Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisty Janova požene proti Slavii italský fanoušek z Českého Brodu

Ivan Sonnini, fanoušek Janova z Českého Brodu. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

2 2009
První syn se jmenuje Tomáš, jako Skuhravý. A druhý by měl být Diego, jako Milito. "Jenže mám od manželky zákaz. Prý jméno vybere ona. A navíc ještě ani nevíme, jestli se nám příští rok narodí kluk, nebo holka," říká Ivan Sonnini.

Co kromě rozevlátých vlasů spojuje českého fotbalového bohéma Skuhravého s argentinskou hvězdou Militem?

Oba nastříleli hromadu gólů za FC Janov. Takže za klub, který dnes vyzve v Evropské lize Slavia, a jemuž propadl Sonnini.

"Narodil jsem se a už jsem byl fanoušek Janova. U nás v rodině se to dědí z otce na syna," vypráví Sonnini. "Mám fotky, jak mě už jako malého kluka bral táta na stadion."

V roce 1997 potkal na dovolené v Řecku sympatickou českou dívku Janu. A už je to deset let, co spolu žijí v Českém Brodě.

"Stěhování, to pro mě byla strašná rána. Já byl zvyklý vidět každý zápas. Jezdil jsem i po celé Itálii, byl jsem v Rumunsku, ve Španělsku i u naší velké výhry v Liverpoolu," vzpomíná devětatřicetiletý majitel butiku s italskou módou.

Řešil to okamžitě. "Hned jsem musel mít satelit, aby mi žádný zápas Janova neutekl."

Milovaný tým mu každý den připomíná i garáž, kterou vyzdobil jako klubovnu. Stěny jsou vymalované červenomodře, nechybějí fotky, velká vlajka ani plakát "Bombera" Skuhravého.

Ivan Sonnini (vlevo) mezi diváky na janovském stadionu.

Ivan Sonnini (vlevo) mezi diváky na janovském stadionu.

"Suvenýry pořád dokupuju, jsou po celém domě," pyšní se Sonnini. "Už jsem to tady musel ukázat i sousedům. Hned si všimli, jaký jsem do fotbalu blázen."

Když se losovaly základní skupiny letošní Evropské ligy, sledoval Sonnini v televizi přímý přenos. A hle, Slavia. Hned ožil.

"Telefon začal okamžitě zvonit, kamarádi z Janova volali a vyptávali se," líčí podnikatel.

Z losu byl nadšený i malý Tomáš, v necelých šesti letech hráč přípravky Peček. "Trénuje samozřejmě v janovském dresu. Číslo 22, Milito," usmívá se Sonnini.

První zápas se Slavií sledoval u televize a viděl janovskou výhru 2:0. "První poločas jsme makali, druhý ne. Byl jsem nervózní, kouřil jsem jednu za druhou," líčí Sonnini. "Ale teď Slavia dvakrát uhrála dobrý výsledek s Valencií, tak se asi zlepšila."

Přesvědčit se dnes půjde do Edenu. Vstupenku na zápas mu přivezou kamarádi z Itálie, aby s nimi mohl do janovského kotle.

"Vezmu si klubovou mikinu a šálu, už se moc těším. Kdyby hrál italský nároďák proti českému, tak bych se už po těch letech tady trochu rozmýšlel, komu fandit. Ale když hraje FC Janov, je to jasné."Najdete na iDNES.czmobilní verze