Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté si zvolí nového kapitána

Pavel Mokrý, Karel Brückner - Dříve než Karel Brückner oznámil nominaci na úvodní zápasy kvalifikace ME, podepsal předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý (vlevo) novou sponzorskou smlouvu s firmou Hyundai. | foto: ČTK

24 2006
Praha - Čistý list začnou příští týden popisovat čeští fotbaloví reprezentanti, v záhlaví bude stát nadpis: Kvalifikace mistrovství Evropy 2008. "Vždy před novým kvalifikačním cyklem jsme znovu otevírali otázku kapitána, stejně tak to bude i nyní," prozradil trenér Karel Brückner.

Na prahu nové etapy si kouč nostalgicky vzpomněl na boje o Euro 2004. "Tehdy jsme jsme celou kvalifikaci odehráli prakticky s dvanácti hráči, zato teď máme celou řadu hendikepů."

Nominace na úvodní dvojzápas s Walesem a na Slovensku se do poslední chvíle měnila. Trenér ještě hodinu před oficiální tiskovou konferencí telefonoval s brankářem Petrem Čechem a ujišťoval se, zda jej může na seznam vybraných hráčů dopsat.

Dostal kladnou odpověď, naopak útočníka Milana Baroše z téže listiny musel chvíli předtím škrtnout.

"Nominace se rodila do poslední chvíle," přiznal Brückner. "Baroš už v ní byl, ale museli jsme ho vyřadit, protože se na včerejším tréninku jeho stav zhoršil. S Čechem to bylo naopak, před dvěma dny se zdálo, že se s ním nedá počítat, ale dnes potvrdil, že už je zdravý."

V neustálém telefonním kontaktu byl Brückner i s Rosickým, Galáskem a Grygerou. První dva nakonec do nominace zařadil, třetího nikoliv.

Vytištěný seznam se jmény hráčů dnes novináři nedostali před začátkem tiskové konference, jak bývá zvykem, ale až v jejím průběhu. I to je důkaz, že se Brücknerovi lidé rozhodovali do poslední chvíle.

"Ale stejně to ještě není definitivní seznam," doplnil kouč. K devatenácti zveřejněným jménům nejméně dvě ještě dopíše.

Do kvalifikace reprezentace vstoupí příští sobotu v Teplicích duelem s Walesem, a pro nejednoho hráče to bude první soutěžní utkání v nové sezoně. "I to je další hendikep. Nechci to nijak zdůrazňovat, abych nevypadal, že se vymlouvám, ale je to tak," glosuje šedovlasý trenér.

V kádru ubylo zkušených fotbalistů, přirozených vůdců kolektivu. Nedvěd s Poborským se s reprezentací rozloučili, Šmicer je zraněn. "Nový lídr se musí vyvinout, nemůže ho nikdo určit," říká Brückner.

Kandidátů vidí více. "Je tu dost hráčů, kteří takové předpoklady mají, ale potřebují získat ještě mnohem více zkušeností. Do role velitele bez nich nikdo nedozraje," uvažuje kouč. "Nejblíže k tomu má Rosický, je tu i Čech."

Tým se sejde k přípravě na kvalifikaci už příští pondělí a vedle tréninků bude na pořadu dne i volba nového kapitána. Byť Tomáš Galásek z mužstva neodchází, bude se o jeho roli znovu jednat. "Je tomu tak vždy před novou kvalifikací. Na tomto srazu se bude otázka kapitána řešit," potvrdil trenér.

Česká reprezentace vstupuje do nelehké kvalifikační skupiny. Kromě úvodních soupeřů z Walesu a Slovenska narazí Brücknerův tým ještě na bronzové medailisty z letošního mistrovství světa Němce, dále na Irsko, Kypr a San Marino. V cestě na Euro 2008 nehrozí žádná baráž, na šampionát do Rakouska a Švýcarska přímo postupují dva nejlepší týmy z každé skupiny.

Kompletní program kvalifikačních zápasů ZDENajdete na iDNES.czmobilní verze