Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté Sparty oživili naději, že v Evropské lize přežijí zimu

Sparťanští stopeři Řepka (vlevo) a Hubník | foto:  Michal Sváček, MAFRA

24 2009
Šance, že by český klub přežil fotbalovou zimu v evropských pohárech, byla ještě před několika dny nereálná. Mistrovská Slavia i Sparta totiž klopýtaly mezi nudnými výkony a špatnými výsledky.

Jenže dnes naděje na jarní pokračování v Evropské lize žije. Přesněji řečeno žije u Sparty, která doma ve čtvrtek zdolala rumunskou Kluž.

I slávisté si poprvé zaslouží pochvalu, přivezli senzační remízu 1:1 z Valencie, přesto jejich pozice zůstává v obtížné skupině téměř beznadějná.

Ve zbylých třech zápasech se budou chtít přiučit, jak se hraje velký fotbal. Zato Sparta se bude snažit udržet 2. postupové místo.

"Když uhrajeme čtyři body, postup by nám neměl uniknout. Tomu věřím," říká záložník Kamil Vacek.

Zaručené to sice není, ale tyhle počty by mohly vyjít. Pak byste mohli po loňském propadáku znovu fandit českému klubu i na jaře.

Pokud to Sparta dokáže, bude to překvapení, neboť po úvodních dvou zápasech měla jediný bod. A navíc se v domácí soutěži souží s bilancí 7 remíz z 11 zápasů.

Jenže výhra nad Kluží jí dala šanci.

"Je vidět, že evropská scéna, na které se hraje otevřený fotbal, sedí Spartě víc. Pohároví soupeři nebrání tak urputně jako ti v lize a sparťané se snadněji prosazují," srovnává bývalý sparťan Pavel Horváth.

Sparťané drží dva trumfy: poctivou defenzivní práci, které velí stopeři Řepka s Hubníkem, a herní kázeň, s níž ve čtvrtek předčili Kluž.

"Pokud takhle zodpovědně zahrají i příště v Rumunsku, pak budou mít šanci," předpovídá Horváth.

V odvetě v Kluži potřebuje Sparta aspoň bod a pak vyhrát na závěr doma s Kodaní. To může za určitých a reálných okolností stačit.

Určitě však postup do 3. kola zaručí tahle varianta: vyhrát v Kluži a porazit doma Kodaň. V tom případě by sparťané mezi těmito zápasy nemuseli bodovat v Eindhovenu.

Jak postoupit?

Sparta v Evropské lize

5. listopadu
Kluž – SPARTA, Kodaň – Eindhoven. Neprohrát, to musí být jasný cíl.

3. prosince Eindhoven – SPARTA, Kodaň – Kluž. Bod by se hodil. Doma sparťané ztratili výhru na poslední chvíli.

16. prosince SPARTA – Kodaň, Kluž – Eindhoven. Rozhodně vyhrát!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze