Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvyšší prémie v historii. Plzeň a Sparta hrají o 380 milionů korun

Plzeň atmosféru Ligy mistrů dobře zná. Zažije ji letos opět? | foto:  Michal Šula, MAFRA

28 2015
Tel Aviv (Od našeho zpravodaje) - Slavní soupeři, pozornost celé fotbalové Evropy, vybraná společnost, možnost zvýšit koeficient... To vše je Liga mistrů, o níž v úterý začnou bojovat Viktoria Plzeň a Sparta. A také jsou to stovky milionů korun, které lze v soutěži vydělat.

Částka, ke které se oba české kluby upínají, vyrostla v tomto ročníku na astronomických 380 milionů korun. Přibližně tolik by vydělaly Plzeň nebo Sparta, pokud by do hlavní fáze Ligy mistrů postoupily.

O jaké prémie se tedy letos hraje?

Účast ve třetím předkole vynese oběma klubům 400 tisíc eur (10,8 milionu korun). To jsou však proti dalším bonusům jen drobné.

Pohárový koeficient

Čtvrté předkolo, tedy tak zvané play-off, už zaručuje miliony eur. Poražený získá „bolestné“ tři miliony eur (81,1 milionu korun) a navíc postoupí do základní skupiny Evropské ligy, za což je další 1,3 milionu eur (35,1 milionu korun). Dohromady tedy 116,2 milionu korun.

Ještě větší, na české poměry astronomickou, částku získá vítěz play-off. Dva miliony eur (54,1 milionu korun) za účast ve čtvrtém předkole a navíc 12 milionů eur (324,4 milionu korun) za účast v hlavní fázi Ligy mistrů, což je při současném kurzu koruny celkem 378,5 milionu korun (plus zmíněných 10 milionů za třetí předkolo).

Evropská fotbalová unie UEFA ještě nikdy tak vysoké prémie nerozdávala. Po sezoně navíc ještě mezi všechny účastníky rozdělí miliony eur za lukrativně prodaná televizní práva.

Pro srovnání, roční rozpočet Sparty je mezi 300 a 350 miliony korun. Plzeňský rozpočet se odhaduje na přibližně 200 milionů korun.

A to samozřejmě není všechno. Vítězství v základní skupině je oceněno milionem a půl eur (40,6 milionu korun), remíza je za 500 tisíc eur (13,5 milionu korun).

Program

Úterý 28. července
18:15 CSKA - Sparta
19:30 Maccabi - Plzeň

Snadnější cestu za pokladem má přece jen Plzeň, protože jako úřadující ligový šampion hraje v jednodušší mistrovské části kvalifikace. Proti Maccabi Tel Aviv je favoritem a nasazená by byla i ve čtvrtém předkole.

To Sparta, i kdyby přešla přes CSKA Moskva, tak by ji ve čtvrtém předkole čekaly týmy jako Manchester United nebo Valencie.

Královské bonusy jsou však lákadlem pro oba české zástupce. Dosáhne na ně alespoň jeden klub?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze