Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V továrně na talenty. Proč rakouský Salcburk chrlí fotbalové naděje?

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné zázemí. | foto: David Čermák, MAFRA

12 2017
V útulné místnosti s výhledem na fotbalové hřiště se promítá na školní tabuli podrobná prezentace. Aby ještě vynikla její důležitost, za katedrou nesedí učitel, ale rovnou ředitel. A vysvětluje, na jakých principech tu funguje školní řád.

„Všechno musí probíhat v nejvyšší rychlosti,“ zdůrazňuje muž jménem Ernst Tanner. „Chceme vysoko napadat, okamžitě dostat soupeře pod tlak, nedat mu čas ani prostor. Nestačí nám reagovat, musíme sami jednat.“

Asi jste už pochopili, že tohle není jen tak obyčejná škola. U ředitele Tannera se vyučuje hlavně fotbal – v tuhle chvíli nejlépe v Evropě.

Sebevědomý jedenapadesátiletý chlapík šéfuje akademii Salcburku, která úspěšně chrlí talenty: kromě fotbalových i ty hokejové, což je unikát, který na jednom místě jinde ve světě nenajdete.

Ale dnes jsme tady kvůli fotbalu.

O tom, jak si od základů vychovat tým, který v minulé sezoně juniorské Ligy mistrů vyučil Barcelonu, Manchester City, Paris Saint-Germain a ve finále Benfiku Lisabon, vypráví Tanner českým mládežnickým trenérům, kteří do Lieferingu, čtvrti na kraji Salcburku, dorazili na stáž.

„U nás máme ve výchově rezervy a vždycky je správné učit se od těch nejlepších,“ říká Viktor Schejbal, šéfskaut agentury Sport Invest, která stáž zorganizovala. „Salcburk je klub, který jasně ví, co dělá a proč to dělá.“

Kde tedy začít, aby čeští kolegové věděli, od čeho se doma odpíchnout?

Výchova? Víc než skauting

Pravidlo číslo jedna: pyramida se staví odspodu. Pro Tannera a jeho kolegy je základem výběr dětí pro nejmladší kategorie, který až do věku čtrnácti let omezují jen na Salcburk a blízké okolí.

ŠKOLA A FOTBAL. Ve fotbalové akademii v Salcburku je o talentovanou mládež...

ŠKOLA A FOTBAL. Ve fotbalové akademii v Salcburku je o talentovanou mládež královsky postaráno.

„Výjimeční jsme v tom, že se snažíme z něčeho malého vytvořit něco obrovského,“ vysvětluje Tanner. „V Salcburku žije 150 tisíc lidí, takže není zase až tolik na výběr. Dřív sem chodili hráči z celého Rakouska už v deseti letech, ale to jsem stopnul. Jak můžete v tom věku vědět, že z něj bude profík? Skautování nesmí přebít výchovu.“

V praxi to znamená, že kromě dvou hřišť s přírodní trávou, čtyř s umělým povrchem a obří halou, kde se trénuje za horšího počasí, vyrostl v moderním komplexu také speciální park, ve kterém malí i větší fotbalisté rozvíjejí motoriku.

Může tu manžel trénovat?

„Podívejte na tohohle kluka,“ ukazuje Tanner na videu chlapce pokoušejícího se přejít po hrbolaté kladině, která se navíc zrádně naklání, protože stojí na pružinách. „Neudrží rovnováhu a padá, ale on umí spadnout! Kdyby tam šlo dítě, které je na tom pohybově hůř, spadne špatně a zlomí si ruku.“

Red Bull Akademie

Fotbalová akademie v salcburské čtvrti Liefering otevřela v září 2014. Funguje společně s hokejovou, na výstavbu padlo kolem dvou miliard korun.

Uvnitř najdete kromě hřišť internát, jídelnu, zázemí pro lékaře či psychology i posilovnu.

Kromě mládežnických týmů je domovem i pro druholigový FC Liefering, za který nastupují nejlepší hráči z akademie a který je věkovým průměrem (19,2) nejmladším profi týmem v Evropě.

Když si park procházíte, ohromí vás, na jaké detaily se dbá. Děti třeba kličkují mezi slalomovými tyčemi, které jsou zaražené do nerovného povrchu tvořeného pilinami: aby jim míč i ve složitějších podmínkách lépe držel u nohy...

Není divu, že nádherný areál láká rodiče, kteří se snaží své děti do klubu protlačit. A nejen děti!

„Máme na webu formulář, skrz který se hlásí zájemci. Přes něj se jedna žena dokonce ptala, jestli může její manžel trénovat s naším áčkem,“ usmívá se Sascha Milicevic, sportovní ředitel akademie. „Denně nám chodí až třicet žádostí, většinou je pročtu a mažu.“

To neznamená, že by se v areálu, vzdáleném jen půl hodiny od krásných lyžařských resortů, neřešilo, jak děti zlákat právě pro fotbal.

Tanner a spol. pravidelně organizují den pro děti ze školek, kde sledují jejich pohybový talent a zároveň si budují fanouškovskou základnu. Ta totiž Salcburku, klubu, který vytvořily miliardy Dietricha Mateschitze, majitele společnosti Red Bull, citelně chybí.

„Nejsme jako Bayern nebo třeba Sparta, nemáme dlouhou tradici. Tímhle ji budujeme,“ poodhaluje Milicevic. „Většina dětí nemá v den náboru náš dres, nosí Barcelonu, Bayern nebo Dortmund. My v nich chceme budovat klubismus.“

I to dokládá, že na vývoj talentů se v Salcburku nedohlíží jen na hřišti. Klub hlídá, jak se vzdělávají ve školách, přímo v akademii jsou k dispozici vychovatelé a doučovatelé. Kdo vyfasuje čtyřku, musí docházet na extra hodiny. A pětka? Zapomeňte na balon, učit se budete! Dokud si známku neopravíte.

NEJEN FOTBAL. V akademii, ve které pracuje na plný úvazek víc než 120 lidí, se...

NEJEN FOTBAL. V akademii, ve které pracuje na plný úvazek víc než 120 lidí, se důsledně dbá i na školu. Hráči mají k dispozici třeba doučovatele, který jim pravidelně pomáhá se vzděláním.

Stejně se dbá i na stravu – prosklená jídelna je jedním z nejdůležitějších míst v areálu. Uvnitř platí přísná pravidla: nikdo nesmí používat telefon nebo tablet, zakázaná je i kšiltovka na hlavě. A jídelníček se sestavuje s vrcholnou pečlivostí.

„Příští týden se naše nutriční specialistka jede podívat do Anglie, pak do Barcelony. Chceme vědět, jak se vaří v jiných akademiích,“ prozrazuje Tanner. A postěžuje si: „Spousta kluků neumí správně jíst. Je neuvěřitelné, jak jedí ti noví, kteří přijdou: neberou si žádnou zeleninu, salát... I to je musíme učit.“

Rychlost. Rychlost. A rychlost

To už je řeč o hráčích, kteří v akademii nevyrůstali odmala. Kdyby Salcburk žil jen z těch, které si sám vychová od nejútlejšího věku, těžko by mohl být čtvrtým nejlepším týmem světa v hodnocení čistého zisku za minulý rok.

Vítězství v mládežnické Lize mistrů je úžasný úspěch, ale i lidé z klubu dobře vědí, že v dospělé kategorii si na nejcennější trofej zřejmě nikdy nesáhnou.

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné...

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné zázemí.

Cíl je tedy jinde: produkovat fotbalisty budoucnosti, kteří se draze prodají na slavnější adresy. Jako naposledy záložník Naby Keita, který nastupuje za partnerské Lipsko a v létě zamíří do Liverpoolu. 

Na takový úkol už hledání talentů v rámci jednoho města nestačí. A tak do starších kategorií láká Salcburk hráče z celého Rakouska a ve výjimečných případech i odjinud.

Sleduje je odmala, díky týmu skautů má Evropu zmapovanou. Data ukládá do databáze a kontroluje, jak rychle se která naděje rozvíjí. A především: jestli splňuje požadavky, přes které nejede vlak.

„Každý hráč musí mít svou zbraň - kdo ji nemá, není pro nás do budoucna využitelný,“ říká natvrdo Milicevic. „A hlavní je pro nás rychlost, rychlost a zase rychlost. Ta je v dnešní době extrémně důležitá.“

Rychlost má na prvním místě žebříčku požadovaných vlastností většina skautů, přesto se občas stane, že na internátu v akademii pod zasněženými alpskými vrcholky najde domov i hráč, o kterého jinde není zájem. V tom je Salcburk unikátní.

Fotogalerie

Milicevic ukazuje příklad na dalším videu: po trávníku pobíhá teenager s dlouhými vlasy, rychlý, šikovný, vysoký. Ale zároveň se spoustou evidentních nedostatků.

„Jen se podívejte: tady se bez balonu nevrátí, vůbec nenapadá, pořád si upravuje vlasy – dokonce i když je u míče!“ zdůrazňuje Milicevic. „Většinu skautů by to odradilo, pro mě byl zajímavý. Zjistil jsem, že s rodiči utekl z Afghánistánu, dokonce měl špatné datum narození v rodném listu, neuměl německy. Ale nakonec jsme ho vzali, teď bydlí v akademii a vypadá hodně zajímavě.“

V architektonicky úžasně řešené budově žije 57 fotbalistů, ke kterým by brzy mohli přibýt dva mladí Češi z Brna: brankář Adam Stejskal a útočník Antonín Svoboda. Čeká se, jestli je klub pustí. Pokud ano, otevřou bránu do jiného světa.

Jsme mladší, dáme vám desítku

Budou si zvykat, že je při každém tréninku snímají kamery na sloupech s osvětlením, jejichž záběry trenéři denně vyhodnocují.

Nebo že se trénuje trochu jinak než v Česku: využívají se různě velké míče z různých materiálů, různě velké branky. Na gólmany zase při tréninku občas blikají malé reflektory, jejichž barva signalizuje: Teď centr pusť! Teď do něj jdi!

V místnosti pro regeneraci budou žasnout, že světla v bazénu symbolizují náladu: po vítězství září jasnými barvami, po porážce ztmavnou.

Hlavně si ale budou zvykat v zápasech, kde platí pro všechny kategorie neměnná pravidla. Ta, o kterých Tanner mluvil na začátku: ohromná rychlost, okamžitý tlak na míč a bleskové rozhodování.

Skutečně se tohle všechno daří plnit tak dokonale, jak se šéf akademie snažil české trenéry přesvědčit? Důkaz má přinést večerní zápas kategorie U14 proti o dva roky staršímu soupeři.

Pár desítek diváků, kteří zápas sledují zpoza plůtku u silnice, vidí reklamu na moderní fotbal. Starší protihráči se snaží, ale trpí, když vidí, o kolik jsou horší. Nakonec musí skousnout, že je klučíci, z nichž někteří jsou o dvě hlavy menší, roznesou 10:0. Nedají jim ani na chvíli dýchnout, předskakují, jsou všude dřív.

A to se posledních patnáct minut koučují sami. Trenér od postranní čáry zakřičí: Selbstcoaching!, usedne na lavičku a dá prostor kreativitě.

I tak vypadá život v nejlepší evropské továrně na talenty.

Mladý talent ze Slovenska: Zpátky už bych nechtěl

Když se s ním dáte do řeči, neřekli byste, že mu teprve v létě bylo šestnáct. I když na diktafony není zvyklý, mluví suverénně. „Lidi kolem mi říkají, že se ve světě neztratím,“ usmívá se Peter Pokorný.

Suverenitu na hřišti i v životě potřebuje, aby se chytil v akademii fotbalového Salcburku, nejlepším mládežnickém centru v Evropě.

„Když jsem tu byl poprvé, cítil jsem se jako v jiném světě. Však sami vidíte,“ rozhlédne se s úžasem po supermoderním areálu.

Na co jste nejvíc koukal?
To prostředí, fíha... Všechna ta hřiště, zázemí. Já jsem kluk z Trenčína, nevím, jestli víte, jak to tam vypadá: máme tam jedno velké hřiště a jedno tréninkové. Tady si připadám od začátku spíš jako v hotelu. Mám tu všechno, víc nepotřebuju.

Opravdu?
Fakt. Máme tu dokonce i vychovatele, kteří se o nás starají. Bydlím tu, jím tu, jen chodím do rakouské školy. Jinak mám všechno k dispozici přímo tady v areálu.

Ale asi nebylo snadné zvyknout si na vyšší nároky.
První měsíc nebo dva to bylo těžší, tempo je úplně jiné než na Slovensku. Teď jsem na nejvyšší úrovni, tady už jsou kolem mě opravdu jen top hráči. V týmu nemáme nikoho slabého, na každém tréninku cítíte, že se bojuje o místo. Ale už se do toho dostávám, cítím se v pohodě. Teď je všechno tak, jak má být.

Je vám šestnáct a už si zvykáte na život bez rodičů, v cizí zemi. Ani to není problém?
Jasně, není to úplně snadné, ale v tomhle věku už cítím, že můžu začít žít sám. Pomohlo mi taky, že teď tady hrají tři čeští hokejisté. S těmi si občas  pokecám. Jednou za dva týdny sednu na vlak a jedu domů na víkend, protože zatím nehraju zápasy: jsem tu teprve od srpna a FIFA ještě můj přestup oficiálně neposvětila.

Salcburk je tak trochu tým bez tradice, v Česku ani na Slovensku neplatí za klub, o kterém by malí kluci snili. S čím jste sem šel vy?
Pro mě je to velmi dobrý klub. Když mi taťka řekl, o co jde, zjistil jsem si, že minulý rok vyhráli juniorskou Ligu mistrů, porazili i Barcelonu, kterou obdivuju... Proto jsem se po týdenní zkoušce rozhodl rychle, že chci jít sem. I když jsem měl i jiné nabídky.

Nic vám v Salcburku nechybí?
Už jsem si na všechno zvykl. Jsem v jiné společnosti, ale teď už to beru tak, že v lepší. Vyšší level, zpátky už by se mi nechtělo. Cítím, jak jsem fyzicky úplně jinde než dřív, rychlostně taky, i techniku jsem zlepšil. Jen zápasy mi chybějí. Líp se mi pracuje, když mám kolem sebe tak široký tým a takové zázemí. Jsem vděčný, že tu můžu být.Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Fotbalové MS 2018 se hraje od 14. června do 15. července na dvanácti stadionech v jedenácti ruských městech. V turnaji se utkává 32 týmů rozdělených do osmi skupin. Zlato obhajuje Německo, které na MS 2014 ve finále porazilo Argentinu.

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Neymar, Diego Costa, Yussuf Poulsen, Denis Čeryšev, Antoine Griezmann, Hannes Thór Halldorsson, Javier Hernández, Manuel Neuer, Harry Kane, Romelu Lukaku

Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton FC 38 13 11 14 44:57 50
9. Leicester City 38 12 11 15 56:60 47
10. Newcastle United 38 12 8 18 39:47 44
11. Crystal Palace 38 11 11 16 45:55 44
12. Bournemouth 38 11 11 16 45:61 44
13. West Ham United 38 10 12 16 48:68 42
14. Brighton 38 9 13 16 34:54 40
15. Watford 38 10 9 19 43:64 39
16. Huddersfield Town F.C. 38 9 10 19 28:58 37
17. Southampton FC 38 7 15 16 37:56 36
18. Swansea 38 8 9 21 28:56 33
19. Stoke City 38 7 12 19 35:68 33
20. West Bromwich Albion 38 6 13 19 31:56 31
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 34 27 3 4 92:28 84
2. FC Schalke 04 34 18 9 7 53:37 63
3. Hoffenheim 34 15 10 9 66:48 55
4. Borussia Dortmund 34 15 10 9 64:47 55
5. Bayer Leverkusen 34 15 10 9 58:44 55
6. RB Lipsko 34 15 8 11 57:53 53
7. VfB Stuttgart 34 15 6 13 36:36 51
8. Eintracht Frankfurt 34 14 7 13 45:45 49
9. Borussia Mönchengladbach 34 13 8 13 47:52 47
10. Hertha Berlín 34 10 13 11 43:46 43
11. Werder Brémy 34 10 12 12 37:40 42
12. FC Augsburg 34 10 11 13 43:46 41
13. Hannover 34 10 9 15 44:54 39
14. FSV Mohuč 05 34 9 9 16 38:52 36
15. SC Freiburg 34 8 12 14 32:56 36
16. VfL Wolfsburg 34 6 15 13 36:48 33
17. Hamburk SV 34 8 7 19 29:53 31
18. 1. FC Köln 34 5 7 22 35:70 22
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 38 28 9 1 99:29 93
2. Atlético Madrid 38 23 10 5 57:21 79
3. Real Madrid 38 22 10 6 93:43 76
4. FC Valencie 38 22 7 9 65:38 73
5. FC Villarreal 38 18 7 13 57:50 61
6. Betis Sevilla 38 18 6 14 60:61 60
7. FC Sevilla 38 17 7 14 49:58 58
8. Getafe 38 15 10 13 42:33 55
9. Sociedad Deportiva Eibar 38 14 9 15 44:50 51
10. FC Girona 38 14 9 15 50:59 51
11. San Sebastian 38 14 7 17 66:59 49
12. Celta Vigo 38 13 10 15 59:60 49
13. Espaňol Barcelona 38 12 13 13 36:42 49
14. Alavés 38 15 2 21 40:50 47
15. UD Levante 38 11 13 14 44:58 46
16. Athletic Club Bilbao 38 10 13 15 41:49 43
17. CD Leganes 38 12 7 19 34:51 43
18. Deportivo La Coruňa 38 6 11 21 38:76 29
19. Las Palmas 38 5 7 26 24:74 22
20. Málaga 38 5 5 28 24:61 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 38 30 5 3 86:24 95
2. SSC Neapol 38 28 7 3 77:29 91
3. AS Řím 38 23 8 7 61:28 77
4. Lazio Řím 38 21 9 8 89:49 72
5. Inter Milán 38 20 12 6 66:30 72
6. AC Milán 38 18 10 10 56:42 64
7. Atalanta Bergamo 38 16 12 10 57:39 60
8. FC Turín 38 13 16 9 54:45 55
9. ACF Fiorentina 38 15 10 13 53:46 55
10. Sampdoria Janov 38 16 6 16 56:60 54
11. Sassuolo Calcio 38 11 10 17 29:59 43
12. CFC Janov 1893 38 11 8 19 33:43 41
13. Udinese Calcio 38 12 4 22 48:63 40
14. AC Chievo Verona 38 10 10 18 36:59 40
15. FC Boloňa 38 11 6 21 40:52 39
16. US Cagliari 38 11 6 21 33:61 39
17. SPAL Ferrara 38 8 14 16 39:59 38
18. Crotone 38 9 8 21 40:66 35
19. Hellas Verona 38 7 4 27 30:78 25
20. Benevento 38 6 3 29 33:84 21
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 38 29 6 3 108:29 93
2. AS Monako 38 24 8 6 85:45 80
3. Olympique Lyon 38 23 9 6 87:43 78
4. Olympique de Marseille 38 22 11 5 80:47 77
5. Stade Rennes 38 16 10 12 50:44 58
6. Girondins Bordeaux 38 16 7 15 53:48 55
7. St Etienne 38 15 10 13 47:50 55
8. O.G.C. Nice 38 15 9 14 53:52 54
9. Montpellier 38 12 17 9 36:32 53
10. FC Nantes 38 14 10 14 36:41 52
11. FCO Dijon 38 13 9 16 55:73 48
12. Guingamp 38 12 11 15 48:59 47
13. Amiens 38 12 9 17 37:42 45
14. Angers SCO 38 9 14 15 42:52 41
15. Racing Štrasburk 38 9 11 18 44:67 38
16. SM Caen 38 10 8 20 27:52 38
17. OSC Lille Métropole 38 10 8 20 41:67 38
18. FC Toulouse 38 9 10 19 38:54 37
19. Troyes 38 9 5 24 31:59 32
20. Méty 38 6 8 24 34:76 26

Nejčtenější

Chorvat Kalinič se vrací z Ruska domů, údajně odmítl nastoupit

Nikola Kalinič z Chorvatska po příletu do Ruska

Chorvatský fotbalista Nikola Kalinič opustil oficiálně kvůli zranění chorvatskou reprezentaci a...

Milosrdná prohra, mistr světa se zesměšnil. Němci čelí ostré kritice

Mesut Özil z Německa si otírá tvář během zápasu mistrovství světa s Mexikem.

Na svěřence trenéra Joachima Löwa se po nečekané porážce 0:1 od Mexika snesla tvrdá kritika z...I Argentinci to viděli! Brazílie nechápe, jak mohl platit gól Švýcarska

Švýcar Steven Zuber (v červeném) právě překonal přesilu bránících Brazilců a...

Hvězdný Neymar před rozhodčím gestikuloval a ukazoval směrem k velkoplošné obrazovce, kde zrovna...

Mikloško kritizuje: Spousta trenérů u nás si myslí, že jsou ti nejchytřejší

Luděk Mikloško

O tom, proč do velkých klubů v cizině odchází stále méně fotbalistů, o nutnosti sjednocení...

Brazílie - Švýcarsko 1:1, favorit nepřesvědčil, na úvod ztratil vedení

Roberto Firmino z Brazílie (vpravo) lituje zmařené příležitosti.

Brazílie v úvodu fotbalového mistrovství světa nečekaně ztratila body v utkání se Švýcarskem. Byť...

Další z rubriky

Mikloško kritizuje: Spousta trenérů u nás si myslí, že jsou ti nejchytřejší

Luděk Mikloško

O tom, proč do velkých klubů v cizině odchází stále méně fotbalistů, o nutnosti sjednocení...

Exodus. Po útoku fanoušků se Sportingu Lisabon rozpadá kádr

RYCHLÁ TREFA. Už ve třetí minutě se trefil útočník Sportingu Bas Dost. A takhle...

Po napadení vlastními fanoušky se fotbalovému klubu Sporting Lisabon rozpadá kádr. Nedávno už...

Bolt si splnil sen a při fotbalové exhibici si zahrál na Old Trafford

Usain Bolt (vpravo) v dresu Výběru světa v souboji s Freddiem Flintoffem z...

Atletické hvězdě Usainu Boltovi se splnil sen. Nejrychlejší muž planety si zahrál na stadionu...Najdete na iDNES.czmobilní verze