Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalisté nebudou smět sázet na zápasy soutěží, v nichž nastupují

sázení fotbalistů na zápasy soutěží, v nichž hrají, bude přísně trestáno | foto: iDNES.cz

30 2009
Spolupracovat s Českou i Evropskou asociací sázkových kanceláří hodlá spolupracovat Českomoravský fotbalový svaz. je to jedna ze zásadních informací z pondělního jednání svazového výkonného výboru.

"Fotbalisté nebudou smět sázet na zápasy soutěže, v níž hrají," prohlásil předseda fotbalového svazu Ivan Hašek na tiskové konferenci. "A na vysoké tresty za takové prohřešky bude napříště pamatovat disciplinární řád."

Všeobecně je známo, že profesionální fotbalisté mají ve smlouvách klauzuli o tom, že nesmí sázet na vlastní zápasy. Nyní se tedy zákaz oficiálně rozšiřuje na všechna utkání soutěže, kterou hrají.

"Když se se sázkařskými asociacemi spojíme, dozvíme se o podezřelých sázkách a tím pádem o podezřelých zápasech. Budeme tak o krok napřed a pozornost maximálně zbystříme," doplnil Haška druhý svazový místopředseda Jindřich Rajchl.

Snaha fotbalového svazu je podle Haška zřejmá: předejít ovlivňování výsledků zápasů.

Svaz chce fotbalového ombudsmana

V českém fotbale by měl v blízké budoucnosti působit ombudsman. Jde o myšlenku předsedy Haška a takový fotbalový ombudsman by měl působit podobně jako v politice.

"Kdo neuspěje u běžných instancí a bude přitom cítit, že se mu nedostává spravedlivých verdiktů, ten se na ombudsmana bude moci obracet," přiblížil místopředseda Rajchl.

Fotbalový svaz připraví na svém webu anketu, v níž bude možné takového člověka navrhovat.

Podle svazového vedení by to měl být člověk nezávislý, měl by mít všeobecnou autoritu, právnické vzdělání a samozřejmě by měl mít nadstandardní vztah k fotbalu.

Změna ve vedení společnosti STES

Důležitým momentem jednání svazové exekutivy byla změna v představenstvu STES, svazové dceřiné společnosti, která se stará o marketing.

Místo Dušana Svobody, Petra Doležala a Karla Poborského, kteří byli do čela STES postaveni na přechodnou dobu, bude nyní představenstvo této společnosti pracovat ve složení Ivan Hašek, Dalibor Kučera, Jindřich Rajchl, Miroslav Kříž a David Dušek, jenž je zároveň ve STESu generálním ředitelem.

"Jde o změnu systémovou, představenstvo STES není o jménech, ale o důležitosti funkcí," vysvětlil změnu Rajchl. "A domníváme se, že čtyři nejdůležitější muži českého fotbalu jsou v tomto případě dostatečně reprezentativní."

Brückner práci v odborné komisi odmítl

Výkonný výbor rovněž ustavil trenérsko-technickou komisi ve složení Vladimír Táborský, Karel Jarůšek, Petr Uličný, Jozef Jarabinský, František Komňacký, Ladislav Škorpil a Dušan Uhrin starší.

Zmíněná komise bude k dispozici českým profesionálním trenérům a podle potřeby s nimi bude spolupracovat a nejrůznější záležitosti konzultoval.

Na dotaz z pléna, proč v této komisi není trenér Karel Brückner, předseda Hašek odpověděl: "Osloven byl, ale členství v komisi odmítl. Pan Brückner tak zůstává jen příležitostným konzultantem."

Co ještě vzešlo z jednání exekutivy

 - v zimní přestávce bude realizační tým národního mužstva doplněn o kondičního trenéra; bude fungovat jen při reprezentačních srazech a jedná se jen s českými odborníky

- hospodaření fotbalového svazu za letošní rok skončí vyrovnanou bilancí, není výdělek ani ztráta

- byla ustavena komise pro historii a statistiku, do jejíhož čela byl jmenován fotbalový novinář Stanislav Hrabě

- předseda komise rozhodčích Luděk Macela na příštím jednání výkonného výboru v lednu předloží podrobnou zprávu o práci sudích za podzimní období

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze