Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová horečka v Olomouci: na Everton rychle vyprodáno

Fronta na vstupenky na utkání Olomouc - Everton. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

16 2009
Více než čtyři tisíce lístků vyprodaných během necelých šesti hodin. Fanoušci, kteří stanují před stadionem a postávají před pokladnami již o půl šesté ráno, a nakonec dopolední několikahodinová fronta stovek lidí až k legendárnímu olomouckému letadlu.

Mánie kolem Evertonu v Olomouci propukla v pátek naplno. Jeden z nejlepších anglických klubů vyběhne 27. srpna na olomoucký trávník v rámci 4. předkola Evropské ligy.

Žádosti přicházely až z Belgie "Mám čtyři na severní tribunu," hlásí do mobilu jeden z fanoušků, který právě odchází od pokladen. "Hned vedle sebe," chlubí se spokojeně a obhlíží frontu, která se táhne až k parkovišti. Do té si po desáté dopoledne stoupla také Kamila Sedláčková.

"Tohle jsem nečekala. Doufám, že to nebude na dlouho, musím dělat oběd," strachuje se fanynka, která vyrazila pro čtyři lístky. "Slyšela jsem, že každému dávají jen dva, tak uvidíme," říká Sedláčková a na tváři se jí objevuje ustaraný výraz.

Podle Miroslava Skácelíka, vedoucího fanshopu olomouckého klubu bylo včera k volnému prodeji nachystáno 4100 vstupenek. "Bylo jich celkem 10 211, což je kapacita stadionu a zároveň počet lidí, kteří na zápas půjdou. Prvních zhruba 2500 si mezi sebe rozdělili majitelé permanentek, další lístky šly na marketing, pro naše obchodní partnery a něco také rodinám hráčů. Zbytek do volného prodeje," vypočítává Skácelík.

"Zájem byl obrovský. Minulý pátek hned po losování bychom byli schopni do pár hodin po telefonu vyprodat celý stadion. Volali nám lidé z Prahy, Košic, desítky lidí z Polska, Německa či Belgie," vzpomíná vedoucí fanshopu.

Kdo by čekal, že ve frontě uvidí vesměs muže, pletl by se. Kvůli pravidlu dvě vstupenky na člověka zde spolu s fanoušky stojí jejich přítelkyně, maminky, případně manželky, které jsou pověřeny koupit lístky. Kousek od pokladen se pak tvoří hloučky, kde se rozpočítávají peníze a lístky jdou z ruky do ruky.

"Přišel jsem ve čtvrt na deset a pokladny už byly otevřené, fronta byla až k letadlu," říká v jedenáct hodin fanoušek Sigmy Jan Vyroubal, který si s lístky v ruce protahuje unavené nohy. Okénka pokladen jsou od devíti hodin v obležení.

"Prodávat jsme měli začít v deset, ale lidé tu byli už od rána, a tak jsme otevřeli dříve," říká prodavačka. Fanoušků si všiml i kapitán Sigmy Marek Kaščák. "Když jsem ráno přijel na trénink, neměl jsem kde zaparkovat," popisuje Kaščák. "Kéž by se takhle čekalo i na ligu," dodává s povzdechem.

Podle trénera Sigmy Zdeňka Psotky je zápas s Evertonem možnost vidět nejlepší fotbalisty na světě. "Je to správné davové šílenství. V Praze měli frontu na Madonnu, tady máme davy na Sigmu. Everton je soupeř, který je tady jednou za sto let," hodnotí Angličany Psotka.

O kousek dál stojí auto městské policie. Strážníci z něj ještě nemuseli vystoupit, fanoušci ve frontě jsou klidní. "Čekáme až na konec. Může se stát, že se někomu nebude líbit, že na něj nezbyl lístek," vysvětluje jeden z nich.

Ještě po půl dvanácté přicházejí další lidé, ale fronta se pomalu začíná zkracovat. Od pokladen zatím odcházejí všichni spokojení, lístky stále ještě jsou. Ve čtvrt na jednu je hlavní nápor pryč, pro lístky se trousí jednotlivci, kteří jdou hned na řadu. Přidávám se k nim. "Kolik vám zbylo lístků," ptám se. Podle paní za okénkem zhruba stovka. O dvě hodiny později zbývá ve fanshopu posledních patnáct lístků. Za dvacet minut je vyprodáno.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze