Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalistky USA přešly do útoku: Chceme stejně peněz jako muži

Brankářská hvězda amerického týmu Hope Solová. | foto: Profimedia.cz

2 2016
Je to slovní úloha, která na první pohled nedává smysl. Tým A vyhrál loni mistrovství světa a příští rok má být pět milionů dolarů v zisku - tým B nevyhrál nic a očekává ztrátu milionu dolarů. Přesto je tým B lépe placený než tým A.

Tak si fotbalistky USA (neboli tým A) řekly, že už toho mají dost. Jak jistě chápete, „béčko“ totiž značí reprezentaci mužů.

Nejenže požadují stejné podmínky, ale dokonce se obrátily na Komisi pro rovné zaměstnanecké podmínky s tím, že Americký fotbalový svaz viní z platové diskriminace.

„Moc jsem toho poslední noc nenaspala,“ přiznala brankářská hvězda Hope Solová, že nečeká právě příznivé ohlasy. „Ale zároveň cítíme, že stojíme na správné straně dějin, a když je možnost něco změnit, máte to udělat. Na platovou nerovnost se jednou budou lidé dívat jako na stejně šokující věc, jako když ženy kdysi nemohly volit.“

Tenisové půtky o (ne)rovné odměny se najednou ukazují jako prosté teoretické škádlení, tohle je jiná úroveň. Už nejde o debaty, zda jsou výkony Sereny Williamsové méně či více hodnotné než představení Novaka Djokoviče.

Fotbalistky USA reprezentované pěticí hráček chtějí mít na vše oficiální potvrzení. Jsou odhodlané a nebojí se.

„Zvládáme totéž, co muži. Jsme tržně obchodovatelné, jsme populární, generujeme zisky. Pro federaci děláme, co je v našich silách, rozhodně bychom tak měly pobírat stejné peníze,“ řekla Becky Sauerbrunnová, jedna z pěti „petentek“.

Je pravděpodobné, že se nyní objeví podobné námitky jako v tenise - tedy že umění Messiho, Ronalda, Ibrahimovice je mnohem vyšší než schopnosti ženských hvězd, že je mužský fotbal rychlejší, silnější, tradiční, populárnější...

Ovšem v USA to platit nemusí. „Soccer“ dívek a žen je mimořádně oblíbený a členská základna početná. A pak tu jsou sumy zmíněné na začátku; ač s nutným dodatkem, že zisky fotbalistek mají být takto vysoké, neboť v roce 2015 vyhrály mistrovství světa. A letos je čeká olympiáda v Riu.

Podpořil je třeba také brankář fotbalistů USA Tim Howard: „Ať jde o rasu či pohlaví, nerovnost platů je vždy problém. Každý by měl za svá práva bojovat.“

Akce tak okamžitě vyvolala reakci, aspoň navenek je konstruktivní. „Jsme vždy ochotni spolupracovat s hráčskou asociací a věřím, že v řadě témat, která nyní dávají na stůl, dojdeme ke společné dohodě,“ řekl šéf federace Sunil Gulati.

Ale jednoduché to taky nebude. Gulati totiž zároveň zmínil kolektivní smlouvy s hráčskými odbory, z nichž vše vychází, ale i vyšší návštěvnost zápasů mužů, o televizní sledovanosti ani nemluvě. „Není vyšší o 10, 20 či 50 procent. Je násobně vyšší,“ dodal významně.

Zdá se, že se tak rozjíždí jednání (či snad až soudní spory), které mohou významně formovat „genderovou budoucnost“ sportu.

„Nejdřív ženský fotbal, potom celý svět,“ řekla rozšafně Hope Solová a její kamarádky se rozesmály; ambice fotbalistek totiž jsou vyšší, platovou nerovnost by nejraději vymazaly ze všech oblastí.

Povede se jim to? Těžko říct, ale Hope přece znamená Naděje.







Najdete na iDNES.cz



mobilní verze