Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté vyzvou své arabské sousedy

Trénink fotbalové reprezentace v Seefeldu | foto: Michal ŠulaMF DNES

26 2006
Seefeld - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Poprvé dnes musí trenér českých fotbalistů Karel Brückner udělat uvnitř svého týmu selekci. Večerní utkání se Saúdskou Arábií se řídí pravidly pro oficiální mezistátní zápasy, která povolují nominovat maximálně osmnáct hráčů. Na tribunu tak usedne šest hráčů aktuálního kádru: tři marodi, brankář Kinský a Sionko s Kováčem.

Den po hladkém vítězství 9:0 v tréninkovém utkání s výběrem Tyrolska čeká českou reprezentaci dnes první ostrá zkouška před mistrovstvím světa. Od 18 hodin na neutrálním hřišti v rakouském Innsbrucku nastoupí proti reprezentaci Saúdské Arábie.

Soupeř je stejně jako česká reprezentace na soustředění v Seefeldu, kde se dokonce oba týmy dělí o stejné tréninkové hřiště.

Saúdové se chystají už na své čtvrté mistrovství světa v řadě, ale s českou ani s československou reprezentací ještě nikdy v historii nehráli. Duel sousedů ze Seefeldu bude tedy premiérou.

"Zápas bereme jako součást přípravy na mistrovství světa a vrchol desetidenního soustředění. Nijak zvlášť se na něj nepřipravujeme," řekl Karel Brückner.

Zužování kádru pro dnešní zápas trenérovi usnadnily zdravotní komplikace, ale on za takovou pomoc rád není. "Výběr těch nejlepší, to je příjemná starost. Takové problémy mám rád."

Nominaci na dnešní večer kouč nakonec zohlednil už při včerejším utkání s tyrolskými amatéry. Po celých devadesát minut nechal na hřišti dvojici Sionko - Kováč, s níž pro dnešek nepočítá. "V nominaci nebudou," potvrdil Brückner.

V dopoledním tréninku byli reprezentanti rozděleni na několik skupin. Zraněný kapitán Galásek zůstal v hotelu, kde jezdil na rotopedu, další marodi Koller se Šmicrem vyrazili do okolního terénu na rehabilitační výběh. Lehký relaxační trénink absolvovali i Sionko s Kováčem.

S Barošem v útoku nastoupí Lokvenc

Hráči nominovaní na dnešní večer se věnovali nácviku obranných standardních situací. Náhradníci zahrávali přímé kopy a hráči základní sestavy je odvraceli. V oblíbené Brücknerově základní jedenáctce Galáska nahradil Polák a místo Kollera trénoval Lokvenc. "Stejně bude vypadat i večerní sestava," potvrdil trenér českého mužstva.

Brankář Čech by měl odchytat celé utkání, hráče do pole chce kouč prostřídat v maximálním povoleném počtu, což je šest změn. "Střídat budeme postupně," plánuje na rozdíl od včerejška, kdy se celý tým vyměnil už v poločasové přestávce.

Ještě před dopoledním tréninkem měli fotbalisté společné sezení. Nešlo však o tradiční předzápasovou taktickou poradu, ale o organizační plánovací schůzku před závěrem alpského soustředění.

"Žádné video ani rozbor hry soupeře jsme nedělali, v přípravný zápasech se staráme jen sami o sebe," tvrdí Karel Brückner. "Nepřipravujeme se na Saúdskou Arábii, Kostariku a Trinidad-Tobago, ale na Američany. A až si před nějakým zápasem pustíme video, tak na něm budou Američané," připomněl prvního soupeře na mistrovství světa.

Saúdové sice trénovali rovněž v Seefeldu, ale český špion na je nesledoval. "To není zapotřebí," říká trenér.

Další přípravné zápasy s účastníky MS odehrají čeští fotbalisté příští týden. V úterý se v Jablonci utkají s Kostarikou a v sobotu v Praze na Letné nastoupí proti Trinidadu a Tobagu. Zapojit by se už mohli postupně i marodi: Koller možná už v úterý, Galásek snad v sobotu.

Dnešní utkání se hraje od 18 hodin na stadionu Tivoli v Innsbrucku, řídit ho budou rozhodčí z Rakouska Thomas Einwaller, Roland Heim a Armin Eder.

Stadion prochází rekosntrukcí, a tak pořadatelé otevřou jen jednu tribunu s kapacitou dvou tisíc míst. Ty by měly být zcela zaplněny.

Na stránkách iDNES můžete sledovat podrobnou on-line reportáž.

Předpokládané sestavy
ČR:
Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Polák, Nedvěd - Lokvenc, Baroš.

Saúdská Arábie: Dahíja - Takar, Muntašarí, Chatran, Bahrí - Amín, Takar, Šalhúb, Muas - Džábir, Charírí.Najdete na iDNES.czmobilní verze