Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V továrně na talenty. Proč rakouský Salcburk chrlí fotbalové naděje?

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné zázemí. | foto: David Čermák, MAFRA

12 2017
V útulné místnosti s výhledem na fotbalové hřiště se promítá na školní tabuli podrobná prezentace. Aby ještě vynikla její důležitost, za katedrou nesedí učitel, ale rovnou ředitel. A vysvětluje, na jakých principech tu funguje školní řád.

„Všechno musí probíhat v nejvyšší rychlosti,“ zdůrazňuje muž jménem Ernst Tanner. „Chceme vysoko napadat, okamžitě dostat soupeře pod tlak, nedat mu čas ani prostor. Nestačí nám reagovat, musíme sami jednat.“

Asi jste už pochopili, že tohle není jen tak obyčejná škola. U ředitele Tannera se vyučuje hlavně fotbal – v tuhle chvíli nejlépe v Evropě.

Sebevědomý jedenapadesátiletý chlapík šéfuje akademii Salcburku, která úspěšně chrlí talenty: kromě fotbalových i ty hokejové, což je unikát, který na jednom místě jinde ve světě nenajdete.

Ale dnes jsme tady kvůli fotbalu.

O tom, jak si od základů vychovat tým, který v minulé sezoně juniorské Ligy mistrů vyučil Barcelonu, Manchester City, Paris Saint-Germain a ve finále Benfiku Lisabon, vypráví Tanner českým mládežnickým trenérům, kteří do Lieferingu, čtvrti na kraji Salcburku, dorazili na stáž.

„U nás máme ve výchově rezervy a vždycky je správné učit se od těch nejlepších,“ říká Viktor Schejbal, šéfskaut agentury Sport Invest, která stáž zorganizovala. „Salcburk je klub, který jasně ví, co dělá a proč to dělá.“

Kde tedy začít, aby čeští kolegové věděli, od čeho se doma odpíchnout?

Výchova? Víc než skauting

Pravidlo číslo jedna: pyramida se staví odspodu. Pro Tannera a jeho kolegy je základem výběr dětí pro nejmladší kategorie, který až do věku čtrnácti let omezují jen na Salcburk a blízké okolí.

ŠKOLA A FOTBAL. Ve fotbalové akademii v Salcburku je o talentovanou mládež...

ŠKOLA A FOTBAL. Ve fotbalové akademii v Salcburku je o talentovanou mládež královsky postaráno.

„Výjimeční jsme v tom, že se snažíme z něčeho malého vytvořit něco obrovského,“ vysvětluje Tanner. „V Salcburku žije 150 tisíc lidí, takže není zase až tolik na výběr. Dřív sem chodili hráči z celého Rakouska už v deseti letech, ale to jsem stopnul. Jak můžete v tom věku vědět, že z něj bude profík? Skautování nesmí přebít výchovu.“

V praxi to znamená, že kromě dvou hřišť s přírodní trávou, čtyř s umělým povrchem a obří halou, kde se trénuje za horšího počasí, vyrostl v moderním komplexu také speciální park, ve kterém malí i větší fotbalisté rozvíjejí motoriku.

Může tu manžel trénovat?

„Podívejte na tohohle kluka,“ ukazuje Tanner na videu chlapce pokoušejícího se přejít po hrbolaté kladině, která se navíc zrádně naklání, protože stojí na pružinách. „Neudrží rovnováhu a padá, ale on umí spadnout! Kdyby tam šlo dítě, které je na tom pohybově hůř, spadne špatně a zlomí si ruku.“

Red Bull Akademie

Fotbalová akademie v salcburské čtvrti Liefering otevřela v září 2014. Funguje společně s hokejovou, na výstavbu padlo kolem dvou miliard korun.

Uvnitř najdete kromě hřišť internát, jídelnu, zázemí pro lékaře či psychology i posilovnu.

Kromě mládežnických týmů je domovem i pro druholigový FC Liefering, za který nastupují nejlepší hráči z akademie a který je věkovým průměrem (19,2) nejmladším profi týmem v Evropě.

Když si park procházíte, ohromí vás, na jaké detaily se dbá. Děti třeba kličkují mezi slalomovými tyčemi, které jsou zaražené do nerovného povrchu tvořeného pilinami: aby jim míč i ve složitějších podmínkách lépe držel u nohy...

Není divu, že nádherný areál láká rodiče, kteří se snaží své děti do klubu protlačit. A nejen děti!

„Máme na webu formulář, skrz který se hlásí zájemci. Přes něj se jedna žena dokonce ptala, jestli může její manžel trénovat s naším áčkem,“ usmívá se Sascha Milicevic, sportovní ředitel akademie. „Denně nám chodí až třicet žádostí, většinou je pročtu a mažu.“

To neznamená, že by se v areálu, vzdáleném jen půl hodiny od krásných lyžařských resortů, neřešilo, jak děti zlákat právě pro fotbal.

Tanner a spol. pravidelně organizují den pro děti ze školek, kde sledují jejich pohybový talent a zároveň si budují fanouškovskou základnu. Ta totiž Salcburku, klubu, který vytvořily miliardy Dietricha Mateschitze, majitele společnosti Red Bull, citelně chybí.

„Nejsme jako Bayern nebo třeba Sparta, nemáme dlouhou tradici. Tímhle ji budujeme,“ poodhaluje Milicevic. „Většina dětí nemá v den náboru náš dres, nosí Barcelonu, Bayern nebo Dortmund. My v nich chceme budovat klubismus.“

I to dokládá, že na vývoj talentů se v Salcburku nedohlíží jen na hřišti. Klub hlídá, jak se vzdělávají ve školách, přímo v akademii jsou k dispozici vychovatelé a doučovatelé. Kdo vyfasuje čtyřku, musí docházet na extra hodiny. A pětka? Zapomeňte na balon, učit se budete! Dokud si známku neopravíte.

NEJEN FOTBAL. V akademii, ve které pracuje na plný úvazek víc než 120 lidí, se...

NEJEN FOTBAL. V akademii, ve které pracuje na plný úvazek víc než 120 lidí, se důsledně dbá i na školu. Hráči mají k dispozici třeba doučovatele, který jim pravidelně pomáhá se vzděláním.

Stejně se dbá i na stravu – prosklená jídelna je jedním z nejdůležitějších míst v areálu. Uvnitř platí přísná pravidla: nikdo nesmí používat telefon nebo tablet, zakázaná je i kšiltovka na hlavě. A jídelníček se sestavuje s vrcholnou pečlivostí.

„Příští týden se naše nutriční specialistka jede podívat do Anglie, pak do Barcelony. Chceme vědět, jak se vaří v jiných akademiích,“ prozrazuje Tanner. A postěžuje si: „Spousta kluků neumí správně jíst. Je neuvěřitelné, jak jedí ti noví, kteří přijdou: neberou si žádnou zeleninu, salát... I to je musíme učit.“

Rychlost. Rychlost. A rychlost

To už je řeč o hráčích, kteří v akademii nevyrůstali odmala. Kdyby Salcburk žil jen z těch, které si sám vychová od nejútlejšího věku, těžko by mohl být čtvrtým nejlepším týmem světa v hodnocení čistého zisku za minulý rok.

Vítězství v mládežnické Lize mistrů je úžasný úspěch, ale i lidé z klubu dobře vědí, že v dospělé kategorii si na nejcennější trofej zřejmě nikdy nesáhnou.

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné...

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné zázemí.

Cíl je tedy jinde: produkovat fotbalisty budoucnosti, kteří se draze prodají na slavnější adresy. Jako naposledy záložník Naby Keita, který nastupuje za partnerské Lipsko a v létě zamíří do Liverpoolu. 

Na takový úkol už hledání talentů v rámci jednoho města nestačí. A tak do starších kategorií láká Salcburk hráče z celého Rakouska a ve výjimečných případech i odjinud.

Sleduje je odmala, díky týmu skautů má Evropu zmapovanou. Data ukládá do databáze a kontroluje, jak rychle se která naděje rozvíjí. A především: jestli splňuje požadavky, přes které nejede vlak.

„Každý hráč musí mít svou zbraň - kdo ji nemá, není pro nás do budoucna využitelný,“ říká natvrdo Milicevic. „A hlavní je pro nás rychlost, rychlost a zase rychlost. Ta je v dnešní době extrémně důležitá.“

Rychlost má na prvním místě žebříčku požadovaných vlastností většina skautů, přesto se občas stane, že na internátu v akademii pod zasněženými alpskými vrcholky najde domov i hráč, o kterého jinde není zájem. V tom je Salcburk unikátní.

Fotogalerie

Milicevic ukazuje příklad na dalším videu: po trávníku pobíhá teenager s dlouhými vlasy, rychlý, šikovný, vysoký. Ale zároveň se spoustou evidentních nedostatků.

„Jen se podívejte: tady se bez balonu nevrátí, vůbec nenapadá, pořád si upravuje vlasy – dokonce i když je u míče!“ zdůrazňuje Milicevic. „Většinu skautů by to odradilo, pro mě byl zajímavý. Zjistil jsem, že s rodiči utekl z Afghánistánu, dokonce měl špatné datum narození v rodném listu, neuměl německy. Ale nakonec jsme ho vzali, teď bydlí v akademii a vypadá hodně zajímavě.“

V architektonicky úžasně řešené budově žije 57 fotbalistů, ke kterým by brzy mohli přibýt dva mladí Češi z Brna: brankář Adam Stejskal a útočník Antonín Svoboda. Čeká se, jestli je klub pustí. Pokud ano, otevřou bránu do jiného světa.

Jsme mladší, dáme vám desítku

Budou si zvykat, že je při každém tréninku snímají kamery na sloupech s osvětlením, jejichž záběry trenéři denně vyhodnocují.

Nebo že se trénuje trochu jinak než v Česku: využívají se různě velké míče z různých materiálů, různě velké branky. Na gólmany zase při tréninku občas blikají malé reflektory, jejichž barva signalizuje: Teď centr pusť! Teď do něj jdi!

V místnosti pro regeneraci budou žasnout, že světla v bazénu symbolizují náladu: po vítězství září jasnými barvami, po porážce ztmavnou.

Hlavně si ale budou zvykat v zápasech, kde platí pro všechny kategorie neměnná pravidla. Ta, o kterých Tanner mluvil na začátku: ohromná rychlost, okamžitý tlak na míč a bleskové rozhodování.

Skutečně se tohle všechno daří plnit tak dokonale, jak se šéf akademie snažil české trenéry přesvědčit? Důkaz má přinést večerní zápas kategorie U14 proti o dva roky staršímu soupeři.

Pár desítek diváků, kteří zápas sledují zpoza plůtku u silnice, vidí reklamu na moderní fotbal. Starší protihráči se snaží, ale trpí, když vidí, o kolik jsou horší. Nakonec musí skousnout, že je klučíci, z nichž někteří jsou o dvě hlavy menší, roznesou 10:0. Nedají jim ani na chvíli dýchnout, předskakují, jsou všude dřív.

A to se posledních patnáct minut koučují sami. Trenér od postranní čáry zakřičí: Selbstcoaching!, usedne na lavičku a dá prostor kreativitě.

I tak vypadá život v nejlepší evropské továrně na talenty.

Mladý talent ze Slovenska: Zpátky už bych nechtěl

Když se s ním dáte do řeči, neřekli byste, že mu teprve v létě bylo šestnáct. I když na diktafony není zvyklý, mluví suverénně. „Lidi kolem mi říkají, že se ve světě neztratím,“ usmívá se Peter Pokorný.

Suverenitu na hřišti i v životě potřebuje, aby se chytil v akademii fotbalového Salcburku, nejlepším mládežnickém centru v Evropě.

„Když jsem tu byl poprvé, cítil jsem se jako v jiném světě. Však sami vidíte,“ rozhlédne se s úžasem po supermoderním areálu.

Na co jste nejvíc koukal?
To prostředí, fíha... Všechna ta hřiště, zázemí. Já jsem kluk z Trenčína, nevím, jestli víte, jak to tam vypadá: máme tam jedno velké hřiště a jedno tréninkové. Tady si připadám od začátku spíš jako v hotelu. Mám tu všechno, víc nepotřebuju.

Opravdu?
Fakt. Máme tu dokonce i vychovatele, kteří se o nás starají. Bydlím tu, jím tu, jen chodím do rakouské školy. Jinak mám všechno k dispozici přímo tady v areálu.

Ale asi nebylo snadné zvyknout si na vyšší nároky.
První měsíc nebo dva to bylo těžší, tempo je úplně jiné než na Slovensku. Teď jsem na nejvyšší úrovni, tady už jsou kolem mě opravdu jen top hráči. V týmu nemáme nikoho slabého, na každém tréninku cítíte, že se bojuje o místo. Ale už se do toho dostávám, cítím se v pohodě. Teď je všechno tak, jak má být.

