Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté si zopakují boj s Nizozemskem

30 2003
Lisabon - Fotbalové Česko se skupině smrti nevyhnulo. Na červnovém mistrovství Evropy v Portugalsku se Nedvěd a spol. ve skupině D utkají s Německem, obávaným Nizozemskem, které si nikdo z hráčů nepřál, a Lotyšskem, největším outsiderem turnaje. První zápas hraje Brücknerův tým v úterý 15. června v Aveiru s Lotyšskem.

"Když jsem přišel z tréninku a viděl ty skupiny, tak jsem moc nadšený nebyl. Je to nepříjemný los," řekl pro Českou televizi Pavel Nedvěd, kapitán národního mužstva.

S Nizozemskem český tým svedl dvě vyhecované bitvy v kvalifikaci: venku remizoval 1:1, doma na Letné vyhrál 3:1 a poslal soupeře do baráže. "Zrovna ty jsem nechtěl. Budou na nás pořádně nažhavení," poznamenal Nedvěd.

A další soupeři? "Němcům to v poslední době sice moc nejde, ale je to typicky turnajové mužstvo," varuje obránce Tomáš Ujfaluši. "Ale nejtěžší to bude stejně Nizozemci," upozornil Nedvěd. - více ohlasů českých hráčů

"Ze skupiny s Německem a Nizozemskem bude těžké postoupit, ale totéž si mohou říkat i soupeři," poznamenal český trenér Karel Brückner. "Německo na velkých turnajích vždy patří mezi favority, a jinak tomu nebude ani tentokrát. A také Nizozemsko má velmi dobrý tým," dodal kouč. - rozhovor s Brücknerem

Výhra nad Nizozemci v kvalifikaci Brücknera nijak neuklidňuje: "To pro turnaj, který se bude hrát příští léto, vůbec nic neznamená."

Program zápasů

Úterý 15.6. ve 20.45:
Česko - Lotyšsko v Aveiru
Sobota 19. 6. ve 20.45:
Česko - Nizozemsko  v Aveiru

Středa 23. 6. ve 20.45:
Česko - Německo v Lisabonu

podrobný program turnaje

"Je to velmi, velmi těžká skupina," řekl pro magazín Kicker brankář Oliver Kahn, kapitán Německa. "Možná je dobře, že máme zase Holanďany. Dobře je známe a víme, co od nich můžeme čekat. Češi zase byli jedním z nejlepších v kvalifikaci."

"Možností, jak to mohlo dopadnout, bylo hodně. Ale otázky, jestli máme skupinu  těžkou, nebo ne, slyšet nechci," poznamenal pro Kicker německý trenér Rudi Völler. "Na mistrovství Evropy žádná skupina lehká být nemůže." - více ohlasů z Německa

Na břehu oceánu v Pavilhão Atlântico na nasvíceném pódiu řídili losování odstupující generální sekretář Evropské fotbalové unie (UEFA) Gerhard Aigner a jeho nástupce Lars-Christer Olsson.

Míčky ze skleněných nádob tahal Eusebio, legendární portugalský fotbalista ze šedesátých let, a Hugo Viana, současný portugalský reprezentant. - více o složení základních skupin + ohlasy

V sále seděli mezi dvěma tisíci hosty reprezentační trenér Karel Brückner, místopředseda svazu Jaroslav Vacek, generální sekretář Petr Fousek a vedoucí reprezentačního mužstva Jaroslav Dudl.

Česko bylo nasazeno v prvním koši a jeho lísteček vytáhli až jako úplně poslední ze všech účastníků. Skupina D se plnila nejprve Lotyšskem, nasazeným až ve čtvrtém koši, poté Nizozemskem. Právě poražení z kvalifikace proti Čechům byli nejobávanějším týmem ve třetím koši. "A my je zrovna museli dostat," ulevil si Ujfaluši.

základní skupiny

A

B

C

D

Portugalsko

Francie

Švédsko

Česko

Řecko

Anglie

Bulharsko

Lotyšsko

Španělsko

Švýcarsko

Dánsko

Německo

Rusko

Chorvatsko

Itálie

Nizozemsko

Krátce po losování pořadatelé přesunuli utkání Nizozemsko - Německo z Aveira na větší stadion Dragao do Porta. Zde se podle původních plánů měli utkat Češi s Lotyšskem, ale tento duel byl naopak přeřazen do Aveira.

Tato změna trápila českého kouče víc, než účast v jedné skupině s Nizozemskem a Německem. "Je to paradox, ale víc než soupeři nás teď trápí to, kde budeme hrát," řekl Brückner.

Kristus sledoval losování

KROK ZA KULISY: Reportáž z losovánízákladních skupin EURO 2004

čtěte ZDE

Německo je sice stříbrným týmem z posledního světového šampionátu, ale v nedávno skončené kvalifikaci neoslnilo, i když postoupilo bez porážky. "Němci jsou vždycky lepší na turnaji, než v celé kvalifikaci," poznamenal Nedvěd.

Česko hrálo s Německem třikrát a vždy prohrálo.

S Lotyšskem česká reprezentace ještě nikdy nehrála, stejně jako s tímto pobaltským státem nemají žádné zkušenosti Němci ani Nizozemci. Lotyši šokovali už v kvalifikaci, kde za sebou nechali Poláky i Maďary a skončili těsně za Švédskem. V baráži potom vyřadili Turky, bronzový tým z posledního světového šampionátu. -

"Sice je nikdo moc nezná, ale musíme se na ně dobře připravit a v prvním zápase je porazit," řekl Ujfaluši.

S Nizozemskem hrála samostatná česká reprezentace už šestkrát. Dvakrát  v kvalifikaci o mistrovství Evropy (1996 a 2004). Po dvou remízách na hřišti soupeře doma pokaždé vyhrála.

Jedinou porážku Česko zažilo na mistrovství Evropy 2000 v památném zápase, který rozhodl Frank de Boer z penalty v samém závěru. V přípravě na tento šampionát skončilo utkání remízou 1:1. - podrobné vizitky soupeřů

Mistrovství Evropy začne 12. června soubojem Portugalsko - Řecko, nový mistr bude znám 4. července. Hrát se bude v osmi portugalských městech na deseti nových či zrekonstruovaných stadionech. V Portu a Lisabonu jsou připraveny dvě moderní arény.

Česko bude hrát své zápasy ve dvou městech dvakrát v Aveiru a jednou v Lisabonu. - podrobný program turnaje

 

Zápasy skupiny D

úterý 15.6. 18:00 Německo v Nizozemsko -:- Dragao, Porto
20:45 Česko v Lotyšsko -:- Aveiro
sobota 19.6. 18:00 Lotyšsko v Německo -:- Bessa, Porto
20:45 Nizozemsko v Česko -:- Aveiro
středa 23.6. 20:45 Nizozemsko v Lotyšsko -:- Braga
Německo v Česko -:- J.Alvalade, Lisabon

Losování mistrovství Evropy 2004 vedl generální sekretář UEFA Gerhard Aigner.

Český tým měl zahájit své účinkování na EURO 2004 na stadionu Dragao v Portu (na snímku), ale nakonec sem byl z bezpečnostních důvodů přesunut duel Nizozemska s Německem. Češi se s Lotyšskem utkají v menší aréně v Aveiru.

Trenér Německa Rudi Völler (vpravo) se dotýká trofeje pro mistra Evropy, přihlíží nizozemský trenér Dick Advocaat (vlevo) a pobavený český zástupce Karel Brückner.

Výkonný ředitel UEFA Gerhard Aigner (vlevo) a legendární portugalský fotbalista Eusébio při losování skupin mistrovství Evropy ve fotbalu, které proběhlo 30. listopadu v lisabonském komplexu Pavilhao Atlantico.

Během slavnostního losování skupin mistrovství Evropy ve fotbalu 2004 v lisabonském komplexu Pavilhao Atlantico předal 30. listopadu viceprezident UEFA Senes Erzik (vlevo) prezidentovi Portugalské fotbalové federace Gilbertu Madailovi pohár pro vítěze šampionátu.

Po vylosování soupeřů Česka na mistrovství Evropy se Karel Brückner chytal za hlavu.

Karel Brückner pózuje vedle poháru pro vítěze evropského šampionátu.

Trenéři mužstev skupiny D (zleva): Alexander Strakovs, Dick Advocaat, Karel Brückner a Rudi Völler.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze