Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisty Íránu lidé vítali, politiky čeká demonstrace

Trénink fotbalistů Íránu - Íránský fotbalista Ali Karimi urpěl na tréninku bolestivé zranění. | foto: Reuters

9 2006
Friedrichshafen - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Vřelé přijetí a perské speciality čekaly v německém Friedrichshafenu na fotbalisty Íránu. Obyvatelé města u Bodamského jezera nedali týmu pocítit, že jejich země svým jaderným programem a hrozbami svérázného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda dělá starosti světovým politikům.
Vše se točí jen kolem fotbalu. Z prvního tréninku udělali  Íránci zábavnou show: fanoušky pozvali na hřiště, fotili se s nimi, rozdávali autogramy a povídali si. "Přece je nebudeme bojkotovat pro režim, který u nich doma vládne. Kolik lidí je třeba proti Lukašenkovi v Bělorusku a podívejte, jak se tam i přes demonstrace drží," řekl přihlížející pekař Alex.
 
On i jeho spoluobčané se snaží, aby se fotbalisté cítili v jejich městě co nejlépe, o čemž svědčí i to, že v místních novinách vychází rychlokurz perštiny, ač někteří íránští hráči působí či působili v německé lize.
 
Příjezdem Íránců není už tolik nadšena policie, protože právě íránský tým patří do skupiny výprav, které musí být střeženy pečlivěji. "Necítíme se ohrožení. Jsme u přátel, jde nám o dobrý fotbal, neděláme propagandu pro Írán, ale pro sport," řekl Ali Karímí, záložník Bayernu Mnichov.
 
Přesto se politika do sportu promítá. Íránský prezident získal sympatie německých neonacistů popíráním holokaustu a odmítáním práva Izraele na existenci. V případě, že by Íránci postoupili ze skupiny, v níž se utkají s Portugalskem, Mexikem a Angolou, nejspíš by se na šampionát vydal i on.
 
Centrum Simona Wiesenthala vyzvalo německou vládu, aby dala jasně najevo, že Ahmadínežád není na šampionátu vítán. "Nemůžeme mu zavřít dveře, pokud zaklepe," namítá expert vládních sociálních demokratů Dieter Wiefelspütz. "Je to druhý Hitler," tvrdí nová předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová.
 
Proti případné cestě Ahmadínežáda na mistrovství světa se postavila také skupina zákonodárců Evropského parlamentu.
 
Ahmadínežáda bude na mistrovství světa zatím zastupovat viceprezident pro tělesnou výchovu Muhammad Alí Abadí, který bude dnes v Mnichově na zahajovacím ceremoniálu a v neděli pak na zápase Írán – Mexiko. Na rozdíl od srdečného přivítání hráčů čeká Abadího při příjezdu demonstrace.
 
Zatímco se politici i policie nejvíc obávají návštěvy íránského prezidenta, fotbalisté mají strach z Mexičanů, přesněji řečeno – z jejich kouzel. "Mexičané jsou mistři ve vedení psychologické války a používají magii," tvrdí Ali Pour, kulturní zmocněnec íránského fotbalového svazu.
Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze