Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté vyrážejí do bitvy. Musí zdolat Polsko a doufat v pomoc Slováků

Česko: útočník Milan Baroš se raduje ze vstřeleného gólu | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2009
Hoši, nepokazte si pověst! Přesně takový vzkaz letí za fotbalovou reprezentací, kterou čeká velké finále v boji o mistrovství světa. Pro český tým totiž kvalifikační vyvrcholení obvykle znamená vítězné opojení.

Od roku 1993 najdete pouze jediný kvalifikační cyklus, v němž by Češi nevyhráli své dva poslední zápasy ve skupině. Jako by si v těch chvílích libovali. A právě teď nutně potřebují tu skvělou statistiku prodloužit.

Česko vs. Polsko

Proč by měl český tým postoupit na MS a proč ne


PRO
– Pod trenérem Haškem se tým zvedl,
cítí novou energii a hlavně pořád pevně věří, že může postoupit na šampionát.
– Výhoda domácího prostředí. V sobotu se hraje na Spartě, ve středu se Severním Irskem na Slavii.
– Stoupající forma, kterou si přivezl vůdce Rosický, a střelecké dny útočníka Baroše.
– Poláci jsou rozháraní, v celé zemi je špatná nálada. Na hřišti by se to mohlo projevit.
– Čistě statisticky: závěrečné kvalifikační zápasy, to je parádní česká disciplína.


PROTI
– Český osud je v rukou Slováků.
Těm stačí bod se Slovinskem k velkolepým oslavám, Čechům by naopak remíza v Bratislavě ublížila.
– Češi to mají nahnuté a zápasy o všechno bývají nervózní. Co když dnes večer udělá Haškův tým chybu jako první?
– Poláci jdou do boje s čistou hlavou. Přijel nový tým, který nemá co ztratit. Navíc nelze ani odhadnout sestavu soupeře.
– Bídná bilance s Polskem: z posledních pěti zápasů přišly 4 porážky.

Plán zní jasně:
1. V sobotu proti Polsku? Vyhrát.
2. Ve středu proti Severnímu Irsku? Vyhrát.

Jedině tak zůstane reálná šance, že mužstvo příští rok poletí na šampionát do Jižní Afriky. "Co chytám v reprezentaci, což je od 16 let, ještě nikdy se mi nestalo, abych z kvalifikace nepostoupil. Proto věřím v naši vnitřní sílu. Vždycky jsme se o ni mohli opřít," prohlásil kapitán Petr Čech.

Vnitřní síla, to je základní předpoklad, aby to vyšlo i tentokrát. Od chvíle, kdy Čech začal v roce 2002 nastupovat za A-tým, prošlo Česko na každý velký šampionát: dvakrát na Euro i na mistrovství světa 2006.

Jenže nikdy nemělo před finišem tolik překážek jako teď! Musí dvakrát vyhrát a ještě doufat, že v sobotu na dálku pomůžou Slováci, kteří by měli porazit Slovince. Právě to je nejzávažnější kaz, když srovnáváte všechna proti a proti.

Osud mužstva má v rukou někdo jiný. "To je prostě realita. Nás momentálně zajímá jen to, abychom porazili Polsko. I když... Čím lepší zprávy pak půjdou z Bratislavy, tím líp," poznamenal brankář Čech.

Pokud Slováci prohrají, zemře i česká naděje na druhé místo. Remíza by cestu do baráže výrazně ztížila. Jen slovenské vítězství pomůže, protože pak budou ke druhému místu stačit opravdu "jen" dvě české výhry.

Jaké trumfy použít proti Polákům? Tým předně stále cítí reálnou šanci na postup, což je nejsilnější motivace ze všech. "Žádné oťukávání, žádné taktizování, od začátku na zteč," zavelí kouč Ivan Hašek.

Ani Poláci sice nejsou teoreticky ze hry, ale jejich vyhlídka je černočerná, což je vlastně dvojsečná zbraň. Rozháranému soupeři, který naposledy vybouchnul 0:3 ve Slovinsku, téměř o nic nejde, což může být pro nažhavené Čechy velká výhoda.

Česko - Polsko on-line

Reportáž z utkání sledujte od 20:30 ZDE

Na druhou stranu jsou však Poláci naprosto nečitelní: nový trenér Majewski přivezl neokoukaný tým bez spousty tradičních jmen. Co když se mladí přetrhnou, aby zaujali? "Musíme jim prostě ukázat, kdo je u nás doma pánem. Věřím, že nás fanoušci poženou," řekl útočník Jiří Štajner.

Ano, to je další české plus. Naplněný sparťanský stadion bývá při důležitých zápasech velkým pomocníkem. V sobotu by měl zažít večer, ve kterém národní tým potvrdí, že si zaslouží ještě jednu šanci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze