Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté se na Turecko jen třesou

28 2003
Praha - Prostorná hala pražského hotelu Praha, pondělní pravé poledne. U jednoho stolu fotbaloví reprezentanti Tomáš Rosický, Roman Týce a Milan Fukal, opodál v družné debatě brankáři Jaromír Blažek s Petrem Čechem, u vedlejšího stolu tvoří další skupinku Štěpán Vachoušek, Zdeněk Grygera, Milan Baroš, Marek Jankulovski a Tomáš Ujfaluši. Támhle zase klábosí Patrik Gedeon s Tomášem Hübschmanem, masér Jiří Vít si má co povídat s kustody Jaroslavem Johnem a Jiřím Šímou.Dále čtěte: Nedvěd: Budu aspoň fandit u televizeNa Turecko kouč povolal Týceho a DoškaFukal: I kdybych nehrál, nebudu naštvaný

Na mramorem dlážděné honosné verandě mají hlavy dohromady trenér Karel Brückner a jeden z jeho asistentů Miroslav Beránek. Až o téměř tři hodiny později každému dojde, že se radili, koho povolat za zraněného útočníka Lokvence. Teď ale zatím nikdo netuší, že Beránek jde po chvíli telefonovat Tomáši Doškovi.

Na tradičním místě má sraz česká fotbalová reprezentace, která ve středu změří síly s bronzovým medailistou z loňského světového šampionátu Tureckem.

Úřední čas srazu je 12.30, ale drtivá většina reprezentantů je na místě už od rána. Vedoucí mužstva Jaroslav Dudl je totiž už v neděli obvolal, aby se v rozlehlém hotelovém parku zúčastnili reklamního fotografování firmy Opel, jednoho ze sponzorů reprezentace. Hlavní roli tak nehráli Koller, Rosický, Poborský a spol., ale sedmimístný model Opel Zafira.

Novináři si však museli počkat, prostor pro rozhovory byl až po obědě, tedy ve 13.15.

Teprve ve 12.25, pět minut před limitem dorazil Jiří Štajner, útočník německého Hannoveru. "Jsem doma v Liberci od neděle, tak jsem se byl podívat na béčko v Semicích," řekl o hodinu později někdejší liberecký fotbalista. "A pokud jde o Turecko, samozřejmě bych si rád zahrál, protože to je parádní soupeř, navíc jistě přijde hodně lidí. Ale taky jsem rád, že si zase můžu popovídat s klukama."

Na třetí nejlepší mužstvo světa, alespoň podle bronzu z posledního světového šampionátu, se těší každý.

"Vynikající soupeř," hodnotí Turky lakonicky Rosický. "Kdo by si to s nimi nechtěl rozdat." Jan Koller, spoluhráč Rosického z Dortmundu, předpokládá, že ve středu nastoupí. "Samozřejmě, že poslední slovo bude mít trenér, ale moc se na tenhle zápas těším," poznamenal dvoumetrový fotbalový kolos.

"Když mají bronz z mistrovství světa, tak asi něco umějí," řekl Milan Baroš. "A ani mi tenhle zápas nepřijde jako přátelský." Na dotaz, zda čeká základní sestavu na jednoho, či na dva útočníky, Baroš reagoval s úsměvem: "Uvidíme, nechám se překvapit."

"Je jasné, že s takovým soupeřem roste chuť i motivace," řekl ma adresu Turků sparťanský záložník Karel Poborský, který při neúčasti Nedvěda navlékne ve středu kapitánskou pásku.

Poborský nastoupí k šestaosmdesátému mezistátnímu utkání, rekordman Zdeněk Nehoda jich má na kontě devadesát. A co tato čísla Poborskému říkají?

"Za žádným takovým rekordem se nehoním, připomínají mi to jen novináři," říká. "A i kdybych na to myslel, dotáhnout se na Nehodu je ještě skoro rok fotbalového života. A za takovou dobu se může přihodit všechno možné. Tak se vždycky snažím soustředit na svůj výkon a starty nepočítám."  

Trenér Karel Brückner potom na tiskové konferenci vysvětlil, že svazové vedení i on akceptovali požadavky italského Juventusu a německého Kaiserslauternu.

"Zástupci Kaiserslauternu se na nás obrátili telefonicky v neděli večer, že nedoporučují start zraněného Lokvence," uvedl reprezentační kouč. "A už v sobotu večer jsme vyhověli žádosti Juventusu, který šetří velice vytíženého Nedvěda." Brückner přitom dodal, že takový vývoj situace v Nedvědově případě předpokládal.

K dodatečně povolanému Romanovi Týcemu z celku Mnichov 1860 trenér uvedl: "Málem byl už v základní nominaci, protože v bundeslize zahrál výborně před týdnem s Hamburkem. Nakonec jsem ještě počkal, ale jinak je to hráč pro základní osmnáctku."

Podle Brücknera budou muset role zraněného Tomáše Galáska a přetíženého Pavla Nedvěda zastat  Gedeon s Týcem. "Ale zdůrazňuju, že Týce není náhradou za Nedvěda. Týce je univerzální hráč s výbornou konstruktivní obrannou fází, jeho využití je na více postech, vedle středové řady i na místech krajních obránců."

Brankáře hodlá Brückner vystřídat po poločasech, takže se vedle Čecha dostane i na Blažka. "Řekl bych, že v Blažkově případě je namístě dát mu šanci. Hlavně za vynikající výkony v lize."

Kouč chce v průběhu zápasu poslat na teplický trávník všech osmnáct hráčů. "To ale neznamená, že chci někoho zkoušet, prostě budou hrát. Mezistátní zápasy totiž nejsou na zkoušení. I když jsou přátelské."

Kolem 14.30 dorazil do hotelu Praha také slávista Tomáš Došek. "Jdu se jen podívat za klukama," snažil se zprvu mlžit. Vzápětí ale musel s pravdou ven. "Kolem půl jedné mi volal trenér Beránek, že se mám sbalit a přijet na sraz. Chytil mě, když jsem po tréninku obědval v restauraci na našem stadionu v Edenu."

Vladimír Šmicer (vlevo) a Jan Koller trénují na teplickém stadionu Na Stínadlech před zápasem reprezentace s Tureckem

Reprezentace trénuje před zápasem s Tureckem v Teplicích

Roman Týce se protahuje při tréninku reprezentace v Teplicích

Roman Týce trénuje v Teplicích s národním týmem před zápasem s TureckemNajdete na iDNES.czmobilní verze