Je vám šestnáct a už si zvykáte na život bez rodičů, v cizí zemi. Ani to není problém?
Jasně, není to úplně snadné, ale v tomhle věku už cítím, že můžu začít žít sám. Pomohlo mi taky, že teď tady hrají tři čeští hokejisté. S těmi si občas  pokecám. Jednou za dva týdny sednu na vlak a jedu domů na víkend, protože zatím nehraju zápasy: jsem tu teprve od srpna a FIFA ještě můj přestup oficiálně neposvětila.

Salcburk je tak trochu tým bez tradice, v Česku ani na Slovensku neplatí za klub, o kterém by malí kluci snili. S čím jste sem šel vy?
Pro mě je to velmi dobrý klub. Když mi taťka řekl, o co jde, zjistil jsem si, že minulý rok vyhráli juniorskou Ligu mistrů, porazili i Barcelonu, kterou obdivuju... Proto jsem se po týdenní zkoušce rozhodl rychle, že chci jít sem. I když jsem měl i jiné nabídky.

Nic vám v Salcburku nechybí?
Už jsem si na všechno zvykl. Jsem v jiné společnosti, ale teď už to beru tak, že v lepší. Vyšší level, zpátky už by se mi nechtělo. Cítím, jak jsem fyzicky úplně jinde než dřív, rychlostně taky, i techniku jsem zlepšil. Jen zápasy mi chybějí. Líp se mi pracuje, když mám kolem sebe tak široký tým a takové zázemí. Jsem vděčný, že tu můžu být.Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Česká reprezentace v Lize národů

Jaroslav Šilhavý, Jiří Chytrý, Tomáš Galásek, Milan Veselý

Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
22. 9.Brighton-Tottenham5.554.051.67
22. 9.Liverpool-Southampton1.187.8519.30
22. 9.Manchester U.-Wolves1.643.956.10
23. 9.West Ham-Chelsea5.424.201.62
23. 9.Arsenal-Everton1.454.996.66
22. 9.Cardiff City-Manchester C.20.808.701.15
22. 9.Crystal P.-Newcastle2.143.373.82
22. 9.Fulham-Watford2.723.532.68
22. 9.Leicester-Huddersfield1.663.786.22
22. 9.Burnley-Bournemouth3.023.362.53
23. 9.Frankfurt-RB Leipzig3.003.452.38
22. 9.Schalke-Bayern8.014.891.43
22. 9.Augsburg-Bremen2.623.472.83
22. 9.Nürnberg-Hannover2.633.382.86
22. 9.Hertha-M´gladbach2.803.432.67
22. 9.Wolfsburg-Freiburg1.743.705.55
22. 9.Hoffenheim-Dortmund2.443.772.85
23. 9.Leverkusen-Mainz1.594.145.85
23. 9.FC Barcelona-Girona1.0813.3029.50
22. 9.Eibar-Leganes2.083.194.31
22. 9.Vigo-Valladolid1.763.725.28
23. 9.Levante-FC Sevilla3.333.572.16
22. 9.Vallecano-Alaves2.133.503.71
23. 9.Villarreal-Valencia2.343.323.19
22. 9.Getafe-Atl. Madrid5.333.451.82
22. 9.Real Madrid-Espanyol1.237.1113.90
23. 9.Betis Sevilla-Bilbao2.233.403.32
22. 9.Parma-Cagliari2.443.283.22
22. 9.Sampdoria-Inter Milano4.203.741.92
22. 9.Fiorentina-Spal1.643.856.33
23. 9.FC Torino-Napoli4.483.781.81
23. 9.AC Milan-Bergamo2.063.453.76
23. 9.Lazio Roma-FC Genoa1.454.807.13
23. 9.Frosinone-Juventus15.907.721.18
23. 9.Bologna-AS Roma5.363.811.69
23. 9.Chievo-Udinese3.013.142.54
23. 9.Lyon-Marseille2.063.663.53
22. 9.Lille-Nantes1.933.584.35
23. 9.Guingamp-Bordeaux2.453.233.08
23. 9.Rennes-Paris SG7.025.181.42
22. 9.St. Etienne-Caen1.584.116.57
22. 9.Reims-Dijon2.173.493.59
22. 9.Montpellier-Nice2.283.203.66
22. 9.Strasbourg-Amiens1.843.435.26
22. 9.Angers-Toulouse2.243.373.55
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
KLUBZVRPSB
1.Chelsea550014:415
2.Liverpool550011:215
3.Manchester City541014:313
4.Watford540110:512
5.Bournemouth531110:710
6.Tottenham530210:69
7.Arsenal530210:99
8.Manchester United53028:89
9.Wolverhampton52215:58
10.Everton51318:96
KLUBZVRPSB
1.Bayern Mnichov33009:29
2.Dortmund32107:27
3.Wolfsburg32107:47
4.Hertha Berlín32105:27
4. Mönchengladbach32105:27
6.Mohuč32104:27
7.Brémy31204:35
8.Düsseldorf41214:45
9.Augsburg31114:44
10.Lipsko31115:74
KLUBZVRPSB
1.FC Barcelona440014:312
2.Real Madrid431011:310
3.Vigo42117:57
4.Espaňol Barcelona42115:37
5.Getafe42114:27
6.San Sebastian52127:77
7.Girona42115:67
8.Alavés42113:47
9.Bilbao31205:45
10.Atlético Madrid41213:45
KLUBZVRPSB
1.Juventus Turín44009:412
2.Sassuolo531112:810
3.Spal Ferrara43014:19
4.Neapol43016:69
5.Sampdoria Janov42119:27
6.Fiorentina42118:37
7.FC Janov32016:66
8.Lazio Řím42023:46
9.AS Řím41217:75
10.FC Turín41214:45
KLUBZVRPSB
1.Paris St. Germain550017:415
2.Marseille531114:710
3.Lille53119:410
4.Toulouse53116:710
5.Dijon53029:69
6.Montpellier52215:48
7.Nimes622213:138
8.Lyon52126:47
9.Rennes52127:77
10.Remeš52123:57

Nejčtenější

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

VIDEO Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas...

Hübschman: Musíme pochopit, že v Evropě se hraje fotbal, ne kopaná

Kapitán fotbalistů Jablonce Tomáš Hübschman po premiéře v základní skupině...

Když na startu čtyřminutového nastavení pohárového utkání Jablonce v Rennes (1:2) viděl v pokutovém...Špatné Bordeaux? Ne, to byla zásluha našeho týmu, říká Trpišovský

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský během utkání Evropské ligy proti...

Pochválil defenzívu, ale v útoku čekal od svých hráčů víc. Přesto bylo hodnocení Jindřicha...

Na Slavii tentokrát s potleskem. Je to příjemné, usmíval se Plašil

Jaroslav Plašil, záložník Bordeaux, kryje balon před Josefem Hušbauerem ze...

Když v závěru střídal, svižně utíkal k postranní čáře. Zaznamenal potlesk domácích fanoušků? „Jo,“...

Místo gólů červená a slzy. Ronalda přísně vyloučili, trenér volal po videu

TO SNAD NE? Cristiano Ronaldo nechápe, za co dostal od rozhodčího Felixe Brycha...

VIDEO Jeho věčný rival Lionel Messi se v úterý v Lize mistrů předvedl hattrickem, Cristiano Ronaldo, při...

Další z rubriky

Plašil asistoval u remízy Bordeaux, Rennes s Koubkem v Nice prohrálo

Mathieu Dossevi z Toulouse (vlevo) a Jemerson z Monaka

Fotbalisté Bordeaux se naladili na čtvrteční zápas Evropské ligy se Slavií jen remízou 3:3 s...

Sampdoria remizovala s Fiorentinou, v Itálii jí patří čtvrté místo

Karol Linetty (nahoře) ze Sampdorie Janov se zbavil Edmilsona Fernandese z...

Fotbalisté Sampdorie remizovali 1:1 s Fiorentinou v dohrávaném utkání 1. kola italské ligy, které...

Pavlenka je zpět. Bayern duel otáčel, Kadeřábek musel strávit prohru

Fotbalisté Bayernu Mnichov oslavují výhru nad Leverkusenem.

Gólman Jiří Pavlenka se po zranění hlavy vrátil do brány Werderu Brémy a byl u remízy 1:1 s...Najdete na iDNES.cz