Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté se sešli a budou volit kapitána

28 2006
Praha - Německý turista právě dostal na stůl oběd, ale dlouho si pokrmu nevšímal. Jen zíral, jak se kolem něj v restauraci hotelu Praha procházejí Čech, Rosický, Koller a spol. Fotbalová reprezentace se dnes hodinu po poledni sešla před novou etapou. "A je strašně důležité do ní vykročit vítězstvím," řekl Tomáš Rosický, záložník z Arsenalu.

Národnímu mužstvu začíná soustředění před kvalifikačními zápasy o postup na mistrovství Evropy s Walesem a na Slovensku.

"O Slovácích se teď vůbec bavit nechci. Zajímá mě jen první zápas," zdůraznil Rosický.

Ten čeští reprezentanti sehrají v sobotu 2. září v Teplicích proti Walesu. Proti sousedovi z bývalé federace nastoupí v Bratislavě o čtyři dny později.

Trenéru Brücknerovi se hlásilo  dvacet nominovaných, poslední přijeli Jan Koller s Jaroslavem Plašilem, spoluhráči s Monaka. Dodatečně povolaný nováček David Lafata z Jablonce dorazí na odpolední trénink.

"Dozvěděl jsem se to asi ve dvě hodiny. Mám strašnou radost. Sbalil jsem si rychlé nejnutnější věci a manželka mě veze do Prahy. Snad ten trénink stihnu," řekl Lafata do telefonu.

Než se v hotelové recepci objevili Koller s Plašilem, měl už další nováček Marek Matějovský z Mladé Boleslavi za sebou "návštěvu" u kustodů, kteří mu vydali reprezentační vybavení.

"Těšil jsme se, ale zároveň jsem byl jsem nervózní, když jsem sem přijížděl," přiznal.

Prohlédněte si video ze srazu reprezentace

Matějovský však určitě nebude mluvit do volby kapitána, která národní tým čeká. Ač dosavadní kapitán Tomáš Galásek po absenci v nedávné přípravě proti Srbsku na sraz přicestoval.

"Svého kapitána jsem si vybral, ale zatím si to nechám pro sebe," poznamenal Galásek.

"Nemyslím si, že je nutné, aby se před každou kvalifikací volil nový kapitán," přemítal Tomáš Ujfaluši. "Určitě se o tom pobavíme, ale pro mě je kapitánem pořád Galas."

Fotbalisté o něm hlasovat nebudou. Spíš přijde trenér Brückner s návrhem a prodiskutuje ho s nejzkušenějšími hráči.

"Kandidátů je určitě několik," myslí si Ujfaluši. Patří mezi ně on sám, Koller, Galásek, Rosický a Čech.

V kádru totiž ubylo zkušených fotbalistů, přirozených vůdců kolektivu. Nedvěd s Poborským se s reprezentací rozloučili, Šmicer je zraněn.

"Byla by to pro mě obrovská čest," řekl gólman Petr Čech. "Ale myslím si, že by to měl dělat někdo z hráčů v poli. Já přece nemůžu běhat za rozhodčím osmdesát metrů na druhou stranu hřiště."

"Nejdřív to probereme s týmem. Do té doby nemá smysl k tomu cokoli říkat," prohlásil Rosický.

Reprezentace vstupuje do nelehké kvalifikační skupiny. Kromě úvodních soupeřů z Walesu a Slovenska narazí Brücknerův tým ještě na bronzové medailisty z letošního mistrovství světa Němce, dále na Irsko, Kypr a San Marino.

V cestě na Euro 2008 nehrozí žádná baráž, na šampionát do Rakouska a Švýcarska přímo postupují dva nejlepší týmy z každé skupiny.

"Od prvního zápasu čekám vítězství a od toho se všechno bude odvíjet dál," dodal Čech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze