Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalisté nemají co říci

13 2000
P a ř í ž - Bojkot tisku ze strany trenéra francouzského týmu Rogera Lemerra a asi deseti fotbalistů dnes kritizovaly francouzské listy, podle nichž by měla zakročit Francouzská fotbalová federace. Deník Le Monde se nicméně domnívá, že je přivede "k rozumu" čtveřice hlavních sponzorů národního mužstva, která je dotuje částkou 100 miliónů franků. Záminka je to skličující, napsal dnes sportovní deník L'Équipe.

Lemerre skočil po první příležitosti, jak se vyhnout svým závazkům. Když novináři dorazili po tříhodinové cestě do Ostende na smluvenou tiskovku s Didierem Deschampsem, kapitán týmu odmítl přijít. Rozhořčení žurnalisté reagovali odchodem, přestože poté se měli sejít s Lemerrem. Kouč toho nyní využívá jako záminku pro ignorování médií.

L'Équipe připomíná Lemerrovi, že nemůže tisku nic vyčítat, protože "aspiruje na trofej nejméně kritizovaného trenéra v historii". Trenéra sice nic nenutí, aby se vyjma povinných tiskovek po zápase setkával s novináři, ale jeho funkce zahrnuje také informování veřejnosti, nemluvě o žalostném image, jaký zanechává v mezinárodních médiích, která již nemohou mluvit s Deschampsem, napsal L'Équipe. "Nastal možná čas, aby jeho
zaměstnavatelé z národní federace vrátily vztahy Lemerra s tiskem do přijatelného rámce."

Pár dní po začátku mistrovství jsou vztahy mezi francouzským týmem a tiskem mimořádně napjaté, konstatoval dnes Le Monde. Kromě Lemerra oznámilo i dalších asi deset hráčů, že se nebudou zúčastňovat pravidelných brífinků a každý z nich přišel s pádným důvodem, poznamenal ironicky deník.

Nicolas Anelka a Christian Karembeu se nechtějí bavit o svých přestupech, Thierry Henry má dost vysvětlování, že mu nedělá problémy hrát na křídle, i když je středový hráč. Sylvain Wiltord je vzpurný vůči médiím v dresu Bordeaux a nevidí důvod, proč by měl projevovat poslušnost v modrém dresu. Didier Deschamps neocenil některé články poukazující na stoupající formu jeho konkurenta na místo v týmu Patricka Vieiry. Ostatní (Frank Leboeuf, Ulrich Ramé, Vincent Candela, Johan Micoud) "nemají, co říci", což se zdá pochopitelné vzhledem k tomu, že mají jen málo šancí nastoupit v příštích zápasech, napsal Le Monde.

Taková situace uvádí do rozpaků vedení francouzské federace a její generální ředitel Gérard Enault přiznává, že ke kontaktům s tiskem zavazuje obecně hráče jen vnitřní směrnice federace, ale ta nestanoví žádné podrobnosti. Hráči francouzského týmu tak nemohou prakticky uniknout jen závazkům komerčním, podotýká Le Monde.

Každý reprezentant podepsal kontrakt s firmou Football France Promotion, která shání týmu sponzory a část příjmů dostanou i hráči. Při vítězství na mistrovství světa 1998 každý z nich dostal 1,6 miliónu franků - vedle 1,4 miliónu za vítězství.

Všichni by měli obdržet podobnou sumu i po Euru 2000, ale na oplátku se musejí objevit při událostech organizovaných sponzory a nosit při mistrovství oblečení s názvy sponzorů. Viditelnost čtyř sponzorů, kteří poskytují každý 25 miliónů franků ročně, je tedy dezercí hráčů ze setkání s tiskem ohrožena a s tím se sponzoři jistě nespokojí, podotkl Le Monde.

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze