Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté se nejvíc obávají Nizozemska

29 2003
Přes dva tisíce hostů usedne v nablýskaném sále Pavilhao Atlantico v Lisabonu do kožených křesel a budou nervózně sledovat, jak se losuje mistrovství Evropy. Fotbalová reprezentace ví jediné: nebude hrát s Portugalskem, Francií ani Švédskem. To jsou týmy, které jsou s Českem ve stejném koši. Až v neděli při hodinovém ceremoniálu pozná tři soupeře, se kterými se utká při mistrovství Evropy. Losování začíná v poledne.

Šestnáct týmů, čtyři skupiny a napětí. Šampionát se hraje od 12. června v Portugalsku, ale los může leccos napovědět.

Česko je po triumfech v posledních dvou evropských kvalifikacích zařazeno do nejlepšího koše, zdá se to výhodné. "Jenže když se dívám, koho můžeme chytit, pořád nás může čekat pekelná skupina," pravil kapitán týmu Pavel Nedvěd. "Hlavně bych se bál Nizozemska, a pak Itálie." Takový názor mají i další.

Představte si: Česko, Itálie, Nizozemsko, Řecko. I tak to může v neděli dopadnout.
"Nestrašte! Snad nebudeme mít takovou smůlu. Skupinu smrti bych už nechtěl," reagoval útočník Vladimír Šmicer.

Česko hraje na mistrovství Evropy potřetí za sebou a vždy se po losu kabonilo. Nejdřív Anglie 1996: Uhrinův tým se dostal do vybrané společnosti s Německem, Itálií a Ruskem. Se štěstím postoupil a nakonec prohrál až znovu s Německem ve finále.

Poté rok 2000: Česko hrálo s Nizozemskem, Francií a Dánskem. Nepostoupilo. Francouzi se stali mistry Evropy.

"Mé přání před losem? Jediná přání mívám o Vánocích, los nechávám osudu," řekl trenér Karel Brückner, než odletěl do Lisabonu.

Zahraniční experti na Češích oceňují sérii 19 zápasů bez porážky. Ale podle londýnské sázkové kanceláře William Hill jsou favority Francie (10:3) s Itálií (11:2). Česko je sedmé s kurzem 9:1.

Hlavní hvězdou má být portugalská fotbalová legenda Eusebio. Bývalý francouzský kapitán Laurent Blanc zase v Lisabonu odevzdá putovní pohár pro vítěze, který získala Francie v roce 2000.

Česká výprava vyrazila už v pátek. Trenér Brückner, generální sekretář Fousek a vedoucí mužstva Dudl ještě objedou vybraná místa, kde by reprezentace během turnaje mohla bydlet. Hned po losu jednu destinaci s luxusním sídlem objednají.

"Nejlepší by byly skupiny B nebo D. Hotel Penha Longa je výstavní, na golfovém hřišti a hlavně blízko Lisabonu," řekl Jaroslav Dudl. Druhou možností je hotel Ofir u Porta, na pobřeží Atlantského oceánu.

S kým se střetnou čeští fotbalisté na ME 2004? Sledujte on-line v neděli od 12.00 na fotbal.idnes.cz

Quinas, maskot Evropského šampionátu 2004 v Portugalsku, pózuje fotografům v pavilónu Atlantic před losováním 29. října 2003.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze