Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


MS v Rusku a Kataru budou, ač jejich volbu hyzdí podezření z korupce

Walter De Gregorio, mluvčí Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) během tiskové konference v Curychu, která reagovala na zatykání významných fotbalových funkcionářů. | foto: Ruben SprichReuters

27 2015
Nová volba pořadatelů fotbalových mistrovství světa 2018 a 2022 zatím nehrozí, ačkoliv nejnovější aféra se týká právě i možné korupce při výběru Ruska a Kataru. Uvedl to tiskový mluvčí Mezinárodní fotbalové federace FIFA Walter de Gregorio.

„Můžu jen zopakovat, co dříve řekl prezident FIFA Sepp Blatter - mistrovství světa budou v Rusku a Kataru,“ řekl De Gregorio.

Na středeční tiskové konferenci vystoupil jako jediný zástupce FIFA v reakci na čerstvou kauzu. Švýcarská policie zatkla v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů podezřelých z korupce, kteří měli ovlivňovat přidělování vysílacích a marketingových práv ve Spojených státech amerických a Latinské americe.

Švýcarské úřady zároveň rozjely vyšetřování možného nelegálního jednání při volbách pořadatelů světových šampionátů v letech 2018 (Rusko) a 2022 (Katar). Podezření se v této souvislosti objevila už dříve.

Jsou tedy turnaje v Rusku a Kataru v ohrožení?

„Musíme si počkat na konečné výsledky, protože zatím jde jen o různé spekulace,“ zdůraznil De Gregorio. „Dnes můžu říct, že se bude hrát v Rusku a Kataru. Zatím toho moc nevíme, takže víc sdělit nemůžu.“

Volby pořadatelů proběhly v roce 2010. A už v té době se objevovala různá nařčení z nekalostí.

Podezřelé bylo hlavně vítězství Kataru, který nemá fotbalovou historii ani infrastrukturu, v červnu a červenci se tam teploty šplhají i přes čtyřicítku a v zemi jsou porušována lidská práva. FIFA později přesunula turnaj na prosinec.

Kvůli podezření z korupce skončilo ve výkonném výboru FIFA, který pořadatele určuje,  v minulých letech pět členů.

V rámci etické komise FIFA vznikla vyšetřovací skupina vedená americkým právníkem Michaelem Garciou. Ten sepsal výsledky 18měsíčního pátrání do více než 400stránkového dokumentu, který je zatím neveřejný, ale vyšetřovatelé ho k dispozici měli.

„Garciovu zprávu zveřejníme,“ slíbil na středeční tiskové konferenci De Gregorio. Kdy to bude, zatím neuvedl.

Fotogalerie

Čelní představitelé FIFA se dostali pouze ke zkrácenému souhrnu, který sepsal šéf etické komise Hans-Joachim Eckert.

„Vyšetřování neodhalilo důvody pro znovuotevření volebního procesu,“ konstatoval už loni, byť menší prohřešky připustil.

Garcia záhy reagoval, že Eckertův souhrn interpretuje některé pasáže neúplně nebo chybně. A FIFA pod tlakem podala trestní oznámení, byť jména nezveřejnila.

Trestní oznámení a středeční zatýkání spolu přímo nesouvisejí. Obě záležitosti ovšem házejí stín na už tak kritizované přiklepnutí nejvýznamnějších fotbalových turnajů do Ruska a Kataru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze