Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová Evropa a uprchlíci: fanoušci je vítají, kluby věnují miliony

VÍTEJTE! Část fanoušků na německých a anglických stadionech vyjádřila transparenty podporu uprchlíkům. | foto: AP

9 2015
Real Madrid věnuje na podporu uprchlíků milion eur. Bayern Mnichov se chystá uspořádat tréninkový kemp pro děti. A za Werder Brémy už dokonce válí Gambijec, který teprve před rokem vyrazil do Německa začít nový život. Příliv imigrantů do Evropy je tématem nejen pro politiky, ale i pro fotbalové kluby, hráče a fanoušky.

Loni na začátku roku sedmnáctiletý Ousman Manneh opustil rodnou Gambii a vydal se na vlastní pěst do Německa. Sen o lepším životě začal v uprchlickém táboře v Brémách, začal hrát za malý místní klub a po roce podepsal smlouvu s bundesligovým Werderem. Na konci července už nastřílel za A-tým čtyři góly v přípravném zápase.

„Tohle jsem si vždycky přál. Kvůli tomu každý den tvrdě pracuju,“ říkal nadšeně německým reportérům, které jeho pohádkový příběh hned zaujal. „Když dostanu šanci, skočím po ní.“

Manneh patří k uprchlíkům, kterým se v Evropě povedlo najít štěstí. Na první ligový start sice zatím čeká, přesto je téměř zázrak, že se bez profesionální průpravy tak rychle dotáhl na nejvyšší úroveň. Když nepoleví, třeba může být hvězdou.

Možná i jeho příběh inspiroval kluby po celé Evropě, aby k migrační krizi zaujaly stanovisko. „Chceme podpořit muže, ženy a děti, kteří museli opustit své domovy, aby uprchli před válkou a smrtí,“ stojí v prohlášení, které v sobotu vydal Real Madrid.

Španělský gigant v něm oznámil, že na pomoc syrským imigrantům, které má země přijmout, věnuje milion eur. Finančně přispěly také Celtic Glasgow nebo Bayern Mnichov, řada anglických klubů prostřednictvím nadací pomáhá uprchlíkům dlouhodobě.

03.září 2015 v 01:16, příspěvek archivován: 08.září 2015 v 17:14

Borussia Dortmund invited 220 refugees to watch the Europa League game against Odds BK. #RefugeesWelcome #bvb pic.twitter.com/miWMZQk0Y7

Nejaktivnější jsou německé kluby. Bayern mimo jiné chystá i kemp pro děti z uprchlických táborů, o nadcházejícím víkendu budou některé z nich doprovázet hráče na trávník před zápasem proti Augsburgu. Mohuč nebo Dortmund zase věnovaly skupinám imigrantů stovky lístků na své zápasy.

Stranou nezůstávají ani hráči. Například Cristiano Ronaldo, poslední vítěz Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa, napsal během reprezentačního srazu na Twitter: „Nikdo z národního týmu není lhostejný k uprchlické krizi. Všechny naše myšlenky míří k těmto lidem.“

03.září 2015 v 19:07, příspěvek archivován: 08.září 2015 v 16:02

No one at the National Team is indifferent to Europe’s refuggee crisis. All our thoughts are with those people. pic.twitter.com/Gf9wvXEuNJ

Uprchlíky podpořila i část anglických a německých fanoušků. Na ligové zápasy s sebou přinesli transparenty s nápisy Refugees Welcome, kterými dali najevo, že přijímání imigrantů vítají.

30.srpna 2015 v 02:25, příspěvek archivován: 08.září 2015 v 16:05

More banners at football stadiums in #Germany What's up in your country? pic.twitter.com/wVsnYC7Pvi

Ne všude však fanoušci uprchlíky přijímají s nadšením. Maďarsko, které je jejich přílivem ze všech středoevropských zemí zasažené nejvíc, muselo řešit problém, který vyvolali v pátek odpoledne hooligans na budapešťském železničním nádraží Keleti.

Podle agenturních zpráv fanoušci, kteří mířili na reprezentační zápas proti Rumunsku v kvalifikaci o Euro, několik imigrantů napadli a zranili, do jejich tábora také naházeli dýmovnice a petardy. Zjednat pořádek musela až policie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze