Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liga mistryň na Letné? Není to zlatý důl, ale o peníze sparťankám nejde

Sparťanské fotbalistky - ilustrační foto | foto: www.sparta.cz

16 2013
Evropských pohárů si fanoušci fotbalistů Sparty v probíhající sezoně moc neužili. Ve středu ale mohou na Letné vidět zápas nejprestižnější ženské klubové soutěže: Ligy mistryň. Sparťanky budou od 20 hodin hrát o postup se švýcarským Curychem.

To už je let... Naposledy v sezoně 2005/06 hráli fotbalisté Sparty v Lize mistrů. A letos neproklouzli ani do základní skupiny "soutěže útěchy" - Evropské ligy.

Přesto mají jejich fanoušci šanci vidět na vlastní oči v Generali Areně nejprestižnější evropskou klubovou soutěž - v ženském podání. Sparťanky v odvetě prvního kola vyřazovací fáze zabojují o postup proti Curychu, se kterým v prvním utkání prohrály 1:2.

Pro řadu hráček z mladého týmu je zápas na hlavním stadionu vrcholem kariéry. Nejen proto se na Spartě věnuje zápasu velká pozornost. Liga mistryň se totiž co do organizace od své mužské obdoby zase tolik neliší. Aby všechno fungovalo, na to dohlíží tři pracovnice klubu: Martina Pavlová, Kateřina Nováková a Kateřina Dragounová. "Ale když hrajeme doma na hlavním stadionu, zapojí se i další kolegové," upřesňuje Pavlová.

Výzdoba ne, hymna ano

Co všechno musí tým organizátorů zvládnout? Při domácím zápase je povinností dost a dost. Všechny jsou vypsané v tlustém manuálu, který klub před startem soutěže obdrží a musí se jím řídit.

Liga mistryň

Nejprestižnější evropská fotbalová soutěž žen se hraje od roku 2001, původně pod názvem UEFA Women’s Cup. K přejmenování na současný název došlo před sezonou 2009/10. Česko, stejně jako dalších 38 zemí, vysílá do boje vítězný tým ligy, 8 prvních zemí na žebříčku reprezentují i týmy ze druhých míst. Na vítěze Ligy mistryň čeká odměna ve výši 250 000 eur. Sparťanky hrají soutěž v posledních letech pravidelně, poprvé v sezoně 2005/06. Od té doby si vybojovaly solidní pozici, letos při losu byly mezi nasazenými týmy. Nejúspěšnějším klubem v historii soutěže je německý Frankfurt, který triumfoval třikrát.

"Před zápasem dorazí delegátka, která zkontroluje celý stadion, jestli je všechno připravené podle předepsaných regulí," vysvětluje Pavlová. "Musí se připravit zázemí, šatny nebo novinářská místa. Před utkáním proběhne i organizační mítink zástupců obou klubů s rozhodčími, ale také s policií nebo hasiči."

S Ligou mistrů se většinou pojí i výzdoba stadionu nálepkami a reklamními panely s logem soutěže, nic takového ale teď na Letné nenajdete. "V téhle fázi soutěže se to většinou nedělá, hlavně kvůli finanční náročnosti. V tomhle směru přichází víc povinností pro týmy, které v soutěži zůstanou i na jaře. Ale tak daleko my nekoukáme," usmívá se Pavlová.

Atmosféra Ligy mistrů přesto bude na stadionu jasně patrná. Povinností je třeba vyvěsit vlajky s logem soutěže a UEFA a pustit při nástupu hymnu. Dobře známá znělka, při které mnohým fotbalistům běhá mráz po zádech, ale nezazní - Liga mistryň má vlastní melodii.

Finance srovnávat nejde

Mužská soutěž je pro kluby zlatý důl, už jen účastí ve skupině se mnoho z nich zabezpečí na dlouhou dobu. Platí to i pro Ligu mistryň? "Příspěvek od UEFA je v téhle fázi 25 000 eur, z toho si 5 000 může strhnout Fotbalová asociace, která se stará o delegáty a rozhodčí," doplňuje Pavlovou kolegyně Nováková. "Zbytek jde na náklady, které jsou s účastí spojené - ubytování, dopravu a podobně. Takže výdělečná pro nás Liga mistryň rozhodně není."

Přesto s určitými příjmy tentokrát Sparta počítat může. "Marketingovému oddělení se podařilo získat finance z prodeje reklamy na LED panelech, něco málo získáme i ze vstupného," tuší Pavlová.

Ani na hráčky nečekají závratné prémie. Ale kvůli nim sparťanské fotbalistky stejně Ligu mistryň nehrají. Jde o zážitek, o šanci zahrát si na "velkém" stadionu. Řada sparťanek se možná druhý den pochlubí ve škole - studentky v týmu převažují. A několik dalších si bude muset vzít na zápas volno v práci. Všechny hráčky v kádru jsou totiž amatérky.

Porážku v derby hážeme za hlavu, říká trenér

Na začátku sezony povýšil od juniorky k A-týmu žen. A teď čeká trenéra sparťanských fotbalistek Jana Podoláka vrchol dosavadní kariéry - zápas Ligy mistrů proti Curychu na hlavním stadionu. "Je pro mě obrovská pocta, že můžu trénovat nejúspěšnější český ženský tým," netají třiatřicetiletý kouč. "A to, že teď povedu tým přímo na Letné, je krásný bonus."

Jak se těšíte?
Moc. Ale to platí pro celý realizační tým a vlastně pro všechny, kteří se na Spartě zabývají ženským fotbalem. Doufám, že s podporou fanoušků pro nás zápas dobře dopadne.

Také většina hráček nastoupí na hlavním stadionu poprvé. Zvýší se tím jejich motivace?
Rozhodně. Zahrát si tady, to je pro ně obrovská odměna. Poděkovat musíme všem lidem ze Sparty, kteří se zasloužili o to, že zápas odehrajeme na hlavním stadionu.

Je pro vás středeční utkání zápasem podzimu?
To platí pro oba zápasy s Curychem. Soustředili jsme se na ně od začátku přípravy, kromě toho jsme chtěli být úspěšní i v domácí lize. O víkendu proti Slavii se nám to nepovedlo, ale házíme to za hlavu a soustředíme se na Ligu mistrů.

Přesto - nezamávaly s týmem dvě porážky v řadě?
Holky na to nejsou zvyklé, to je fakt. Je třeba vzít v úvahu, že před sezonou se kádr omladil, rozpadla se osa, která tady fungovala devět let. Ale aby si holky výher víc vážily, musí také nějaké zápasy prohrát. Myslím, že porážky z minulého týdne nás naopak ještě víc semkly.

Co bude na Curych platit?
Chceme být od začátku aktivní. Po prohře v prvním zápase musíme dát gól, takže budeme pracovat na tom, aby se to povedlo co nejdřív. Zápas bychom rádi měli pod kontrolou a byli co nejvíc na balonu.

Pomoci by vám měli i fanoušci. Co myslíte, kolik jich přijde?
Fanoušci mají šanci vidět po delší době na Letné Ligu mistrů, snad je to přiláká. Můj tajný sen je pět tisíc. Ženský fotbal sice není v Česku tolik propagovaný, ale tohle je ideální možnost, jak s ním diváky seznámit. Ženský tenis je taky jiný než mužský, a stejně na něj lidé chodí.

Kdybyste postoupili, můžete narazit na Barcelonu. Má v ženském fotbale stejný zvuk jako v mužském?
Ne, je to trochu jiné. Ženskému fotbalu v Evropě dlouhodobě vládnou kluby ze Švédska, Německa nebo Francie. Ale tak daleko stejně nekoukáme, teď se soustředíme jen na Curych.Najdete na iDNES.czmobilní verze