Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté odletěli do Vídně i s Grygerou

10 2003
Praha, Vídeň - Nedvěd, Koller a spol. se usadili k malému stolku a po ránu si dali oblíbenou kávu. Scénka z příletového haly na starém ruzyňském letišti znamená jediné, fotbaloví reprezentanti vyrážejí do Rakouska k mezistátnímu utkání. "Jedeme si zahrát fotbal bez stresu. Už ani nepamatuju, když jsem takový zápas hrál naposled," poznamenal kapitán Pavel Nedvěd.

Češi táhnou na Vídeň. V sobotu proti domácímu Rakousku zakončí evropskou kvalifikaci. "Chceme se rozloučit vítězstvím," řekl brankář Petr Čech.

Ani případná porážka však nemůže nic změnit na prvním místě fotbalistů ve skupině a už jistém postupu na červnový šampionát do Portugalska. "Ale dovolit si prohrát nemůžeme. Nechceme zklamat lidi," pronesl Nedvěd.

Na stadionu Ernsta Happela budou hostům fandit tisíce Čechů. V pražském předprodeji si fanoušci vyzvedli sedm tisíc vstupenek, ještě se čeká invaze z Moravy. Lístků, které stojí v průměru od 500 do 1200 korun, je stále dostatek. Vídeň ve čtvrtek hlásila, že je vyprodáno 28 tisíc míst, kapacita stadionu je přitom skoro dvojnásobná.

"Už proto ten zápas nejde odehrát v klidu. Musíme na soupeře vlítnout jako vždycky," zdůraznil Čech. "A taky chceme udržet sérii." O jaké gólman mluví? O té bez porážky. Za téměř dva roky šňůra narostla na sedmnáct zápasů. S Rakouskem se národní mužstvo utkalo naposled v dubnu a vyhrálo 4:0.

"Ale teď to tak snadné nebude. Od té doby se Rakušané zlepšili a hlavně chtějí být první, kdo Čechy porazí," poznamenal český brankář.

Ještě nikdy se nestalo, aby se tolik Čechů vypravilo za hranice kvůli jedinému utkání v kvalifikaci, nadšení nezná mezí. A nájezd přitom mohl být ještě výraznější, kdyby fotbalisté dál bojovali o postup.

Divákům je zakázáno brát s sebou nebezpečné předměty všeho druhu, které by mohly být vhozeny nebo střeleny na hrací plochu. Podle rakouských bezpečnostních pravidel s sebou fanoušci nesmějí mít třeba nože, otvírače lahví nebo deštníky s kovovými špičkami. Ale také ochranné helmy, termosky či kočárky.

Brněnští fotbaloví chuligáni chystají provokaci. Chtějí rozvinout 32 metrů dlouhý transparent s nápisem "Österreichischer Fussball nein - Temelin ja!" (Rakouský fotbal ne - Temelín ano).

V dubnu při prvním vzájemném utkání zase na Letné visel transparent proti jaderné elektrárně, který vyvěsili rakouští diváci. "Politika sem nepatří, ale když jsme to viděli, tak jsme se tomu smáli," podotkl Čech.

V pátek ráno se reprezentanti nasnídali a z dejvického hotelu Praha odjeli autobusem na letište. "Jak se tak dívám, jsme jediní, kdo má kabáty," prohodil Nedvěd k Poborskému. "Jediní rozumní," glosoval Poborský.

Ostatní se trousili jen v černých sakách, pod kterými svítily bílé košile. V letadle mezi spoluhráči seděl už i Zdeněk Grygera, jeden ze čtyř marodů, kteří o zápas ve Vídni kvůli zranění přijdou. "Už sice trénuju naplno, ale zatím jen s fyzioterapeutem."

Obránce Ajaxu si před měsícem v kvalifikaci proti Nizozemsku natáhl sval a od té doby nehrál. "Před týdnem jsem sice trénoval už s mužstvem, ale to zranění jsem si  obnovil. Chce to ještě čas, protože při tréninku s ostatními se to hůř ohlídá."

Grygera se k mužstvu připojil až ve čtvrtek večer. Už o dva dny dřív za reprezentací dorazil Milan Baroš se zlomenou lýtkovou kostí. Do Vídně s týmem odletěli i potrestaní Tomáš Ujfaluši s Karlem Poborským. I když hrát nemohou, chtěli být s týmem.

Takové přání se nevyplnilo zraněnému Vladimíru Šmicrovi z Liverpoolu a Tomáši Rosickému. Dortmundský záložník je po operaci slepého střeva a i když už začal s lehkým tréninkem, klub ho do Rakouska nepustil.

"Zkoušel jsem trenéra přemluvit, ale nedomluvili jsme se," hlásil Rosický z Dortmundu. "Na druhou stranu je to logické, ztratil bych dva dni a pro mě je teď nejdůležitější, abych co nejdřív hrál."

Nebyly to jediné problémy, které řešil trenér Karel Brückner se sestavou. Až na čtvrtečním večerním tréninku mu mohl Martin Jiránek, zástupce za pravého beka Grygeru, říct, že je k zápasu připraven.

"Jdu do toho," řekl. Potíže s třísly jako on měl i sparťanský stoper Petr Johana, který by měl v základní sestavě nahradit Ujflaušiho. "Cítím se dobře, ale ještě se nedá říct, že je to stoprocentní. Uvidí se večer po tréninku, kdy půjdu poprvé naplno."

Brückner už ve čtvrtek v poledne přiznal, že o základní sestavě má jasno.

Pravděpodobná sestava Česka: Čech - Jiránek, Bolf, Johana, Jankulovski - Štajner, Nedvěd, Galásek, Týce, Vachoušek - Lokvenc.

Poslední trénink mají reprezentanti v pátek 16.30, zápas se hraje v sobotu od 17 hodin. Řídí ho trojice řeckých sudích v čele s hlavním Kasnaferisem Georgiosem.

Podrobnou on-line reportáž můžete sledovat na internetových stránkách fotbal.idnes.cz.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze