Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté už tuší, kdo večer nastoupí

30 2003
Teplice - Přesně v poledne pětkrát zapískal trenér Karel Brückner do píšťalky a řekl: "Stačí!" Uprostřed hřiště útočník Jan Koller trefil míč z několika metrů přesně do pytle, čímž skončilo rozcvičení fotbalové reprezentace. V osm večer ji čeká v Teplicích přípravný zápas s Tureckem. Atmosféra v týmu je tradičně dobrá, hráči se na střetnutí proti třetímu týmu z posledního světového šampionátu těší. Třebaže většina z nich tuší, kdo nastoupí, trenér jim řekne základní sestavu až v půl šesté na taktické přípravě. Dále čtěte: Vše o reprezentaci před přípravným zápasem s Tureckem

Výprava je v luxusním hotelu Prince de Ligne. Hráči odešli po obědě na pokoje. "Většinou si dáváme kuře, ryby, těstoviny nebo rýži. Teď si jdu trochu odpočinout," poznamenal ofenzivní záložník Vladimír Šmicer.

Na rozcvičení přijela výprava ve zlatém autokaru Mercedes chvilku po jedenácté. Poslední z autobusu vyšel  Štěpán Vachoušek, jenž se ve dveřích recepce potkal s bývalým teplickým spoluhráčem Damirem Grličem. Za deset minut už hráči chodili z šatny. Tu jim domácí prvoligový klub ochotně uvolnil.

"Kde jsme?" ptal se na přesné místo lehkého tréninku útočník Milan Baroš. "Na Mexiku, to je to vedlejší hřiště dole," ochotně mu odpověděla recepční. Zatímco se na plochu trousili i další reprezentanti, trenéři si šli prohlédnout hlavní plochu, na které se večer bude hrát.

Čtyřicetiminutové rozvičení sledovalo jen patnáct diváků. Začalo se strečinkem, protažením. Pak hráči vytvořili dvojice a míče si na deset metrů po zemi přihrávali. Když měli výklus, trenér Brückner a doktor Krejčí zkoušeli, kdo se lépe trefí z šestnáctky na půlící čáru. Něco jako "čáru". Krejčí vyhrál, míč měl jen pět centimetrů přes. "Přešlo to o osm metrů," hlásil mu ale na dálku s úsměvem Brückner.

Stěžejní část bloku však vzal Brückner do své režie, nacvičovaly se standardní situace. Jeho libůstka. Z levé strany je kopal asistent Šilhavý, z druhé sparťan Hübschman. V obraně začali Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski, překonat se je snažili Koller, Šmicer a Gedeon. Ostatní hráli pod dohledem asistenta Beránka bago. A s brankáři byl u vedlejší přenosné branky další trenér Jan Stejskal.

"Podle nácviku standardek se dá poznat, kdo nastoupí v základu," říká Šmicer. On by měl v jedenáctce vyvolených být. "Většina z nás to tuší."

Posledních pět minut si Koller a Týce zastříleli z dvaceti metrů. Do branky se postavil útočník Baroš. "Lehce obloučky! Přesně na břevno!," povely dával fotbalistům asistent Beránek.

V týmu je dobrá nálada. Když sólo Baroše vychytal brankář Čech, útočník mu uznale klepal na ramena. "Na zápas se těšíme. Jde jen o přípravu, ale asi to bude ještě těžší, než třeba kvalifikace s Moldavskem. Turci přijeli v plné síle, nic nevypustí. Je to dobrý mančaft, to nás vyhecuje," tvrdí Šmicer, který má večerní zápasy rád. Mají podle něj lepší atmosféru.

"Svačina, taktická příprava a 18.40 odjezd na stadion," řekl k programu před večerní bitvou asistent Jaroslav Šilhavý.

Na stadionu vrcholí přípravy. Devět lidí dolepuje reklamní panely, ke vstupům se dávají růžové nafukovací balonky. Čtyři pracovnice leští skla i podlahu v recepci. "Dáme sem cedulku nesahat," říká jedna z nich. Na zápas fotbalové reprezentace musí být všechno v pořádku.

Pravděpodobná sestava Česka: Čech - Grygera, Ujfaluši, Bolf, Jankulovski - Poborský, Gedeon, Rosický, Šmicer, Vachoušek - Koller.

Jan Koller (vlevo) a Jiří Štajner se připravují na tréninku fotbalové reprezentace na přípravný zápas s Tureckem.

Karel Poborský (vpředu) a jeho spoluhráči z fotbalové reprezentace se protahují při tréninku v Teplicích před přípravným zápasem s Tureckem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze