Fotbalisté Olomouce si zahrají Pohár UEFA

• 57
Basilej - Fotbalisté Olomouce budou hrát Pohár UEFA. Rozhodl o tom úzerní los v Basileji, který přiznal České republice v rámci soutěže fair play dodatečně jedno místo v poháru. Do něj podle pravidel postoupil klub, který se umístil nejvýše v domácí soutěži fair play. Tu v české lize vyhrála Sparta před Libercem, oba tyto celky však budou v nadcházející sezoně hrát předkolo Ligy mistrů, a tak šance hrát Pohár UEFA připadla třetí Olomouci.

Sigma měla hrát Intertoto Cup, ale své místo postoupí dalšímu moravskému klubu 1. FC Synot.  Podle pravidel soutěže fair-play Evropské fotbalové unie má právo vyslat do Poháru UEFA jedno mužstvo navíc ta země, která vyhraje mezinárodní soutěž slušnosti.

Letos se jí stali Norové. O dvou dalších volných místech rozhodlo losování o přestávce finále mistrovství Evropy do 21 let v Basileji mezi Českou republikou a Francií.

Jako první byla vylosována Anglie, kterou bude reprezentovat Ipswich. Druhé místo připadlo České republice, konkrétně Olomouci. Do osudí se dostalo šestnáct klubů, protože zařazeny byly všechny země, jejichž koeficient byl vyšší než 8 000. Česká republika byla v první desítce.

Šéf olomouckého klubu Jiří Kubíček byl zprávou z Basileje doslova nadšen. "Je to fantazie," reagoval bezprostředně. "Celá sezona byla špatná, ale teď je to rázem zapomenuto. Je to v podstatě totéž, jako bychom skončili třetí v lize nebo vyhráli Český pohár," radoval se Kubíček nad nasazením klubu do prvního kola Poháru UEFA.

Pro vedení Sigmy znamená nenadálá účast v evropských pohárech řadu starostí navíc, pro hráče pak podstatné úpravy v harmonogramu letní přípravy. "Zatím je to ještě hodně čerstvé, ale letní příprava dozná určitých změn. Trenér Páník je momentálně na dovolené v Chorvatsku a teprve to s ním budu telefonicky řešit. Jsou to ale příjemné problémy," neskrýval Kubíček své nadšení.