Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová hvězda Nedvěd: Zůstávám na dovolené. Možná napořád

Pavel Nedvěd sleduje pohárové utkání v Radotíně. On sám možná už hrát nebude. Ani v Americe... | foto: Josef Vostárek, MF DNES

27 2009
V Americe si zahrál golf, vrátil se z rodinného výletu na Bahamách a na další dovolenou se chystá. Ani stopa po fotbale... Zdá se, že velká kariéra proslulého záložníka Pavla Nedvěda je u konce, 33 dní před 37. narozeninami

I když sám Nedvěd, jak je to u něj zvykem, zatím definitivní sbohem nevyřkl.

"V Evropě už hrát nebudu, možná v Americe. Nejpravděpodobněji ale vypadá to, že nebudu dělat vůbec nic," řekl legendární český fotbalista, když včera jako vzácný host předvedl čestný výkop při pohárovém utkání v Radotíně.

Lehoučkým klusem přiběhl k půlící čáře, pak míč posunul pravou podrážkou, v houfu fotografů to tisíckrát zacvakalo a procesí fanoušků nadšeně zatleskalo.

Zatímco za stadionkem na okraji Prahy zrovna prosvištěl vlak, Nedvěd se usadil a sledoval, jak do 2. pohárového kola triumfálně 10:0 postupuje druholigová Dukla, v níž 28. října 1991 odehrál svůj první profesionální zápas.

Ten zatím poslední jste hrál 31. května za Juventus Turín. Co bude dál?
Nevím, na rozhodnutí mám ještě čas. Na druhou stranu se rozhodnout musím. Záleží, jestli najdu chuť, abych hrál dál.

Zatím jste ji nenašel?
Abych se přiznal, fotbal mi zatím moc nechybí. Byl jsem dost unavený. To, že jsem definitivně odpískal pokračování v Itálii, hodně napovědělo, kam se moje kroky budou ubírat dál.

Tím jste potvrdil, že je konec velkému fotbalu v Evropě. Nebo snad úplně?
V Evropě rozhodně, ale zaoceánský fotbal bych si třeba zahrát mohl. Pokud na to v příštích dnech najdu chuť...

Kolik máte nabídek z USA?
Pár jich je. Teď se tam hraje soutěž, pak play-off. Buď chtějí, abych naskočil hned, nebo od 1. ledna 2010. Ale znáte mě: být půl roku bez fotbalu a pak něco začínat, to by nebylo rozumné. Taky mě pořád tlačí Juventus, abych pomáhal Cirovi Ferrarovi s trénováním.

Ferrara tvrdí, že je všechno domluveno a chybí jen razítko.
No jo, oni by si to přáli, ale hotové nic není, nic jsem neslíbil. Řekl jsem, že to zvážím, ale moc se na to necítím. Jsem příliš spjatý s hráči, ještě před pár týdny jsem byl jedním z nich. Chyběl by mi odstup.

Z toho všeho vyplývá, že nejpravděpodobnější variantou je konec.
Ano, možná nebudu dělat vůbec nic.

Pavel Nedvěd provádí čestný výkop

Pavel Nedvěd provádí čestný výkop

Víte, když jste teď trávil dovolenou v Americe...
No, byl jsem si to okouknout. Ne, to nemyslím vážně, jen jsme se tam s rodinou chtěli podívat, protože dřív jsme na takové cestování neměli čas. Byli jsme na Bahamách, trochu to tam objeli, ale ty dálky, všude letadlem, to je pro nás utrpení.

Děti a manželka na vás nenaléhají, ať tu Ameriku zkusíte?
Je by hodně zajímal tamní život, kultura, byla by to změna. Ale fotbal? O tom už nejsem tolik přesvědčený, moc šancí tomu nedávám.

Prý jste v Americe stihl taky partičku golfu s Alessandrem Del Pierem, kapitánem Juventusu?
Jo, pár kluků jsem tam potkal, Davida Trezegueta nebo Marka Jankulovského. S Alexem jsem si dobře zahrál, ale on pak musel odletět na soustředění Juventusu. Řekl bych, že mi v tu chvíli docela záviděl.

Nelákal vás s sebou?
Alex byl hlavně špatný z mého konce. Byl přesvědčený, že hrajeme dál.

Když se nedávno ozval Inter Milán, vypadalo to, že váháte. Ta nabídka vás nenalomila?
Mluvil jsem s trenérem Mourinhem i šéfem Morattim, nabízeli mi smlouvu na dva roky, což je v mém věku velké ocenění. Ani ekonomická stránka nebyla zanedbatelná. Prostě lákadlo. Ale rozhodly jiné aspekty, tak jsem to nechal být.

Jak moc vás trenér Mourinho přesvědčoval?
Mluvili jsme spolu každý den. Říkal mi: Juventusu jsi dal všechno a teď jsi volný, tak můžeš pracovat zase pro někoho jiného. Ale já se necítil na to, že bych třeba vyhrál Ligu mistrů v jiném dresu. S Juventusem mi to prostě nevyšlo a nevím, jestli by mě těšilo vyhrát s Interem.

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd

Nechtěl jste být zrádcem Juventusu?
Zrádcem? To nevím. Od Juventusu jsem hodně dostal a taky mu hodně vrátil. Necítil jsem se být ničím zavázaný, takže záleželo vyloženě na mně. Já se prostě rozhodl, že cesta do Interu by nebyla správná.

Ale čas plyne, příprava na sezonu dávno začala, v Česku už se liga hraje. Kdy se rozhodnete, co bude dál?
Brzy, během pár dní. Jak nezačnete během srpna trénovat s mužstvem a hrát, je pak strašně náročné dostat se zpět. Zvlášť v mém věku.

Takže?
Nevím, nedokážu říct, co bude. Zatím se necítím na to, abych někde pokračoval jako hráč nebo někde začínal jako trenér. Zatím je to prostě tak, že jsem na dovolené.

Taky jste dostal nabídku od nového trenéra reprezentace Ivana Haška. Je to tak?
Ne, to ne. Bavili jsme se o tom, co by mohlo nastat v situaci, že bych v kariéře pokračoval. A ta situace nenastala.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze