Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté si nechtějí pokazit sérii

6 2003
Praha - Pavel Nedvěd vešel do hotelu Praha a za ruku držel tříletého syna Pavlíka a šestiletou dceru Ivanku. Znamení, že se schází fotbalová reprezentace, už jistý postupující na evropský šampionát. V sobotu ve Vídni ji čeká poslední zápas kvalifikace. "Můžeme hrát bez stresu. Čas od času se mi líbí takhle si zahrát," řekl Nedvěd.

Jak v Rakousku národní mužstvo obstojí?

Postup na červnový šampionát do Portugalska už si zajistilo před měsícem, kdy porazilo Nizozemce a odsunulo je definitivně na druhé místo. Nebude teď hráčům chybět motivace?

"O tu strach nemám. Chceme si udržet neporazitelnost. A hlavně, bude tam spousta našich fanoušků a byla by škoda, je zklamat," poznamenal brankář Petr Čech. Reprezentace neprohrála od nástupu trenéra Karla Brücknera, série trvá sedmnáct zápasů.

Čech a Nedvěd patří k šesti vyvoleným, kteří obvykle nastupují v reprezentaci v základní sestavě. Dalších šest hráčů je zraněných, nebo mají trest. "Bude to jiné než normálně. Ještě jsem nezažil, aby chybělo šest hráčů ze základu," podotkl kapitán Nedvěd.

"Něco podobného nás potkalo v Dortmundu," utrousil útočník Jan Koller, který byl nominován až v pondělí dopoledne. Deset dní se totiž léčil ze zánětu plic, trénuje teprve od minulé středy. "Už se mi dýchá dobře a na fotbal mám obrovskou chuť."

A kdo bude na hřišti stadionu Ernsta Happela chybět? Baroš, Šmicer, Grygera a Rosický nemohou hrát kvůli zdravotním potížím. Trest za žluté karty má Poborský s Ujfalušim.

"Nesouhlasím s tím, že je mužstvo v dezolátním stavu," ohradil se trenér Karel Brückner. "Je v pořádku, že dostanou šanci další, dokonce to vítám."

Na pondělním srazu bylo jen čtrnáct hráčů, čtyři sparťané se k mužstvu připojí v pondělí večer po jejich ligové dohrávce s Plzní a Štěpán Vachoušek s Rudolfem Skácelem z Marseille přiletí až v úterý.

Právě Skácel a ještě teplický Petr Voříšek jsou jedinými nováčky v týmu. Do něj se po delší době vracejí ještě ostravský útočník Marek Heinz a liberecký stoper Miroslav Holeňák. "Jsem rád, že tady můžu být," řekli Holeňák i Heinz. "Já jsem překvapený," vyznal se Voříšek, kterého Brückner nominoval až v pondělí.

"Zvažoval jsem víc hráčů, ale chybí nám klasičtí záložníci. A Voříšek v poslední době hraje velmi dobře," řekl kouč.

Brückner uvažoval ještě o jeho klubovém spoluhráči Horváthovi, libereckém Kolouškovi, sparťanu Sionkovi, slávistech Pitákovi, Dostálkovi, Lukešovi a Jarošíkovi z CSKA Moskva. "Voříšek je univerzál. Může hrát na kraji i uprostřed," dodal Brückner.

Devatenáct hráčů, to by měla být konečná podoba národního týmu pro kvalifikaci v Rakousku. "Když se nikdo nezraní, tak předpokládám, že to takhle zůstane," řekl Brückner.

Celé soustředění navíc absolvují ještě Poborský s Ujfalušim, i když k zápasu kvůli trestu nastoupit nemohou. "Chtěli s námi být a já to jen uvítal," poznamenal Brückner.

"Bude to stejné, jako kdybych hrát mohl. Jen to předzápasové napětí mě mine," svěřil se Ujfaluši.

Ve čtvrtek se k týmu připojí i Milan Baroš, který z Liverpoolu přiletí s ortézou a v Praze bude rehabilitovat, a Zdeněk Grygera. Ten by po svalovém ztranění měl začít s lehkým tréninkem.

Nominace pro zápas v Rakousku, brankáři: Čech, Blažek, Kinský; obránci: Bolf, Jankulovski, Holeňák, Hübschman, Jiránek, Johana; záložníci: Galásek, Nedvěd, Skácel, Štajner, Týce, Voříšek; útočníci: Heinz, Koller, Lokvenc, Vachoušek. 

Tomáš Rosický na srazu fotbalové reprezentace debatuje s Janem Kollerem. Ač Rosický není kvůli nedávné operaci slepého střeva v nominaci na kvalifikaci v Rakousku, za spoluhráči se podívat přijel.

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner se na srazu vítá s kapitánem Pavlem s Nedvědem.

Záložník Pavel Nedvěd přijel na sraz reprezentace i s manželkou a dětmi.

Mistři Evropy do 21 let Martin Jiránek (vlevo) s Petrem Voříškem se sešli už i v seniorské reprezentaci.

Pavel Nedvěd právě přijel na sraz reprezentace před posledním kvalifikačním utkání na Euro 2004.

Kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze