Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Malmö, ale i Ajax či Manchester. Na koho můžou narazit Plzeň a Sparta?

Plzeňští fotbalisté loni selhali v kvalifikaci Evropské ligy. Jak dopadnou letos v předkole Ligy mistrů? | foto: Ladislav Němec, MAFRA

13 2015
Dinamo Záhřeb či Malmö pro Plzeň, Ajax Amsterdam nebo Manchester United pro Spartu. I tak může vypadat letní kvalifikace fotbalové Ligy mistrů pro české kluby, před kterými je výzva v podobě postupu přes dvě předkola.

Český fotbal vyšle do kvalifikace Ligy mistrů dva týmy poprvé od ročníku 2009/2010. Jeden do mistrovské části a druhý do mnohem obtížnější nemistrovské části.

V lepší pozici bude mistr. Tím se pravděpodobně stane Plzeň, pokud v závěrečných třech kolech nepředvede totální kolaps. Aby udržela první místo, stačí jí jednou vyhrát.

Tabulka
  Mužstvo Z V R P S B
1 Plzeň 27 21 3 3 61:19 66
2 Sparta 27 19 3 5 48:16 60
3 Jablonec 27 17 6 4 50:19 57

Právě Viktoria Plzeň má ze všech českých týmů nejlepší koeficient, který určuje nasazení pro los. Ten jí jistojistě zaručí nasazení ve třetím i čtvrtém předkole (tzv. play off), takže se vyhne nejsilnějším soupeřům.

Ve třetím předkole budou mít nejvyšší koeficient Basilej (aktuálně má ve švýcarské lize luxusní 11bodový náskok na Young Boys Bern) a Salcburk (v Rakousku o 10 bodů před Rapidem Vídeň). Ani na jednoho z nich Plzeň nenarazí.

Možní soupeři pro Plzeň

3. předkolo
Plzeň se určitě vyhne Basileji a Salcburku (všechny tři týmy ještě musí udržet průběžné vedení ve svých ligových soutěžích). Zbylých 17 účastníků musí nejdříve postoupit ze 2. předkola.

Plzeň může teoreticky narazit třeba na mistra Slovenska, Rumunska, Polska... Těm nejsilnějším se však díky nasazení vyhne.

4. předkolo
Deset postupujících ze třetího předkola se rozdělí mezi nasazené a nenasazené. Plzeň, která zatím obě své účasti v předkole LM zvládla, by opět byla mezi silnějšími týmy.

Kromě ligových šampionů Česka, Švýcarska a Rakouska musí zbylých 17 účastníků třetího předkola postoupit ze druhého kvalifikačního kola, takže možné soupeře pro Plzeň těžko odhadovat. V úvahu připadají například Dinamo Záhřeb, Malmö nebo HJK Helsinky, ale i ty můžou být v případě postupu za určitých okolností mezi nasazenými.

Obdobná situace by nastala, pokud by Plzeň postoupila do čtvrtého předkola. Do něj se dostane deset postupujících ze třetího předkola.

Kdyby přece jen vyhrála titul Sparta, tak by ve třetím předkole také byla nasazená. V play off by už záleželo na tom, které týmy by do něj postoupily.

Na Letné se můžou soustředit spíše na nemistrovskou část kvalifikace. Byť Sparta nejdřív musí udržet druhé místo, které teoreticky může obsadit ještě Jablonec (ztrácí tři body).

Ve třetím předkole může být Sparta nasazená. K tomu však potřebuje, aby Anderlecht v belgické lize přeskočil vedoucí Gent (tři kola před koncem ztrácí dva body) a play off řecké ligy o postup do předkola Ligy mistrů nevyhrál PAOK Soluň.

A možní soupeři? Pokud by současné pořadí v evropských ligových soutěžích platilo i na konci sezony, tak by „nasazená“ varianta nabízela například Fenerbahce Istanbul, Rapid Vídeň či FK Krasnodar. „Nenasazená“ pak třeba Šachtar Doněck, Ajax Amsterdam nebo Monako.

Možní soupeři pro Spartu

3. předkolo
Sparta může být nasazená, i nenasazená. Záleží, jestli Anderlecht (který má lepší koeficient) vyhraje belgickou ligu, aby na druhé místo klesl Gent (který má horší koeficient). Zároveň nesmí PAOK Soluň vyhrát v řecké lize play off o postup do předkola Ligy mistrů.

Kdyby Sparta nasazená nebyla, hrozilo by, že narazí na Ajax Amsterdam, Šachtar Doněck nebo Monako (poslední dva jmenované týmy musí udržet své aktuální postavení v ligové soutěži).

4. předkolo
V této fázi předkola už by si Sparta vybírat nemohla. Čtvrtý tým anglické ligy, čtvrtý tým španělské ligy, čtvrtý tým německé ligy... Teoreticky tak připadají v úvahu Manchester United, Valencie nebo Leverkusen.

Možnost, že by Sparta byla ve čtvrtém předkole nasazená, neexistuje. Na druhou stranu poražený tým postoupí alespoň do základní fáze Evropské ligy.

Spartě se nyní vrací porážka 0:2 v posledním kole základní skupiny Evropské lize proti Young Boys Bern. Právě ten bude pravděpodobně zastupovat Švýcarsko v této fázi soutěži a teď má o půl bodu lepší koeficient.

Ještě mnohem věhlasnější soupeři by na Spartu čekali ve čtvrtém předkole. V něm by už byla určitě nenasazená.

Číhaly by tam na ni čtvrtý tým anglické ligy (nyní Manchester United), čtvrtý tým španělské ligy (Valencie), čtvrtý tým německé ligy (Leverkusen) nebo třetí tým italské ligy (Lazio Řím).

Kdyby v závěrečných třech kolech české ligy smazal Jablonec tříbodovou ztrátu na Spartu a skončil místo ní druhý, tak by v obou předkolech byl nenasazený.

Liga mistrů neznamená jen mimořádnou pozornost, ale také výjimečné finanční příjmy. Už prémie za postup do čtvrtého předkola zajišťuje desítky milionů korun. A bonus za účast v základní skupině je vskutku pohádkový - nově to bude 330 milionů korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze