Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová Anglie pláče. Odešel rytíř Bobby, pravý gentleman

Bobby Robson | foto: Reuters

1 2009
Je to právě rok, kdy sir Bobby Robson nemocným, ale stále pevným hlasem řekl: "Raději bych zemřel dříve než později. Každý tam musíme. Nelitujte mě, v životě jsem si vychutnal každou minutu."
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Už tehdy se Anglie začala loučit se svým fotbalovým gentlemanem. Slavným hráčem a legendárním trenérem, jehož krédo znělo: Buď fér.

Nad rakovinou plic nemohl vyhrát, ač s ní bojoval od roku 1991. Přes dílčí vítězství a úspěšné chemoterapie se nemoc vracela a vracela.

Včera ráno Robert William Robson prohrál. Bylo mu 76 let. Zemřel doma, v tichu. U lůžka seděla manželka Elsie, které říkal můj anděl strážný, a všechny tři děti.

Když se v neděli naposledy objevil na veřejnosti, museli ho přivézt na invalidním vozíku, ale držel se. Usmíval se, na stadionu v Newcastlu mával fanouškům a na dálku rozdával sílu, přestože ji sám neměl. Na sobě moderní oblek, černobílou šálu, kravatu, na hlavě klobouk, který ukrýval vypadané vlasy.

Velký Bobby, jejž královna v roce 2002 pasovala na rytíře, se přece nevzdává.

Nejen Anglie, ale celý svět vzdal včera hold jednomu z nejlepších fotbalových expertů historie. V dresu Fulhamu a West Bromwiche odehrál jako ofenzivní záložník téměř 600 zápasů, za Anglii se předvedl na mistrovství světa 1958. Na trenérské lavičce byl mnohem úspěšnější.

V Ipswichi mu postavili sochu, protože provinční klub přivedl k triumfu v Poháru UEFA. Vyhrál ligu v Nizozemsku i Portugalsku, k tomu Pohár vítězů s Barcelonou.

Naposledy pracoval jako konzultant irské reprezentace. Nejkrásnější éru prožil jako trenér Anglie. Národní tým vedl 8 let, na mistrovství světa 1990 s ním došel do semifinále, o čtyři roky dřív do čtvrtfinále.

"Tehdy jsme měli báječně rozjeté turnaje. Jenže nejdřív nás zastavila nespravedlnost, pak loterie," litoval.

Rok 1990: Anglie prohrála v semifinále po penaltovém rozstřelu s Německem. Rok 1986: Anglie prohrála 1:2 s Argentinou a oba góly dostala od Diega Maradony.

Ten druhý po fantastickém sólu přes půl hřiště, ten první po neodpískané ruce. "To nebyla Boží ruka, jak tvrdí Maradona. To byla ruka darebáka. Bůh s tím neměl co dělat. Ten den v mých očích Maradona navždy klesl," řekl později.

Kdo ví, jestli se včera Maradona v duchu neomluvil.

Bobby Robson by si omluvu zasloužil.

Bobby Robson

Legendární trenér fotbalové Anglie.

Narodil se 18. února 1933.
Zemřel 31. července 2009 na rakovinu plic.
Vedl Fulham, Ipswich, Eindhoven, Sporting Lisabon, Porto, Barcelonu, Newcastle a osm let trénoval anglickou reprezentaci.
Úspěchy: s Anglií se dostal do čtvrtfinále MS 1986 a semifinále MS 1990. V roce 1981 vyhrál Pohár UEFA s Ipswichem.
Poklona: "Robson mě naučil, jak se má milovat fotbal. Bude mi strašně chybět," řekl legendární záložník Paul Gascoigne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze