekvátní náhrada.

Mimochodem, jaký je v Srbsku názor na český fotbal?
Český fotbal má skvělou historii s mnoha skvělými hráči. Reprezentace teď má pověst mužstva, které hraje opravdu jako tým.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze