Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalistou roku je Čech, vyrovnal se legendě. Trenérům kraloval Vrba

Petr Čech, brankář londýnské Chelsea, vyhrál anketu Fotbalista roku už počtvrté za sebou a popáté celkově. | foto: Roman VondroušČTK

27 2012
Nejlepším fotbalistou Česka je opět brankář. Petr Čech z Chelsea počtvrté za sebou a popáté celkově vyhrál anketu Fotbalista roku. A za rok 2011 triumfoval suverénně. Druhý byl Petr Jiráček, třetí těsně za ním reprezentační kapitán Tomáš Rosický.

Čech převzal cenu na slavnostním ceremoniálu v pražském paláci Žofín. Na Slovanském ostrově v centru města mu gratulovali spoluhráči z národního mužstva, které v úterý před polednem odletí k přípravnému utkání do Irska.

"Loňský rok jsem měl jeden z nejlepších v kariéře, takže tohle vítězství mi udělalo radost," prohlásil Petr Čech.

Radost se násobí tím, že se devětadvacetiletý brankář v počtu triumfů vyrovnal Ivo Viktorovi. Brankářská legenda a mistr Evropy z roku 1976 byla dosud rekordmanem. Je takřka jisté, že Čech ho jednou překoná.

"Petr už léta patří mezi nejlepší gólmany na světě. Je to skutečný profesionál, který o sebe dbá. Myslím si, že jednou může dosáhnout na obrovský rekord, protože jako brankář bude na nejvyšší úrovni působit dlouho. Očekávám, že překoná všechny možné rekordy," řekl reprezentační kouč Michal Bílek.

Čech byl loni zvolen nejlepším hráčem Chelsea, národnímu mužstvu významně pomohl k postupu na evropský šampionát.

Úspěšně zvládnutý boj o Euro 2012, senzační pohárové tažení a jarní titul v české lize s Plzní vyšvihl na druhou příčku pětadvacetiletého záložníka Petra Jiráčka. Ten cenu za stříbro přebíral už jako hráč Wolfsburgu, kam v lednu přestoupil.

Až za ním skončili stabilní a dlouholetí reprezentanti Tomáš Rosický z Arsenalu, Michal Kadlec z Leverkusenu a Jaroslav Plašil z Bordeaux.

Další příčky v elitní desítce ovládli hráči z domácí ligy. Nejlepší střelec soutěže David Lafata z Jablonce, plzeňský vůdce Pavel Horváth, liberecký tahoun Jiří Štajner a záložník Václav Pilař, další hráč Plzně. Mezi ně se na osmou příčku dostal Tomáš Ujfaluši.

Umístění od 11. místa níž fotbalová asociace, která je pořadatelem ankety, oznámila už před týdnem.

V anketě hlasují členové fotbalové akademie. Tedy prvoligoví trenéři, kapitáni, reprezentanti s minimálně pětadvaceti starty, vítězové předchozích ročníků, zástupci médií a funkcionáři fotbalové asociace. Anketa od letošního roku nese jméno loterijní společnosti Sazka.

 Zleva Osobnost Gambrinusl ligy Pavel Horváth, Trenér roku Pavel Vrba,

Zleva Osobnost Gambrinusl ligy Pavel Horváth, Trenér roku Pavel Vrba, Fotbalista roku Petr Čech a Talent roku Ladislav Krejčí.

Úspěšný rok Plzně se promítl i do doprovodných anket. Trenérem roku se stal Pavel Vrba, který porazil Jaroslava Hřebíka, strůjce stříbrné devatenáctky. Třetí skončil Michal Bílek, kouč reprezentačního áčka.

Osobností roku členové akademie zvolili Pavla Horvátha, druhý byl Jiří Štajner a třetí David Lafata.

Největším talentem je Ladislav Krejčí, který tak jako jediný mezi nejlepšími zastupuje Spartu.

Do Síně slávy byl uveden Ladislav Novák, kapitán vicemistrů Evropy z roku 1962. Rodák z Loun patřil v padesátých a šedesátých letech k nejlepším obráncům světa, zároveň byl fotbalovým gentlemanem, který nebyl nikdy vyloučen. Loni v březnu zemřel ve věku 79 let.

V nominacích sice nejvíc hlasů získal Josef Bican, ale jeho syn Ivan Bican si nepřál, aby se legendární kanonýr stal členem Síně slávy.

VÝSLEDKY ANKETY FOTBALISTA ROKU

FOTBALISTA ROKU

1. Petr Čech (Chelsea) 627 bodů, 2. Petr Jiráček (Plzeň/Wolfsburg) 340, 3. Tomáš Rosický (Arsenal) 312, 4. Michal Kadlec (Leverkusen) 209,  5. Jaroslav Plašil (Bordeaux) 169, 6. David Lafata (Jablonec) 82, Pavel Horváth (Plzeň) 64, 8. Tomáš Ujfaluši (Galatasaray Istanbul) 52, 9. Tomáš Jiří Štajner (Liberec) 32, 10. Václav Pilař (Plzeň) 30
Další pořadí: 11. Tomáš Sivok, 12. Marek Matějovský, 13. Milan Baroš, 14. Roman Hubník, 14. - 16. Theodor Gebre Selassie a František Rajtoral, 17. Tomáš Hübschman, 18. Jiří Jarošík, 19. Daniel Kolář, 20. - 21. Luboš Loučka a Jan Rezek, 22. Tomáš Pekhart, 23. - 26. Daniel Pudil, Tomáš Řepka, Radek Sňozík a Václav Svěrkoš.

TRENÉR ROKU

1. Pavel Vrba (Plzeň) 528 bodů, 2. Jaroslav Hřebík (reprezentace ČR do 19 let/GSM Sparty) 122, 3. Michal Bílek (reprezentace ČR) 98.
Další pořadí: 4. František Komňacký, 5. Jakub Dovalil, 6. Jaroslav Šilhavý, 7. Pavel Hoftych, 8. Zdeněk Psotka, 9. David Vavruška, 10. Petr Rada.

TALENT ROKU

1. Ladislav Krejčí (Sparta) 399 bodů, 2. Jan Chramosta (Mladá Boleslav) 184, 3. Tomáš Kalas (Arnhem) 140,
Další pořadí: 4. Martin Hurka, 5. Vladimír Darida, 6. Tomáš Přikryl, 7. Jan Kopic, 8. Pavel Kadeřábek, 9. Marek Hanousek, 10. - 11. Josef Hušbauer a Tomáš Wágner.

OSOBNOST LIGY

1. Pavel Horváth (Plzeň) 410 bodů,  2. Jiří Štajner (Liberec) 245, 3. David Lafata (Jablonec) 87.
Další pořadí: 4. Jiří Jarošík, 5. Jan Nezmar, 6. Tomáš Řepka, 7. Marek Matějovský, 8. Marek Kulič, 9. Václav Svěrkoš, 10, Radek Sňozík.Najdete na iDNES.czmobilní verze