Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalistky se chtějí více zviditelnit

18 2003
Praha - Ženský fotbal zažívá nejúspěšnější období ve své historii. Naskýtá se mu totiž reálná možnost probojovat se na evropský šampionát. Díky kvalifikačnímu vítězství v Portugalsku (1:0) se český tým posunul na druhou příčku, která zaručuje baráž. "Změnili jsme cíl. Z původního zachránit se v první divizi, na získat baráž," hlásí trenér národního mužstva Dušan Žovinec.

Pro český ženský fotbal by to byl obrovský úspěch. "Ten se u nás poslední dobou rapidně rozvíjí," říká nový předseda komise ženského fotbalu Jan Vejmelka. "V předchozích dvou letech přibylo v České republice tři a půl tisíce nových zaregistrovaných hráček," zdůrazňuje.

V minulé evropské kvalifikaci bojovaly české reprezentantky o záchranu v první divizi. Ze všech odehraných zápasů nezískaly ani bod. V té současné jich mají na kontě už sedm, a to mají za sebou pouze čtyři zápasy. Stejný počet je navíc ještě čeká.

"Dvakrát jsme zvítězili, jednou remizovali a pouze jedenkrát prohráli čtyři nula v Německu," libuje si kouč Žovinec. "Těsně po utkání se tahle prohra brala jako propadák, ale já si se soudy počkal až na zápasy mistrovství světa, kde Němky dokázaly, že jsou opravdu světová špička. I Rusky, které hrají na profesionální úrovni s nimi prohrály 1:7," vysvětloval Žovinec. Němky svoji kvalitu nakonec potvrdily ziskem titulu mistryň světa.

Hlavní představitelé ženského fotbalu se snaží přitáhnout pozornost diváků i médií. "Přáli bychom si, aby se v souvislosti s ženským fotbalem nepsalo pouze o Pavlíně Ščasné. Je potřeba, aby si lidé a potencionální sponzoři všimli našeho vzestupu. Toho, že ženský fotbal už není jen běhání za balónem," řekl v nadsázce předseda komise Vejmelka, který se byl podívat do Spojených států.

"Američanky jsou pro nás jasným vzorem. Pracují na profesionální úrovni, a já se tam dozvěděl, že cesta k úspěchu vede přes média. Jedině s jejich pomocí máme možnost dostat se k lidem a prorazit."

Podle některých hlasů však česká nejvyšší soutěž postrádá potřebnou kvalitu. Nebylo by na místě zúžit stávající počet deseti mužstev na osm? "Je pravda, že na Spartu se Slavií zbytek ligy nemá, a že nejhorší tým má na konci sezony na kontě sto sedmnáct branek, což o kvalitě jistě nehovoří," přiznal kouč národního mužstva Žovinec, jenž je zároveň trenérem Sparty.

Nejlogičtějším řešením se tedy zdá zúžení ligy. "Tak jednoduché to však není. Celky, které se nyní pohybují v klidném středu tabulky by rázem hrály o záchranu. A to by se jim asi moc nelíbilo," usmíval se Žovinec. Proti mluví navíc fakt, že v týmech, jež bojují o záchranu, se vychovává mnoho talentovaných hráček, které posléze přestoupí do jednoho z pražských "S".

Situace je komplikovaná, jak dál? Podle trenéra Žovince je nutné učinit dva důležité kroky. "Za prvé expedovat hráčky do zahraničí, aby přinášely českým klubům finance a za druhé uzavírat s fotbalistkami smlouvy."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze