Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová Dukla má na čas znovu doma „svůj“ slavný Americký pohár

SLAVNÉ ČASY. Takhle se hráči Dukly fotili s Americkým pohárem, který v šedesátých letech vyhráli celkem čtyřikrát. | foto: Archiv FK Dukla Praha

2 2014
Jedna z nejcennějších trofejí, které fotbalová Dukla ve své historii vydobyla, Americký pohár, se na pár týdnů vrátil do Čech. V pátek večer byl poprvé k vidění v televizním studiu před utkáním na Slavii, kde se Dukla představila v předehrávce 18. kola nejvyšší soutěže.

Naživo si ho budou moci prohlédnout všichni návštěvníci domácího utkání Dukly s Jihlavou, které se hraje za týden.

Pomohl bývalý polský ministr

Co vlastně Americký pohár pro Duklu znamená? Opravdu hodně. Klub z Julisky ho vyhrál v letech 1961 až 1964 celkem čtyřikrát, ale protože šlo o putovní pohár, nikdy v Praze nezůstal.

Trofej pro vítěze International Soccer League neboli Americký pohár

Trofej pro vítěze International Soccer League neboli Americký pohár

Po zrušení tohoto prestižního interkontinentálního turnaje skončil v rukou posledního vítěze, polského klubu Polonia Bytom.

Teď si ho budou moci užít i dukláci - díky snaze majitele klubu Petra Pauknera a jeho bratra Bohumila.

"S nápadem přivézt zpět Americký pohár přišel můj bratr," vysvětluje Petr Paukner.

Celé zapůjčení se Paukner pokoušel zrealizovat přes předsedu klubu, ale k žádné dohodě nedošlo. "Proto jsem se rozhodl spojit s mým známým a bývalým ministrem hornictví panem Jerzym Markowským, kterého jsem na toto téma oslovil, a ten vše vyřídil velmi rychle," upřesňuje šéf Dukly.

Paukner se poté sešel se starostou Bytomi Damianem Bartylou a v dalším týdnu už volal Markowski, že je pohár k dispozici. "Tak jsem vyslal svého bratra s naším šoférem do Ostravy, kde došlo k převzetí," popisuje Paukner.

V Praze zůstane kopie

Pohár je v Česku pouze dočasně formou zápůjčky, v dubnu bude muset zpět do Polska. Zůstane po něm však výrazná stopa.

"Rozhodl jsem se udělat jeho naprosto věrnou kopii. Ta by měla být hotová do utkání Dukla - Jihlava. Celou repliku bude zhotovovat restaurátorská firma, která je ve svém oboru velmi zdatná. Kopie by měla být jedna ku jedné a jediný rozdíl bude v postrádání patiny. Bude jako nová," přibližuje.

Příští týden bude během zápasu s Jihlavou k vidění jak kopie, tak originál. "Jsem velice rád, že se nám pohár podařilo takto zapůjčit. Jako malý kluk jsem knížku Dukla mezi mrakodrapy hltal a přečetl asi pětkrát a nikdy bych nečekal, že ten pohár budu jednou držet v ruce. Je to takové završení celé historie pohárů, tu novodobou už budou dělat jiní," říká Paukner.

A nevzdává se šance získat originální trofej natrvalo. "Pokud by měli zájem prodávat, já ho rád koupím. A repliku jim pak klidně přenechám."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze