Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová liga? Možná, ale ne v Ústí nad Labem

Fotbalisté Ústí nad Labem skvělým podzimem otevřeli otázku o možnostech města utáhnout první ligu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

11 2009
Můžou postoupit do první fotbalové ligy, ale taky se svalit klidně až do třetí. Pohádkový podzim ústeckých fotbalistů, kteří šrotují druholigovou konkurenci, může dostat romantický i hororový konec. Zatím je hodně otazníků a málo odpovědí. Klub i tolik diskutovaný stadion vlastní město. Co se musí stát, aby si mužstvo z města na Labi po 51 letech zakopalo nejvyšší soutěž?

1. Postup

Ústí za 15 kol nasbíralo 40 bodů, rekordní podzim zakončí na Dukle. Na třetí Zlín má náskok 11 bodů. V minulých letech jich na postup stačilo 56, 52, 60, 55. Pokud Habancova parta jaro totálně nezkazí, neměly by ji oslavy minout. "Možná se už na nás všichni vykašlou a bude se bojovat jen o 2. místo," uvažoval kouč Svatopluk Habanec po demolici Sokolova 4:0.

2. Stadion

Zásadní problém! Současný s buňkovištěm a se zchátralou hlavní tribunou nevyhovuje ani pro 2. ligu. A svazová výjimka vyprší už v létě. V příští sezoně by se na Městském stadionu směla hrát nejvýš 3. liga. Licenční manažery možná obměkčí práce na nové aréně (teď platí varianta Klíše). Město na ni ale musí sehnat peníze.

Je to tedy tutovka: stadion prostě hotový nebude, muselo by se hrát jinde. Zřejmě v Teplicích, které se už nabídly. Teď se rokuje o ceně za pronájem. Teplický boss František Hrdlička jednání zatím nekomentuje. "Bude tiskovka," oznámil. Ústí už na Stínadlech hrálo 2. ligu. "Teď by to bylo něco jiného. Na derby s Teplicemi by lidi přišli, na Spartu a Slavii taky," míní ústecký sportovní manažer Stanislav Pelc.

3. Rozpočet

Letos na 2. ligu je 14,5 milionu korun, z toho pět z městské kasy (plus peníze na mládež). "S tím bychom do ligy nemohli, rozpočet by se musel o pět deset milionů navýšit. Podle mě je spodní hranice ligy 25 milionů," tvrdí Pelc. Hrdlička mluví o cifře 15-20 milionů. "Ale se silným partnerem v zádech," myslí spojenectví jako mezi Teplicemi a Ústím. Podle zpráv ligových klubů má nejmenší rozpočet Kladno (30 milionů), po něm Příbram a Bohemians Praha (40).

Město už podporu nenavýší, ale pro klub je vlastně výhrou, že zůstane stejná. Vždyť dotace pro hokejisty bude v roce 2010 seškrtána o deset milionů. Fotbal si musí shánět nové sponzory. "Jednáme s jednou firmou. Na úroveň Bohemek, Kladna bychom se mohli dostat. Ústí není tak malé město, abychom to na těch 30 milionů neposkládali," troufá si místopředseda představenstva klubu Jiří Dušek. "Koukněte se, jak teď hrajeme za 14 milionů. Proč by to mělo být o tolik dražší?" ptá se Dušek. Pozor ale, náklady stoupnou právě o pronájem stadionu!

4. Spoluvlastnictví Teplic

Někteří fandové na spojenectví se sousedním ligovým klubem nadávali, jenže to byly nesmyslné výkřiky. Málo platné: bez Teplic by ústecký fotbal "umřel". Anebo byl jen amatérský. Teplice jako většinový vlastník vytáhly Ústí z bryndy, dodávaly (a dodávají) hráče.

Zajisté, i ony z toho těží, na ústecké trávě se rozehrála řada fotbalistů v čele s Džekem, hvězdou bundesligy. Teď už má FK Teplice menšinový podíl, ale pokud by Ústí šlo do ligy, nesměly by mít žádný. V jedné soutěži nesmí startovat dva oddíly se stejným majitelem. "Teplice by se podílu vzdaly," nepochybuje Dušek. "Spolupráce, která je dobrá, by pokračovala dál. Rozehrávali bychom jim hráče v první lize."

5. Kádr

Obstálo by současné Ústí mezi elitou? V poháru sice Teplice rivala rozstřílely, ale to není pro Ústí měřítko. Vždyť žlutomodří válcují soupeře i v nejvyšší soutěži, kterou vedou. Ústí má ideální mix, tým poskládaný ze zkušených hráčů, střední generace i mladíků. Někteří už si nejvyšší soutěž odzkoušeli. Třeba stoper Michal Valenta, jenž tvrdí: "Když přijdou jeden dva hráči, můžeme ligu hrát důstojně." Důležité je, že většina fotbalistů už patří Ústí, Teplice jich 9 prodaly za symbolické peníze. Jenže nepůjdou v zimě za lepším? Manažeři už slídí.

"Bylo by krásné zůstat a říct si, že můžeme hrát o postup, že město pro to něco bude dělat. Ale spousta mladých má vyšší ambice a u nás starších je to o penězích," nezakrývá gólman Radim Novák. "Když přijde nabídka, holt asi půjdeme." Valenta naopak věří, že se tým nerozprchne. V hráčích se to pere. Kabina hlavně čeká, jak se vyjádří město i klub. "Zda udělají vše pro postup jako my," chce slyšet Valenta. Na druhou stranu mají fotbalisté v Ústí jistotu. Byť si dresy perou sami, berou peníze včas a klub jim nedluží. Podle Hattricku je základní plat 15 až 25 tisíc, prémie za vítězství 5 tisíc korun na osobu.

6. Trenér


Svatopluk Habanec má smlouvu na dobu neurčitou, je v ní tříměsíční výpovědní lhůta. Těžko čekat, že by student profilicence po postupu chtěl sám opustit své "dítě". A naopak, že by ho klub pustil.

Kubata: Že prý kašleme na fotbal. Nesmysl!

Ústeckého primátora Jana Kubatu (ODS) při nedělním zápase lídra druhé ligy se Sokolovem uvítali fandové skandováním My chceme stadion! "Já skandoval, že ho chci taky," řekl nejvyšší představitel města, jež klub i stadion se zchátralou hlavní tribunu vlastní.


Lidé se ptají, kdy začne stavba nové arény nebo hlavní tribuny Městského stadionu. Co jim odpovíte?
Ve veřejnosti je záměrně koncentrováno do mé osoby, že jsem brzdou, kvůli které není stadion. Je to nefér, budu to vyvracet. Přeji si, aby nové vedení města bylo stejným nadšencem pro všeobecnou podporu sportu, jako jsem byl já. Problém je v neustále měněné koncepci, kde stadion má být. Ta koncepce vychází z fotbalového prostředí a hlavně z představenstva a vedení klubu.


Ale klub tlačí čas, útočí na ligu.
V koaliční dohodě je, že tyto věci má na starosti sociální demokracie. Já v radě ani zastupitelstvu v životě nebyl proti jakémukoli řešení dostavby stadionu. Ale je potřeba říct, že peníze nejsou. Zapomíná se, že kdyby město nefinancovalo fotbalový klub, tak tady už nebude. Někdy je až zbytečně vyvolávaná nenávist, že jdou všechny peníze do hokeje a že na fotbal se kašle. Není to pravda. Existují desítky příkladů.


Máte tedy zprávy o stadionu?
Já nemám na starosti investice. Na stadion je vytvořený projektový tým, který za sociální demokracii vede pan Rožec. V představenstvu klubu sedí lidé, které nominovala ČSSD. My vždy hlasovali pro provozní podporu ve výši pět milionů korun ročně. Ale vždy jsem tvrdil, že nejsme schopní splnit podmínky stadionu na 1. ligu. V době ekonomické krize je to velký problém. Kdyby se hrála liga jinde mimo město, určitě by se to nikomu nelíbilo.


Má tedy město jako majitel FK Ústí zájem, aby šel klub do první ligy?
Ano. Ale musí na to mít prostředky. A město nemůže zvyšovat podporu profesionálnímu fotbalu.


Vedení klubu počítá, že by potřebovalo nejméně o 10 milionů víc.
Podle mě to bude ještě víc. Rozpočet mají 14 milionů korun a pod třicet se v lize nedostanete. A kde jsou ti sponzoři, kteří to zaplatí? To má město platit 30 milionů za fotbal? Nebo 60 za hokej? Říká se, že za to může město. Ale my koupili většinový podíl ve fotbale, protože Teplice u toho nechtěly zůstat. Neudělat to, fotbal se potopí.


Hokejovému Slovanu dáte v příštím roce o 10 milionů méně. Bude se krátit i příspěvek fotbalu?
Hokejisté přišli o podstatně víc. Koaliční partner zatím trvá, aby podpora fotbalu zůstala stejná. Já to rozhodně nebudu blokovat, pokud na to pan náměstek našel peníze. Ale nedá se očekávat, že v době, kdy nám chybí 200 milionů korun, je město schopné extrémně navyšovat podporu. A už vůbec ne v profesionálních sportech. Pokud si klub nenajde většinu ze sponzorských peněz, nemůže to chtít po městě. Podívejte se, jak dopadla liga v Mostě.


Ústí by pomohl aspoň ten stadion.
Základním problémem není postup a financování, ale mít stadion, který dostane licenci pro 2. ligu. To má být maximální snahou města. Protože na 1. ligu musíte splnit řadu parametrů jako vyhřívaný trávník či umělé osvětlení.

Aréna na Klíši nebude. Pardon, vlastně bude

Už zavržená výstavba nového stadionu v ústecké čtvrti Klíše znovu ožila! Původně město variantu ryze fotbalové arény zamítlo a plánovalo, že zbourá hlavní tribunu na Městském stadionu a postaví novou. Teď přišel další veletoč. "Město se rozhodlo, že vypíše výběrové řízení na projektanta stadionu na Klíši," řekl Jiří Dušek z představenstva FK Ústí, kterýmá věci okolo stadionu na starosti. Na projekt jsou vyčleněny dva miliony korun.

Zprávu o tom dostal od náměstka ústeckého primátora Jana Řeřichy z ODS. Ten uvedl, že garantem návrhu jsou radní za ČSSD Rožec a Fišera. Právě sociální demokracie si vzala pod křídla fotbal, ODS dohlíží na hokej. "Na nich je konečné řešení, měli by připravit i zdroj financování. Pak převezmu projekt a budu u realizace," sdělil Řeřicha.

Arno Fišera tvrdí: "Pořád se lavíruje mezi první nebo druhou variantou, osobně bych podporoval ucelený fotbalový areál na Klíši." Dušek přidává: "Městský stadion by zůstal pro atlety a fotbalovou mládež." Zatímco výstavba tribuny by stála 60 milionů korun, nový "plechový" stadion 130-150 milionů. Plus zhruba 30-40 milionů za umělé osvětlení a vyhřívaný trávník.

"Máme příslib i od našich poslanců, že se budeme snažit peníze získat," řekl Fišera. "Kdyby nebyla krize, dokázali bychom to snáz. Být stadion v plánu předloni, mohlo se žádat o evropské dotace. Teď už asi ne. Horizont, kdy bude stát, nedávám. Nechci být slibotechna."

Montovaný stadion může být hotový za 4 měsíce. "Jenže se musí vyřídit papíry, sehnat peníze. Kdy se začne stavět, je ve hvězdách. Stát bude nejdříve od sezony 20011/12. Možná by se to mohlo dělat postupně," vybízí Dušek z FK Ústí.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 12 5 2 5 19:19 17
10. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
11. FC MAS Táborsko 12 3 5 4 17:19 14
12. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Varnsdorf 12 1 6 5 12:19 9
15. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
16. Frýdek - Místek 12 1 4 7 7:16 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze