Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté nechtějí Italy, Španěly a Ukrajince

26 2006
Montreux - Jestli se při pátečním losu kvalifikace o mistrovství Evropy 2008 národní mužstvo vyhne Španělům, Itálii a Ukrajině, čeští fotbalisté si oddechnou. Právě reprezentace těchto zemí si nikdo z Brücknerových svěřenců nepřeje. "Ještě bych k nim přibalil Němce. Všechno to jsou mužstva na nejvyšší úrovni," říká obránce Marek Jankulovski z AC Milán.

Česko bude při losování ve švýcarském Montreux nasazeno do čela jedné ze sedmi skupin.

Určitě tak nenarazí na obhájce z Řecka, Portugalce, Angličany, Francouze, Švédy a Nizozemce.

"Že nemáme Holanďany, je pro nás výhoda. Už jich bylo moc," říká záložník Jan Polák z Norimberku.

S Nizozemskem se Češi utkali v posledních kvalifikacích o mistrovství Evropy i světa a na evropském šampionátu 2004 je měli ve skupině.

"To je taky jediné plus toho, že jsme v prvním koši," poznamenal útočník Jan Koller z Dortmundu.

Rozdělení do košů

Ve druhém totiž na Brücknerův tým číhají další silná mužstva. Posuďte sami: Itálie, Německo, Španělsko, Chorvatsko, Turecko, Polsko a Rumunsko.

"Když se na to tak dívám, tak je v podstatě jedno, jestli jsme v prvním nebo ve druhém koši," přemítal stoper Tomáš Ujfaluši

"Je sice dobře, že se vyhneme Anglii a Portugalcům, ale když pak dostaneme Němce, Italy, nebo Španěly ze druhého koše, tak je to v podstatě stejné," podotkl Jankulovski. "Bylo by příjemnější chytit Poláky, Rumuny nebo Turky."

Pozor na Ukrajinu

Do kvalifikace o mistrovství Evropy 2008 se zapojí padesát mužstev, která budou rozdělena do šesti sedmičlenných skupin a jedné osmičlenné. Z každé na šampionát postoupí dva nejlepší týmy. Pořadatelské Rakousko a Švýcarsko mají účast zajištěnou.

"V každé skupině budou o postup bojovat čtyři mužstva," předvídá Koller, který se momentálně zotavuje ze říjnové operace křížového vazu v koleni.

Dalšími soupeři českých fotbalistů vedle týmů z druhého koše totiž mohou být Srbsko a Černá Hora, Rusko, Ukrajina, Dánsko, Norsko, Bulharsko či Slovensko ze třetího koše a například Irsko, Belgie, Skotsko nebo Izrael ze čtvrtého koše.

"Je to fakt síla, můžeme se těšit na silný los," poznamenává Ujfaluši. "Je jasné, že se nevyhneme Moldavsku a jemu podobným, ale zase je zaručené, že nás čekají minimálně čtyři kvalitní zápasy. A to je dobré pro naše fanoušky."

Pokud by měl říct, které soupeře si nepřeje, bez dlouhého přemýšlení vysloví Itálii, Španělsko a Ukrajinu.

"Pod to bych se podepsal a přidal tam ještě Rusko a Německo," doplnil Jankulovski.

"Nechtěl bych hlavně Španěly. S Itálií budeme hrát na mistrovství světa takže tu  taky ne. A pak bych nemusel Chorvaty. Doma jsou hodně nepříjemní, když jim to jde, vyjde jim všechno. Navíc je tam vždycky blázinec," říká Polák.

"A Ukrajinci ve třetím koši? Ti mají velkou sílu. Ne náhodou se dostali jako první tým z evropské kvalifikace na mistrovství světa," dodal Polák.

Losovací akt je na programu v pátek ve 12 hodin. "Trénink máme až odpoledne, takže se na to počkám," poznamenal Jankulovski.

Dívat se na přenos ze Švýcarska chtějí i ostatní. "Těším se na to a budu moc zvědavý. Ale na druhou stranu si s tím hlavu nelámu. Teď všichni stejně žijeme spíš mistrovstvím světa," připomněl útočník Milan Baroš červnový šampionát v Německu.

Los kvalifikace o mistrovství Evropy přineseme on-line.Najdete na iDNES.czmobilní verze