Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazílie, díky. Tahiťané se loučili šťastní, přídělům navzdory

Fotbalisté Tahiti si po třetím debaklu na Poháru FIFA loučí na stadionu v Recife s brazilskými fanoušky . | foto: Ricardo Moraes Reuters

24 2013
Tři zápasy, žádný bod, hrůzostrašné skóre 1:24 a jasné vyřazení hned po základních skupinách. Přesto si fotbalisté Tahiti na Poháru FIFA v Brazílii získali sympatie všech a z turnaje odjíždějí šťastní.

"Realita je prostě taková - rozdíl mezi profesionálním a amatérským fotbalem je obrovský," prohlásil tahitský trenér Eddy Etaeta.

Tahiti v prvním zápase prohrálo 1:6 s Nigérií, pak podlehlo 0:10 se Španělskem (což je rekord v soutěžích FIFA) a působení na turnaji zakončilo výsledkem 0:8 s Uruguayí.

Přesto to byl právě mistr Oceánie, kdo si získal největší sympatie brazilského publika. Hráči Tahiti, z velké části fotbaloví amatéři, jim za to v neděli poděkovali transparentem s nápisem "Brazílie, díky".

Fotogalerie

"Tahiťané byli vznešení protivníci," řekl španělský trenér Vicente del Bosque minulý týden. "Snažili jsme se jim dát najevo respekt. A oni hráli velmi poctivě: bojovali a pokaždé, když měli možnost získat míč, snažili se o to. Nebyla v tom žádná zbabělost. Myslím, že fotbal byl posílen, nikoli oslaben."

Ostrovní stát, ve kterém nežije ani dvě stě tisíc obyvatel, byl už před turnajem de facto bez šance na postup do semifinále. Světovým obrům zkrátka nemohl konkurovat. Ale...

"... ale já musím hráčům poděkovat, a to i přes ty porážky a počet gólů, které jsme dostali. Všichni byli úžasní. Cením si toho, že jsme hráli v duchu fair play," ocenil Etaeta.

Pohár FIFA sice pokračuje bez Tahiti, ale tahle malá zemička zanechala v Brazílii velký dojem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze