Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo přátelských zápasů Liga národů. Česko a spol. nadšení nejsou

Česko v roce 2008 hrálo přátelský zápas v Anglii. Podle nového návrhu UEFA by o takové zápasy přišlo. | foto: Reuters

23 2014
Evropská fotbalová unie UEFA chce zatraktivnit mezistátní zápasy, a tak pracuje na konceptu Ligy národů. Ta by nahradila nynější přátelské zápasy. Středně silné asociace včetně české však tento nápad s nadšením nepřijímají.

Zástupci UEFA představili koncept soutěže na setkání představitelů pěti středoevropských fotbalových asociací (Česko, Slovensko, Rakousko, Polsko a Maďarsko), které se konalo v Praze.

"Je to delikátní téma. UEFA má zatím jen koncept, který stále vyvíjí. Uvidíme, jaká bude finální verze. Velmi brzy by to mělo mít nějaký hmatatelný závěr," prohlásil generální sekretář české asociace Rudolf Řepka.

Jak by Liga národů vypadala?

UEFA chce reprezentace rozdělit do několika výkonnostních skupin. Podle dřívějších informací by jich mělo být devět, mezi nimiž by se postupovalo a sestupovalo. Národní týmy by pak hrály jen proti soupeřům ze stejné skupiny.

Česko a podobně silné asociace by tak ztratily možnost utkat se mimo kvalifikace nebo závěrečné šampionáty se silnými soupeři jako Španělsko a Německo. A to se jim nelíbí.

"Přátelských zápasů proti takovým soupeřům sice ubývá, ale my o tuhle možnost nechceme úplně přijít," vysvětloval Řepka.

Liga národů by znamenala nové finanční příjmy. Ovšem jen pro někoho... Logicky by vydělaly hlavně fotbalově velké země, které by hrály jen proti sobě. A také trpaslíci typu San Marino nebo Lichtenštejnsko, protože UEFA by jejich zápasy lépe prodala.

"V tuhle chvíli to té ´střední vrstvě´, která je nejpočetnější, nevyhovuje. Je nutné najít model, který bude vyhovovat všem," pokračoval Řepka.

Podobný názor mají i další asociace, které se v Praze setkaly. Šlo už o druhý kongres - ten první proběhl před rokem v Bratislavě. Příští jednání uspořádá Maďarsko.

"Setkání bylo pro všechny velmi přínosné. Vždycky je lepší, když si s ostatními vyměníte zkušenosti nebo postupujete jednotně a ne jednotlivě," uvedl předseda polského svazu Zbigniew Boniek, bývalý výtečný ofenzivní záložník Juventusu nebo AS Řím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze