Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pět výher = postup na MS. Porážka s Italy nemusí znamenat konec nadějí

Česko versus Bulharsko. Národní týmy těchto zemí bojují o druhou příčku ve skupině, ale pokud ztratí příliš bodů, nemusí se ani druhý v pořadí do baráže dostat. | foto: AP

5 2013
I když už čeští fotbalisté v kvalifikaci o postup na mistrovství světa ztratili spoustu bodů, i když v pátek na Spartě nezvládnou zápas s Itálií, jejich šance na šampionát v roce 2014 v Brazílii bude žít dál. Byť už bude zase o kus menší, definitivně ještě nezmizí.

Česko má pořád šanci na přímý postup, ale to by muselo vyhrát skupinu. Reálněji vypadá cesta přes baráž, ale zádrhel je v tom, že jeden z týmů na druhých příčkách se do ní nevejde.

Když se v minulé kvalifikaci o světový šampionát nejhorší tým z druhých míst ve skupinách nedostal do baráže, byl to ten, který během osmi zápasů ztratil čtrnáct bodů. Čeští fotbalisté si tak v současných bojích o mistrovství světa mohou dovolit i další klopýtnutí a o šanci ještě nepřijdou.

Páteční vítězství nad Itálií = zažehnutí naděje na přímý postup na šampionát. Remíza pozici ve skupině nijak nevylepší, ale  vyloženě ani nezhorší. Porážka však ještě nemusí znamenat definitivní konec.

"Vítězství nás vrátí do boje o postup. Bod by nás udržel ve hře. A třetí varianta? Porážkou bychom si to zkomplikovali už extrémně," přemítal brankář Petr Čech.

Z každé z devíti skupin evropské kvalifikační zóny postoupí přímo na mistrovství světa 2014 do Brazílie jen vítězové. Osm mužstev z druhých míst půjde do baráže. Nejhorší tým na druhých příčkách má smůlu.

Kolik bodů v kvalifikaci zatím ztratil druhý tým v pořadí

Skupina A - Chorvatsko 2 body

Skupina B - Bulharsko 8

Skupina C - Rakousko 7 a Švédsko 4

Skupina D - Maďarsko 7

Skupina E - Albánie 6

Skupina F - Izrael 7

Skupina G - Řecko 5

Skupina H - Anglie 6

Skupina I - Francie 5

Jelikož je jedna skupina pětičlenná, tak se druhým týmům z šestičlenných skupin při stanovení pořadí nebude počítat zápas s nejhorším celkem tabulky.

Česko v dosavadních pěti zápasech ztratilo sedm bodů. Dalších pět zápasů má před sebou. Z minulé kvalifikace vyplývá, že se do baráže dostalo Irsko, které v základní skupině přišlo o dvanáct bodů, těmi smutnými byli Norové, kteří jich poztráceli čtrnáct. Češi tak teoreticky mají ještě rezervu.

"Víme, že ze dvou zápasů s Italy je potřebujeme jednou porazit a pak vyhrát i zbývající zápasy. To by na baráž mělo stačit," říkal trenér Michal Bílek. 

Samozřejmě záleží, jak si v kvalifikaci povedou ostatní mužstva, která pak skončí druhá ve skupinách. A logicky nejdůležitější je, aby vůbec Češi byli druzí - přeskočili Bulharsko a odrazili nápor Dánů. Ti dosud ztratili devět bodů, Bulhaři osm, Češi sedm a první Italové dva.

Bílkův tým má zatím všechno ve svých rukách. Pokud pět zbývajících zápasů vyhraje, postoupí na šampionát přímo jako vítěz skupiny. Vzhledem k jeho výkonům to není pravděpodobná varianta, ale i tato možnost existuje.

"Já teď rozhodně nic nepočítám. To přijde až po zápase. Stejně do něj nemůžete jít s tím, že prohrajete," poznamenal obránce Theodor Gebre Selassie.

Při pohledu na ostatní kvalifikační skupiny žádný tým na druhé příčce neztratil víc bodů než Bulhaři v "české" skupině. Takže už nyní jsou mužstva z béčka pod tlakem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze